Tatar a Daňo prihrali na víťazné góly, Budaj a Halák s prehrami

New York - Hokejisti Detroitu zvíťazili v noci na pondelok v zámorskej NHL na ľade New Yorku Islanders 4:3 po predĺžení. Na triumfe hostí sa dvoma asistenciami podieľal slovenský útočník Tomáš Tatar. V bránke domácich mal Jaroslav Halák 30 úspešných zásahov.

0
99
Los Angeles - Brankár Los Angeles Kings Peter Budaj (vpravo) zo Slovenska reaguje po inkasovaní gólu počas zápasu zámorskej hokejovej NHL Los Angeles King - Montreal Canadiens v Los Angeles 4. decembra 2016. Los Angeles prehralo doma s Montrealom 4:5 po nájazdoch. V bránke Kings stál Peter Budaj, ktorý zlikvidoval 26 streleckých pokusov súpera. FOTO TASR /AP

Tatar najprv asistoval v 54. minúte pri góle Henrika Zetterberga, ktorým švédsky veterán poslal svoj tím do vedenia 3:2. Islanders však vďaka Joshovi Baileymu o dve minúty neskôr vyrovnali a duel tak dospel do predĺženia. V jeho druhej minúte Tatar potiahol akciu po pravej strane, našiel úplne voľného obrancu Dannyho DeKeysera, ktorý parádnou strelou do pravého horného rohu Halákovej bránky rozhodol o triumfe Red Wings. „Vedel som, že Tavares bol na ľade príliš dlho a nestíhal ma pokryť, tak som sa snažil od neho odpútať. Tatar ma videl, prihral mi a padlo to dnu,“ opísal víťazný zásah DeKeyser. Dvoma gólmi sa pod výhru „červených krídel“ podpísal iný zadák Mike Green, a to mohol streliť aj hetrik, lenže tretí zásah mu rozhodcovia neuznali. Halák po shutoute s Washingtonom tentoraz inkasoval štyrikrát, v zápase ho ohrozili obaja krajania, Tatar jednou strelou, Tomáš Jurčo dvoma. „Ostrovania“ po ďalšej prehre figurujú v tabuľke Východnej konferencie na 15. mieste ďaleko od postupových pozícií, Detroit je jedenásty. „Každý bod je pre nás kľúčový. V tomto zápase sme potrebovali vyhrať, takže nemôžeme byť spokojní,“ povedal pre zámorské médiá kapitán newyorského tímu John Tavares.

Hráči Los Angeles prehrali doma s Montrealom 4:5 po nájazdoch. V bránke Kings stál Peter Budaj, ktorý zlikvidoval 26 streleckých pokusov súpera. Budaj sa opäť postavil proti bývalému klubu a Careymu Priceovi, ktorému v minulosti robil dvojku v Montreale. Slovenský brankár dostal v riadnom hracom čase štyri góly a v nájazdoch inkasoval trikrát zo štyroch pokusov, kým Price len dvakrát. Rozhodujúci nájazd premenil v štvrtej rozstrelovej sérii Paul Byron. Canadiens strelili viac ako tri góly v jednom stretnutí prvýkrát od 12. novembra, keď dali päťku Detroitu. „Bolo otázkou času, kedy nám to začne padať. Také góly, ako dnes, keď sme skórovali Budajovi pomedzi betóny, nám v minulých zápasoch nezišli dnu. Niekedy treba zostať trpezlivý, naďalej sa pokúšať o streľbu a vytvárať si šance, a ono sa to raz prejaví,“ poznamenal Byron. Kings dokázali brankársku hviezdu „Habs“ Pricea prekonať v druhej tretine až štyrikrát, ale napokon vydolovali iba bod. „Dali sme Priceovi štyri góly, čo je dobrá vizitka. No nemôžeme inkasovať toľko gólov,“ podotkol ofenzívny líder LA Anže Kopitar, ktorý zaznamenal tri asistencie. Slovinský center nastúpil v útoku nastúpil opäť so slovenským krídelníkom Mariánom Gáboríkom, ktorý hýril aktivitou a vyslal až štyri strely na Pricea, v rozstrele ale svoj nájazd nepremenil. Duel nedohral center hostí Alex Galchenyuk, ktorý sa zranil pri strete koleno na koleno s Kopitarom.

Bod za asistenciu si pripísal Marko Daňo, jeho Winnipeg uspel na ľade Chicaga po výsledku 2:1. Slovenský útočník v 56. minúte za stavu 1:1 posunul puk pozdĺž mantinelu k Andrewovi Coppovi a ten presnou strelou zápästím rozhodol o triumfe „tryskáčov“. Copp sa tak revanšoval za predchádzajúcu situáciu v tretej tretine, keď za stavu 1:0 pre Jets trafil hornú žŕdku a Blackhawks vzápätí vyrovnali. „Súper získal v tretej tretine trochu psychickú výhodu, no dokázali sme kontrovať a získať späť náskok. Dôležité bolo, že sme sa v samom závere ubránili pri štvorminútovom vylúčení,“ spokojne konštatoval hrdina Copp. Útočník Chicaga Marián Hossa mal možnosť 2,6 sekundy pred koncom vyrovnať na 2:2, ale brankár Connor Hellebuyck ho pri pravej žrdi vychytal. Hossa ho celkovo ohrozil trikrát, druhý slovenský „jastrab“ Richard Pánik si pripísal jeden strelecký pokus a odsedel si dve trestné minúty. Daňo sa prezentoval tromi strelami, rozdal štyri bodyčeky a pripísal si aj plusový bod.

