Svaly chrbta

Chrbát pozostáva z viacerých svalových skupín a zaberá veľkú časť hornej časti tela. Keďže ide o veľkú a zložitú svalovú skupinu, je treba použiť o niečo väčší objem ako pri ostatných svaloch tela. Pevný chrbát je pýchou nejedného muža, no nemali by sme zabúdať aj na jeho fyzické benefity. Zdravý a pevný chrbát posilňuje chrbticu a krk a zlepšuje celkové držanie tela. Vďaka pevnému chrbtu dokáže telo predísť prípadnému zraneniu. Pri posilňovaní chrbta sa taktiež zlepšuje panvové dno a celková fyzická kondícia. Pri precvičovaní chrbta je potrebné dbať na to, aby sme sa nevenovali iba šírke chrbta, ale aj jeho hrúbke.

0

1Zhyby

Zhyby patria medzi základné cviky chrbta a najlepšie cviky na zvýšenie sily a šírky chrbtového svalstva. Zhyby dokonale precvičia najširší sval chrbta. Tento cvik možno vykonať dvomi spôsobmi, nadhmatom alebo podhmatom, na stroji alebo na hrazde.

Prevedenie cviku: Uchopíme hrazdu o niečo širšie ako sú ramená, dlaňami od tela, čiže nadhmatom. Celé telo je rovné a spevnené, od zadku cez brušné svaly až po hlavu, ktorá je v miernom záklone. Priťahujeme hrudník smerom k hrazde, lakte sú od tela. Následne sa vrátime do východiskovej polohy s vystretými rukami.

Späť