SR zdolalo Nórsko v príprave, Kozák: „Víťazstvo sme si zaslúžili“

Slovenskí futbalisti ukončili rok 2017 domácim víťazstvom 1:0 nad Nórskom. Jediný gól zaznamenal v nadstavenom čase stredopoliar Stanislav Lobotka. Utorňajší prípravný duel v Trnave sa niesol v znamení rozlúčky stopéra Jána Ďuricu, ktorý svojím 91. štartom v najcennejšom drese uzavrel reprezentačnú kapitolu.

0
2682
Na snímke gólová radosť slovenských hráčov zľava Ondrej Duda, Adam Nemec a strelec gólu Stanislav Lobotka v prípravnom futbalovom zápase Slovensko - Nórsko v Trnave 14. novembra 2017. FOTO TASR – Michal Svítok

Zverenci trénera Jána Kozáka odohrali v tomto kalendárnom roku osem oficiálnych zápasov s priaznivou bilanciou päť víťazstiev a tri prehry. Nepodarilo sa im však splniť hlavný cieľ, ktorým bol minimálne postup do baráže MS 2018. V F-skupine kvalifikácie obsadili druhú priečku za suverénnym Anglickom, barážová miestenka im však ako najhoršiemu tímu z druhých miest v jednotlivých tabuľkách ušla.

Prípravný zápas – Trnava:

SLOVENSKO – Nórsko 1:0 (0:0)

Gól: 90.+3 Lobotka. Rozhodovali: Farkas – Albert, Varga (Maď.), ŽK: Elyounoussi (Nór.), 5973 divákov.

zostavy a striedania:
SR: Kozáčik – Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan (63. Mazáň) – Škriniar (63. Kiss), Lobotka – Mak (74. Bero), Hamšík (63. Duda), Rusnák (63. Mihalík) – Nemec
Nórsko: Jarstein – Linnes, Nordtveit (46. Skjelvik), Reginiussen, Meling – Elyounoussi (90.+1 Svensson), Henriksen, Trondsen, Berget (70. Daehli) – Söderlund (70. Kamara), Sorloth

Ešte pred zápasom tóny štátnej hymny rozplakali lúčiaceho sa Ďuricu, ktorý si pri poslednom štarte za národný tím navliekol na rukáv kapitánsku pásku a oficiálne sa s ním rozlúčili zväzové generality. Slováci nastúpili s piatimi zmenami v zostave proti duelu na Ukrajine, v ktorom v piatok prehrali 1:2. Nóri v 3. minúte predviedli hlavičkový „ťukes“, po ktorom sa predieral do šance Söderlund, ale Kozáčik pred ním uchmatol loptu. V 9. minúte nemusel slovenský brankár zasahovať pri strele Elyounoussiho, ktorá mierila nad brvno. O prvý strelecký pokus domáceho tímu sa postaral Lobotka, ale lopta chytila opačnú rotáciu a preletela okolo ľavej žrde nórskej brány. Hra nemala vysoké tempo, Nóri sústredene bránili a Slovákom sa nedarilo vymyslieť v ofenzíve prekvapujúci moment. Až po akcii Lobotku, Pekaríka a Maka sa dostala lopta k Hamšíkovi, ktorý z 25 metrov vystrelil tvrdo, ale nepresne. Po faule Škrtela na Söderlunda mali hostia dobrú príležitosť na otvorenie skóre, z priameho kopu tesne spoza šestnástky však Nordtveit trafil len do „modrého múru“.

Slováci nastúpili do druhého polčasu bez zmien a v 51. minúte sa museli brániť, Söderlundovu strelu sa im však podarilo zblokovať a následný pád nórskeho útočníka v šestnástke neposúdil hlavný rozhodca ako zavinený faulom. V 55. minúte Rusnák spätnou prihrávkou našiel v ideálnej pozícii Hamšíka, ktorému však lopta nesadla. Slováci sa snažili o zrýchlenie hry a vykombinovanie súpera, v 58. minúte Hamšíkovu technickú parádu vyškriabal Jarstein na roh. Po ňom vyskúšal „osladiť“ si derniéru gólom Ďurica, ktorý však z diaľky trafil len do stredu brány. V 65. minúte nový muž na trávniku Duda nemal priestor pred Jarsteinom poslať loptu za jeho chrbát. Neslávne dopadol Duda aj v 78. minúte, keď ho klubový kolega z berlínskej Herthy vychytal po prízemnej strele zblízka, ktorej predchádzala rýchla akcia Bera s Nemcom. Slováci sa tlačili do útoku, ale vinou vlastných nepresností dlhé minúty nedokázali zmeniť bezgólový stav. Už sa zdalo, že diváci v Trnave si nezakričia gól, v nadstavenom čase predsa len Lobotka v šestnástke krížnou strelou aj s prispením žrde rozhodol – 1:0.

hlasy po zápase:

Ján Kozák, tréner SR: „Bol to dobrý prípravný zápas. Nóri boli dobre organizovaní najmä v prvom polčase, no veľa miesta na kombináciu nebolo. V druhom polčase už bolo priestoru na ihrisku viac a prevýšili sme súpera. Strelili sme víťazný gól v závere a myslím si, že víťazstvo sme si zaslúžili.“