Minnesota otočila duel v Edmontone a vďaka gólu Mikka Koiva zo 64. minúty vyhrala 2:1 po predĺžení. K víťazstvu „divochov“, ktorí ukončili trojzápasovú sériu prehier, prispel 29 úspešnými zákrokmi brankár Devan Dubnyk. Slovenský obranca Andrej Sekera odohral takmer 22 minút. Fanúšikom Oilers zatrnulo, keď sa kapitán Connor McDavid po nepríjemnom páde tvárou na ľad pobral do šatne a musel absolvovať protokol pre podozrenie na otras mozgu. V tretej tretine sa však najproduktívnejší hráč ligy vrátil do hry.

Philadelphia triumfovala na ľade Nashvillu 4:2 a natiahla šnúru víťazstiev na päť zápasov. Dvoma presilovkovými gólmi sa o výhru „letcov“ zaslúžil dôrazný Wayne Simmonds. Anaheim sa po prehre v Edmontone (2:3 pp) popálil aj na „plameňoch“ z Calgary. Na ľade Flames inkasoval brankár Ducks Jonathan Bernier v druhej dvadsaťminútovke päťkrát a celkovo dostal osem gólov od ôsmich rôznych strelcov. Pod víťazstvo 8:3 sa gólom a asistenciou podpísal aj útočník Johnny Gaudreau, ktorý sa vrátil do zostavy kanadského klubu po 10-zápasovej pauze zavinenej zlomeninou prsta. Sam Bennett, Alex Chiasson a Matt Stajan sa na vysokom triumfe domáceho mužstva podieľali zhodne gólom a dvoma asistenciami.

Hviezdou stretnutia Carolina – Tampa Bay (1:0 pp) bol domáci brankár Cam Ward, ktorý zneškodnil všetkých 30 striel hostí a zaknihoval si 25. čisté konto v profiligovej kariére. O triumfe „hurikánov“ rozhodol v druhej minúte extračasu svojím premiérovým tohtosezónnym gólom Phillip Di Giuseppe. Hurricanes tak ukončili trojzápasovú sériu prehier a na domácom ľade natiahli víťaznú šnúru už na šesť duelov. Naopak, „blesky“ prehrali piaty súboj z uplynulých šiestich.

NHL – sumáre:

LOS ANGELES KINGS – MONTREAL CANADIENS 4:5 pp a sn (0:1, 4:2, 0:1 – 0:0, 0:1)
Góly: 21. Carter (Doughty, Kopitar), 24. Shore (Clifford, Nolan), 31. Doughty (Carter, Kopitar), 38. Lewis (Kopitar, Forbort) – 3. Pacioretty (Markov, Radulov), 26. Pacioretty (Radulov, Desharnais), 32. Radulov (Pacioretty, Gallagher), 43. A. Shaw (Desharnais, Pateryn), rozh. nájazd Byron. Brankári: BUDAJ – Price, strely na bránku: 31:30, 18.230 divákov.

CAROLINA HURRICANES – TAMPA BAY LIGHTNING 1:0 pp (0:0, 0:0, 0:0 – 1:0)
Gól: 62. DiGiuseppe (Stalberg, Hainsey). Brankári: Ward – Bishop, strely na bránku: 30:30, 11.521 divákov.

NASHVILLE PREDATORS – PHILADELPHIA FLYERS 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)
Góly: 24. Järnkrok (Ekholm, Watson), 32. Wilson (Fisher, Smith) – 19. Simmonds (Voráček, Schenn), 27. Simmonds (Giroux, Gostisbehere), 37. Raffl (MacDonald), 60. VandeVelde (Del Zotto). Brankári: Saros – Mason, strely na bránku: 32:28, 17.113 divákov.

NEW YORK ISLANDERS – DETROIT RED WINGS 3:4 pp (1:1, 0:1, 2:1 – 0:1)
Góly: 6. Lee (Clutterbuck, Cizikas), 42. Boychuk, 56. Bailey (Tavares, Seidenberg) – 13. Green (Nielsen), 35. Green (Vanek), 54. Zetterberg (Ericsson, TATAR), 62. DeKeyser (TATAR, Zetterberg). Brankári: HALÁK – Mrázek, strely na bránku: 35:34, 13.789 divákov

CHICAGO BLACKHAWKS – WINNIPEG JETS 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Góly: 54. Panarin (Kane) – 40. Little (Byfuglien, Wheeler), 56. Copp (DAŇO, Postma). Brankári: Darling – Hellebuyck, strely na bránku: 26:32, 21.383 divákov.

CALGARY FLAMES – ANAHEIM DUCKS 8:3 (1:0, 5:1, 2:2)
Góly: 3. Gaudreau (Bennett, Chiasson), 32. Brouwer (Monahan, Versteeg), 33. Chiasson (Bennett, Gaudreau), 33. Stajan (Wideman, Hathaway), 37. Bennett (Backlund, Chiasson), 38. D. Hamilton (Stajan, Hathaway), 46. Monahan (Versteeg, Tkachuk), 56. Giordano (Brouwer, Stajan) – 23. Kesler (Silfverberg, Cogliano), 57. Kesler (Getzlaf, Fowler), 57. L. Shaw. Brankári: Johnson – Bernier, strely na bránku: 25:33, 17.840 divákov.

EDMONTON OILERS – MINNESOTA WILD 1:2 pp (1:1, 0:0, 0:0 – 0:1)
Góly: 3. Maroon (Fayne, Kassian) – 20. Coyle (Niederreiter, Staal), 64. Koivu (Coyle, Dumba). Brankári: Gustavsson – Dubnyk, strely na bránku: 29:33, 18.347 divákov.

Peter Budaj (Los Angeles)      64:49  26/30  86,7

/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty,
brankári: počet odchytaných minút, počet úspešných zákrokov/striel, percentuálna úspešnosť zásahov/