Daňo prekonal Budaja, skórovali aj Hossa a Sekera

New York - noci na pondelok sa v zámorskej NHL strelecky presadili traja slovenskí hokejisti. Marko Daňo prispel jedným gólom k triumfu Winnipegu nad Los Angeles 3:2 po nájazdoch, keď v 18. minúte prekonal počas presilovky svojho krajana v bránke hostí Petra Budaja. Jeden presný zásah zaznamenal aj Marián Hossa, ktorého Chicago zdolalo v šlágri Montreal 3:2. Premiérovo sa v sezóne presadil aj obranca Andrej Sekera, jeho Edmonton však podľahol doma New Yorku Rangers 1:3.

0
98
Winnipeg - Hráč Winnpegu Jets Adam Lowry (17) sa raduje z gólu so spoluhráčom Markom Daňom do brány Petra Budaja z LA Kings v zápase hokejovej NHL Winnipeg Jets - Los Angeles Kings 13. novembra 2016. FOTO TASR/AP

Daňo v 18. minúte duelu Winnipeg – LA za stavu 1:1 využil perfektnú prihrávku od švédskeho spoluhráča Tobiasa Enströma a skóroval prakticky do prázdnej bránky. Pre dvadsaťjedenročného útočníka to bol tretí presný zásah v siedmom stretnutí prebiehajúcej sezóny, dokopy nazbieral štyri body. „Som šťastný za ďalší gól a výhru nad Kings,“ okomentoval svoj gól na Facebooku Daňo, ktorý počas takmer 18-minútového pobytu na ľade vyslal na súperovu bránku dve strely. Hostia si vynútili predĺženie zásluhou obrancu Toma Gilberta. O dvoch bodoch pre Jets napokon rozhodol až záverečný rozstrel, v ktorom za domácich skórovali Patrik Laine a Mark Scheifele, kým za hostí iba Dwight King. Najmä nájazd Laineho stál za to, talentovaný fínsky útočník opäť ukázal šikovné ruky, keď si rozpohyboval Budaja a efektne mu zasunul puk pomedzi betóny. „Každý teraz hovorí o tomto mladíkovi. Viem, že je veľmi dobrý a talentovaný, má skvelé ruky. Keď príde k nájazdom, je to súboj strelca proti brankárovi. On spravil peknú kľučku, s tým sa nedá nič robiť. Niekedy vám nezostáva nič iné, iba zložiť pred súperom klobúk,“ ocenil Laineho kúsok skúsený slovenský brankár. Budaj, ktorý zatiaľ výborne zastupuje zranenú tímovú jednotku Jonathana Quicka, zneškodnil v zápase 27 striel a vyhlásili ho za druhú hviezdu stretnutia. „Králi“, ktorí hrali bez kapitána Anžeho Kopitara (problémy v hornej časti tela), si pripísali tretiu prehru v rade. Američan Dustin Brown odohral ako štvrtý hráč klubovej histórie jubilejný 900. zápas v drese Kings.

V súboji lídrov konferencií sa radovalo domáce Chicago, ktoré pokorilo Montreal aj zásluhou deviateho tohtosezónneho gólu Mariána Hossu 3:2 a stoplo tak hosťom ich štvorzápasovú víťaznú sériu. Slovenský krídelník vyrovnal v 32. minúte na 2:2, keď zblízka dorazil do siete strelu nováčika Nicka Schmaltza. Hossa potvrdil vynikajúcu streleckú formu, skóroval v štvrtom zápase za sebou a v uplynulých deviatich súbojoch nastrieľal osem gólov. V 15 zápasoch sezóny nazbieral rovnaký počet bodov (9+6). „Necítim sa ako 37-ročný,“ poznamenal trojnásobný víťaz Stanleyho pohára, ktorý v januári oslávi už svoje 38. narodeniny. Blackhawks sa vrátili na víťaznú cestu a bodovali v 11. stretnutí v rade. O víťazný zásah sa postaral po prekabátení súperovej obrany v páde Patrick Kane. „Snažil som sa obísť obrancu, ktorý ma podrazil a vtedy sa snažíte puk iba nejako nahodiť na bránku a dúfať, že to padne dnu. Bolo pekné vidieť, ako sa zatrepotal v sieti,“ opísal kľúčový gól Kane, najproduktívnejší hráč minulej sezóny. Brankár Canadiens Al Montoya čelil 35 strelám, pričom trikrát ho ohrozili Hossa aj Richard Pánik. Hossa počas 19 minút zaznamenal aj plusový bod, Pánik si pripísal za 11 minút dve plusky a prezentoval sa aj štyrmi bodyčekmi. Do zostavy Chicaga sa vrátil uzdravený ruský center Arťom Anisimov, prvý zápas na ľade „čiernych jastrabov“ od podpisu zmluvy s Montrealom odohral Andrew Shaw, ktorý sa dočkal od domácich fanúšikov „standing ovation“.

