Slovenky podľahli Chorvátkam, budú hrať o účasť v baráži

Rovinj - Slovenské volejbalové reprezentantky prehrali vo svojom druhom zápase na kvalifikačnom turnaji o postup na majstrovstvá Európy 2017, keď v piatok večer podľahli v Rovinj favorizovanému Chorvátsku 0:3. Napriek prehre podali kvalitný výkon a naladili sa na rozhodujúci duel o 2. miesto v skupine, znamenajúce baráž, proti Portugalsku (nedeľa 15:00).

0
127
Na snímke kapitánka slovenských volejbalistiek Jaroslava Pencová počas kvalifikačného zápasu žien o postup na ME 2017 Chorvátsko - Slovensko 23. septembra 2016 v chorvátskom meste Rovinj. FOTO TASR - Martin Baumann

Chorvátsko – Slovensko 3:0 (21, 20, 24)

Zápas trval: 81 minút. Rozhodovali: Koutsoulas (Gréc.) a Tschrischnig (Rak.), 455 divákov.

SR: Crkoňová, Pencová, Radosová, Koseková, Drobňáková, Hrončeková, libero Valachová (Šmitalová).

Súboj s favoritom začali Slovenky dobre a pri servise Hrončekovej viedli 3:1. Po bloku Pencovej bolo 5:3, ale domáce rýchlo otočili na 6:5. Pri tvrdom podaní Fabrisovej si domáce hráčky vypracovali štvorbodový náskok 11:7. Výborne však servisom zatlačila aj Pencová a Slovenky znížili na 10:11. Favoritovi Slovenky vzdorovali a vo vydarenej pasáži pri podaní Radosovej vyrovnali z 12:15 na 15:15. Boj o prvý set pokračoval, Slovenky dýchali domácim na krk. Po bloku kapitánky Poljakovej však vyhrávali domáce 21:18. Chorvátky vyhrali prvý set 25:21.

V druhom sete vyhrávali domáce 6:4, ale pri podaní kapitánky Pencovej znížili Slovenky na rozdiel jedného bodu. Tím Mareka Rojka držal s favoritom krok a onedlho bolo vyrovnané 10:10. Chorvátky potom zapli a po útoku svojej najväčšej hviezdy viedli 16:12. Slovenky bojovali a Šmitalová blokom upravila na 15:18. Legionárkami z kvalitných líg nabitý tím Chorvátska mal prevahu, ale Slovenky hrali sympaticky a znepríjemňovali súperovi život. V koncovke znížili manko na tri body – 18:21. Záver si domáce postrážili a druhý set vyhrali 25:20.

Úvod tretieho setu bol vyrovaný a keď sa z doskoku presadila Crkoňová, viedli Slovenky 7:6. Domáce vyhrávali o dva body, ale Crkoňová parádnym esom vyrovnala na 11:11. Slovenky hrali dobre, držali sa so súperom a po bloku Šmitalovej bolo skóre vyrovnané 15:15. V hre Sloveniek bola iskra, ďalším blokom sa blysla Šmitalová, útokom Crkoňová a bolo 18:17. Chorvátky potom vďaka kvalitnému servisu viedli 20:18, ale Slovenky bojovali a vyrovnali na 20:20. Rovnaká situácia sa o chvíľu zopakovala, domáce viedli o dva body, no eso Drobňákovej znamenalo vyrovnanie (22:22). Dramatickú koncovku napokon vyhrali domáce, keď duel blokom ukončila Strunjaková a Chorvátsko vyhralo set 26:24.

Marek Rojko, tréner SR: „Družstvo v nastavení na zápas urobilo obrovský pokrok oproti minulému týždňu. Chorvátsky sú iný level, majú hráčky v základných zostavách popredných európskych tímov, ale prinútili sme ich hrať naplno celý zápas, čo sa nestalo minulý týždeň v Portugalsku. Našim cieľom bolo, aby hráčky hrali na hranici svojich kvalít, a to sa aj stalo. Prehrali sme 0:3, s výsledkom nie som samozrejme spokojný, ale hráčky predviedli výkony okolo svojich maxím. Hrali sme odvážne a takýmto výkonom sa dajú zdolať tímy, ktoré hrajú o majstrovstvá Európy. Našim cieľom bolo vyhrať s Izraelom a dnes odohrať dobrý zápas, čo sa podarilo a v nedeľu treba s Portugalskom potvrdiť postup do baráže. Výborný zápas odohrala nahrávačka Barbora Koseková, ktorý dobre viedla družstvo a z toho vyplynuli výborné výkony viacerých hráčok.“