Pánik a Hossa skórovali za Chicago, Gáborík okorenil návrat dvoma bodmi

0
2089
Hokejista Chicaga Blackhawks Tomáš Jurčo (vpravo) a kapitán Pittsburghu Sidney Crosby v zápase zámorskej hokejovej NHL Pittsburgh Penguins - Chicago Blackhawks v Pittsburghu 29. marca 2017. FOTO TASR /AP

New York – Hokejisti Chicaga zvíťazili v šlágri zámorskej NHL na ľade Pittsburghu 5:1 aj vďaka gólom slovenských útočníkov Mariána Hossu a Richarda Pánika. Blackhawks potvrdili post lídra Západnej konferencie, na konte majú po 77 zápasoch 105 bodov. Penguins prehrali štvrtýkrát za sebou.

Chicago prevalcovalo domácich v prvej tretine 4:0. Pánik v 15. minúte zvýšil na 2:0, keď sa uvoľnil medzi kruhmi a po prihrávke spoza bránky z prvej prestrelil Marca-Andreho Fleuryho. Bol to už jeho 22. gól v sezóne a ukázal sa ako víťazný. Hossa sa strelecky presadil 16 sekúnd pred prvou prestávkou svojim 25. gólom v aktuálnom ročníku. S prehľadom zakončil po prihrávke Ryana Hartmana prečíslenie hostí troch na jedného. Do zápasu zasiahol aj tretí slovenský útočník v drese víťazov Tomáš Jurčo, ktorý odohral vyše 9 minút, ale nebodoval. Všetci traja Slováci mali po tri strely.

„Bol to z našej strany parádny výkon. Pred play off je pre nás dôležité ukázať takéto výkony, na ktorých môžeme stavať. Momentum si chceme so sebou zobrať aj do vyraďovačky,“ povedal útočník Chicaga Patrick Kane, ktorý si pripísal dve asistencie. Jeho tím sa 24. víťazstvom na ľade súpera v sezóne postaral o nový klubový rekord a v Pittsburgu uspel v riadnom hracom čase prvýkrát po dvadsiatich rokoch. Blackhawks majú na čele Centrálnej divízie už deväťbodový náskok pred Minnesotou. Pittsburghu chýbalo v zostave viacero hráčov, medzi nimi aj Jevgenij Malkin a Kris Letang.

Darilo sa Los Angeles, ktoré aj vďaka dvom asistenciám slovenského útočníka Mariána Gáboríka vyhralo na ľade Calgary 4:1. Gáborík sa v predchádzajúcom zápase nezmestil do zostavy, tentoraz odohral necelých 14 minút a pripísal si až tri plusové body. Flames mohli výhrou spečatiť postup do play off, na ten si však ešte musia počkať.

V drese hostí žiaril dlhoročný hráč Calgary Jarome Iginla. Zaznamenal gól, asistenciu a navyše sa aj pobil, takže dosiahol tzv. hetrik Gordieho Howea a vyslúžil so búrlivé ovácie v hale Saddledome. „Sám neviem, koľko zápasov tu ešte budem hrať, ale tento si určite zapamätám,“ uviedol pre zámorské médiá Iginla, ktorý 1. júla oslávi 40. narodeniny. Proti Calgary dosiahol už 100. víťazný gól v profiligovej kariére a vyhlásili ho za prvú hviezdu duelu. V nervóznom stretnutí rozdali arbitri 74 trestných minút, z toho až 34 nazbieral center hostí Andy Andreoff.

Washington vyhral na ľade bodovo najhoršieho tímu NHL Colorada 5:3 a v boji o Prezidentskú trofej má päťbodový náskok pred Columbusom a Chicagom. Marcus Johansson a Jevgenij Kuznecov si pripísali zhodne gól i asistenciu a ich tím natiahol víťaznú sériu na šesť duelov. Alexander Ovečkin tentoraz nebodoval a tak sa neosamostatnil na druhom mieste historickej tabuľky najviac bodujúcich hráčov z Ruska, o ktorú sa delí s Alexandrom Mogiľným. „Je dobré, keď sa presadia aj ďalší hráči. Ja sa sústredím na svoju hru, chcem hlavne pomôcť tímu a ostatné príde samo,“ zdôraznil Ovečkin. Colorado prehralo už sedem stretnutí za sebou.

Bluesmani zo St. Louis uspeli na ľade Arizony 3:1 a triumfovali v jedenástom z uplynulých 13 zápasov. „Sústredíme sa na svoju prácu. Chceme ísť do play off, ale chceme tam ísť najmä dobre naladení,“ uviedol kouč hostí Mike Yeo. Jeho tím zdolal Arizonu jedenástykrát v sérii a tretíkrát za uplynulých 11 dní. Za domácich zaznamenal prvý bod v NHL 18-ročný center Clayton Keller, v drese Coyotes už siedmy duel za sebou chýbal pre zranenie kapitán Shane Doan.

PITTSBURGH PENGUINS – CHICAGO BLACKHAWKS 1:5 (0:4, 0:0, 1:1)
Góly: 46. Rust (Cole, Cullen) – 4. Panarin (Kane, Kero), 15. PÁNIK (Schmaltz, Toews), 20. Krüger (Kane, Panarin), 20. HOSSA (Hartman), 44. Kero. Brankári: Fleury – Crawford, strely na bránku: 32:36, 18.657 divákov

CALGARY FLAMES – LOS ANGELES KINGS 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)
Góly: 4. Hamilton (Monahan, Gaudreau) – 13. Lewis (Forbort, Kopitar), 40. Iginla, 47. Kopitar (Muzzin, GÁBORÍK), 53. Carter (Iginla, GÁBORÍK). Brankári: Elliott – Bishop, strely na bránku: 26:33, 19.005 divákov

COLORADO AVALANCHE – WASHINGTON CAPITALS 3:5 (1:2, 1:2, 1:1)
Góly: 12. Rantanen (MacKinnon, Andrighetto), 34. Nieto (Grigorenko, Bourque), 45. MacKinnon (Barrie, Andrighetto) – 4. Carlson (Kuznecov, Burakovsky), 12. Beagle (Shattenkirk, Wilson), 25. Johansson (Oshie, Shattenkirk), 32. Kuznecov (Johansson, Williams), 59. Eller (Winnik), Brankári: Pickard – Grubauer, strely na bránku: 35:35, 13.820 divákov

ARIZONA COYOTES – ST. LOUIS BLUES 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Góly: 55. Goligoski (Dvorak, Keller) – 10. Berglund (Pääjärvi, Parayko), 23. Tarasenko (Bouwmeester, Schwartz), 60. Perron (Berglund, Pietrangelo). Brankári: Dominque – Hutton, strely na bránku: 23:43, 11.377 divákov