Svoj prvý gól v ročníku strelil Andrej Sekera, ktorý zaznamenal čestný úspech Edmontonu v dueli s New Yorkom Rangers (1:3). Slovenský zadák si v 9. minúte za stavu 1:0 pre hostí nakorčuľoval pred bránku a zblízka využil prihrávku Connora McDavida. Oilers sa však nevyhli prvej trojzápasovej sérii prehier v tejto sezóne. Triumf „jazdcov“ zariadil dvojgólový Michael Grabner, Rakúšan sa tak vyšvihol s 10 presnými zásahmi na druhé miesto v poradí strelcov, hneď za lídra Laineho (11 gólov). Newyorský tím vyhral oba tohtosezónne vzájomné zápasy s Edmontonom, čo sa mu podarilo prvýkrát od ročníka 1998/99.

Boston triumfoval na ľade Colorada 2:0, keď prestrieľal domácich jasne 46:20. Fínsky brankár „medveďov“ Tuukka Rask mal pomerne ľahkú cestu za 33. čistým kontom v kariére, aj napriek tomu, že chytal druhý zápas po sebe. „Takto vyhrávate vonku – snažíte sa hrať bez chýb, eliminujete silné stránky domácich a nedovolíte im dostať sa do brejkov. Držali sme puk v ich pásme a vytvárali si šance,“ spokojne konštatoval Rask, ktorý má na klziskách súperov zatiaľ stopercentnú bilanciu 7-0. Kapitán Bruins Zdeno Chára bol s 24 minútami najvyťaženejším hráčom svojho tímu, zapísal si plusový bod a dve strely.

NHL – sumáre:

WINNIPEG JETS – LOS ANGELES KINGS 3:2 pp a sn (2:1, 0:0, 0:1 – 1:0)
Góly: 15. Lowry (Petan, Enström), 18. DAŇO (Enström, Lowry), rozh. nájazd Scheifele – 6. Pearson (Purcell, Lewis), 53. Gilbert (Nolan). Brankári: Hellebuyck – BUDAJ, strely na bránku: 29:29, 15.294 divákov.

VANCOUVER CANUCKS – DALLAS STARS 5:4 pp (1:2, 0:1, 3:1 – 1:0)
Góly: 7. Horvat (Burrows, Bärtschi), 44. Eriksson (Markus Granlund), 47. Sutter (D. Sedin, H. Sedin), 59. Stecher (Burrows, Horvat), 62. Markus Granlund (Sutter) – 6. Eaves (Hamhuis, Seguin), 7. Korpikoski (Faksa, Jamie Benn), 36. Eaves (Seguin, Roussel), 52. Roussel (Seguin). Brankári: R. Miller – Lehtonen, strely na bránku: 30:21, 18.470 divákov.

OTTAWA SENATORS – MINNESOTA WILD 1:2 pp (0:1, 0:0, 1:0 – 0:1)
Góly: 46. Turris (Neil, Karlsson) – 19. Suter (Staal, Spurgeon), 64. Dumba (Mikael Granlund, Haula). Brankári: Anderson – Kuemper, strely na bránku: 36:42, 14.265 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS – MONTREAL CANADIENS 3:2 (1:0, 2:2, 0:0)
Góly: 13. Forsling (Hjalmarsson, Krüger), 32. HOSSA (Schmaltz, Toews), 37. Kane (Toews) – 21. Weber (Markov, Montoya), 23. Markov (Galchenyuk, Radulov). Brankári: Crawford – Montoya, strely na bránku: 35:23, 21.762 divákov.

COLORADO AVALANCHE – BOSTON BRUINS 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Góly: 10. Krejčí (Backes, Spooner), 60. Moore (Krejčí). Brankári: Varlamov – Rask, strely na bránku: 20:46, 15.808 divákov.

EDMONTON OILERS – NEW YORK RANGERS 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)
Góly: 9. SEKERA (McDavid, Maroon) – 2. Grabner (Klein, Nash), 14. Girardi (Hayes, J.T. Miller), 35. Grabner. Brankári: Talbot – Raanta, strely na bránku: 39:27, 18.347 divákov.

Peter Budaj (Los Angeles)     64:43  27/29  93,1

/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty,
brankári: počet odchytaných minút, počet úspešných zákrokov/striel, percentuálna úspešnosť zásahov/