Lars Lagerbäck, tréner Nórska: „Prehrali sme a je to o to smutnejšie, že prehra prišla v úplnom závere. To je ale futbal. Som rád, že sme hrali proti Slovensku, tak kvalitnému tímu. Môžem povedať vo všeobecnosti, že dnes som bol spokojný s našim výkonom v obrane. Chýba nám ale lepšia útočná činnosť. Neboli sme takí pohybliví, ako by sme chceli.“

Stanislav Lobotka, stredopoliar SR a autor gólu: „Celý zápas sme boli lepší a sme radi, že sme sa s Janom Ďuricom rozlúčili víťazstvom. Gól venujem práve jemu, pretože to bol jeho posledný zápas v reprezentácii. Ondro mi dal výbornú loptu, obranca sa po nej dočahoval a brankár vybehol proti mne, tak som ju kopol povedľa neho. Som rád za tento gól, ale som skôr sviatočný strelec, preto túto úlohu rád v budúcnosti prenechám spoluhráčom.“

Matúš Kozáčik, brankár SR: „Som spokojný s výsledkom ako aj s priebehom zápasu. Nemal som veľa práce, ale také zápasy sú ťažké, lebo v nich môže rozhodnúť jedna šanca. To sa aj dnes stalo, chválabohu na opačnej strane ihriska. Vyskúšali sme si v zápasoch s Ukrajinou a Nórskom určité veci a vidíme, že už neexistuje ľahký súper. Na každého sa treba dobre pripraviť, nik zadarmo nič nedá.“

Marek Hamšík, stredopoliar SR: „Rozlúčka s Janom bola víťazná a navyše po dobrom výkone proti súperovi, ktorý sa ťažšie dobýjal. Víťazstvo je doma a to sa ráta. Rok bol dobrý, chýbal nám len bod na baráž. Toto mužstvo má kvalitu na to, aby urobilo dobré výsledky v Lige národov aj v ďalšej kvalifikácii.“

V čestnej pozícii kapitána sa Ján Ďurica rozlúčil v utorňajšom prípravnom zápase s Nórskom s kariérou v slovenskej futbalovej reprezentácii. Tridsaťpäťročnému stopérovi pripravili spoluhráči víťaznú bodku a emócie na trnavskom štadióne vystupňovalo aj takmer 6-tisíc divákov, ktorí po konečnom hvizde rozhodcu vyvolávali opore zadných radov národného tímu na slávu – Ďuricu vytlieskali postojačky a kričali z plných hrdiel „Ďakujeme!“.

Ďurica popustil uzdu emóciám, plakal už pred stretnutím pri tónoch štátnej hymny. Po zápase si na trávniku spravil „čestné kolo“ spolu so svojou dcérkou Ninkou a v obkolesení svojich dnes už exspoluhráčov si naposledy užíval atmosféru medzištátneho zápasu. „Za celý týždeň sa vo mne nahromadili emócie a pri hymne sa mi ich nepodarilo udržať. Musel som to zo seba dostať von… Potom už som neplakal. Takto nejako sme si ten zápas predstavovali, bola to pekná a víťazná rozlúčka. Nóri ukázali svoju silu v defenzíve, ale som rád, že sme ich zlomili,“ povedal Ďurica.

Autora víťazného gólu do siete Nórska Stanislava Lobotku plánuje pozvať na pivo. „Veď on sám je také malé pivo,“ dodal so smiechom legionár tureckého Trabzonsporu, ktorý špeciálne oslavy v Trnave nechystal. So spoluhráčmi si sadne zrejme až v marcovom asociačnom termíne, keďže sa teraz všetci rozlietajú do svojich klubov. „Ťažko sa odchádza od tejto vynikajúcej partie hráčov. Tých 13 a pol roka v reprezentácii mi dalo veľmi veľa, chalanom budem držať palce a pozorne ich sledovať. Budem ich dvanásty hráč,“ dodal Ďurica, ktorého rozlúčku na tribúne si vychutnalo 70-80 rodinných príslušníkov a kamarátov. „Riadne som sa buchol po vrecku, aby som každého uspokojil a vybavil lístky,“ dodal.

Ďurica bol súčasťou reprezentácie od roku 2004. Debut si odkrútil v Hirošime, kde Slováci v rámci Kirin Cupu prehrali 1:3. Celkovo si na seba obliekol najcennejší dres 91-krát, na konte má štyri góly v medzištátnych zápasoch – proti San Marínu, Írsku, Lichtenštajnsku a Izraelu. Zahral si na oboch šampionátoch, na ktoré sa Slovensko v novodobej histórii prebojovalo – na MS 2010 v Juhoafrickej republike a na EURO 2016 vo Francúzsku. S Martinom Škrtelom vytvoril skalopevnú stopérsku dvojicu.

Po pôsobení v Dunajskej Strede a Petržalke, s ktorou zažil spanilú jazdu v predkolách a neskôr v skupinovej fáze Ligy majstrov v sezóne 2005/2006, pokračovala jeho kariéra v zahraničí. Po Saturne Ramenskoje a Lokomotive Moskva zamieril na hosťovanie do nemeckého Hannoveru. Od vlaňajška je hráčom tureckého Trabzonsporu, kde sú jeho spoluhráčmi krajania Tomáš Hubočan, Juraj Kucka a Matúš Bero.