Bravo hrdinom Čile v semifinálovej dráme: „Hrali sme hlavou i srdcom“

Brankár Claudio Bravo bol hrdinom prvého semifinále futbalového Pohára konfederácií v Kazani. Gól neinkasoval počas viac ako 120 minút hry a ani v jedenástkovom rozstrele, v ktorom zneškodnil všetky tri pokusy úradujúcich majstrov Európy z Portugalska. Čile tak poslal do tretieho veľkého finále za uplynulé tri roky.

0
3522
Čilský brankár Claudio Bravo chytá penaltu počas semifinálového zápasu Pohára konfederácií FIFA medzi Portugalsko - Čile 28. júna 2017 v Kazani. FOTO TASR/AP

„Hrali sme hlavou i srdcom až do konca, hoci sme boli už poriadne unavení. Ale nadšenie a vášeň nás neopúšťali,“ povedal po zápase Bravo, ktorý bol aj pri triumfoch svojho tímu na Copa America 2015 i 2016. V oboch prípadoch Čile zdolalo vo finále Argentínu až po strelách z bieleho bodu (4:1 a 4:2), keď sa zápasy skončili v riadnom čase i po predĺžení zhodne 0:0.

Bravo v stredu „vychytal“ v rozstrele Ricarda Quaresmu, Joaoa Moutinha i Naniho. „Nie je to iba o šťastí, ale aj o študovaní hráčov súpera už pred zápasom,“ zdôraznil 34-ročný čílsky kapitán, ktorý na klubovej úrovni aktuálne oblieka dres Manchestru City. Na Pohári konfederácií v Rusku úvodné dva zápasy v skupine pre zdravotné problémy vynechal.

Čile síce malo pred semifinále o deň menej voľna na prípravu ako Portugalsko, napriek tomu tréner Juan Antonio Pizzi urobil prvé striedanie až v 86. minúte. „Žiadny z hráčov nerobil chyby a všetci hrali aj na konci tak, akoby sme iba začali,“ vysvetľoval kouč po zápase. „Nechcel som robiť zmeny, aby som nevynuloval našu skvelú prácu počas celého zápasu.“

Pizzi vyzdvihol celý tím, no špeciálne aj Brava: „V rozstrele bol neskutočný. Ale aj všetci naši traja exekútori a myslím si, že sme si postup do finále zaslúžili.“ Na Čile teraz v boji o celkové víťazstvo čaká úspešnejší z druhého semifinálového duelu medzi úradujúcim svetovým šampiónom Nemeckom a Mexikom (štvrtok, 20.00 SELČ Soči). „Keď hráme naplno, môžeme zdolať hocikoho. Ale nesmieme ani na chvíľu poľaviť, stále musíme hrať na hranici možností,“ dodal Pizzi.