10 najkrajších svetových via ferrát

Čo sú to via ferraty?

Ferrata, z taliančiny „via ferrata“, znamená v preklade železná cesta. Ujal sa však termín zaistené cesty. Ide o lezenie po zaistených cestách a prekonávanie skalných útvarov zvyčajne s malým počtom techník za pomoci umelých zafixovaných zaisťovacích prostriedkov. Môžete na nich nájsť rebríky, krátke mosty, oceľové laná či stupáky. Na slovensku, ale aj vo svete môžeme nájsť rôzne obtiažne chodníky, ktoré sú vďaka zaisťovacím prostriedkom podstatne ľahšie náročné a lezec tak prekonáva terén oveľa rýchelšie. Ich veľkou prednosťou je dobre prispôsobený terén vhodný aj pre začiatočníkov. Kedysi boli donedávna doménou horolezcov. Ich dĺžka je rôzna, od niekoľko sto kilometrov až po niekoľko tisíc kilometrov. Skladajú sa z viacerých trás a ich zdolávanie môže trvať jednu a viac hodín, alebo aj viac dní. Jedno však majú spoločné – nádherné výhľady, na ktoré tak rýchlo nezabudnete.

Prečítajte si viac zaujímavostí o desiatich svetových via ferratách:

Dolomity, Severovýchodné Taliansko

Talianske Dolomity patria medzi obľúbené destinácie nielen lyžiarov, turistov, horolezcov, ale i ferratistov. Dolomity sú jedny z najznámejších a najnáročnejších trás via ferrát. Tie postavili tureckí vojaci počas prvej svetovej vojny, aby sa vojská mohli pohybovať cez hory rýchlo a bezpečne. Zatiaľ čo väčšina svetových via ferrát bola postavená kvôli cestovnému ruchu, Dolomity sú historicky významné práve pre pozostatky zákopov, ktoré stále môžete vidieť pozdĺž trasy.

Chang Kong, Provincia Shaanxi, Čína

Prechádzka po chodníku Chang Kong patrí k jednej z najnebezpečnejších. Mount Hua je jednou z piatich veľkých čínskych hôr a je známa svojou strmou turistickou cestou Chang Kong, ktorá v doslovnom preklade znamená „cesta do neba“. Pred dvadsiatimi rokmi neboli na tomto turistickom chodníku žiadne bezpečnostné reťaze a mnoho výstupov končilo tragicky. Dnes na nej môžete nájsť drevené dosky a jednu reťaz, ktorá je pripnutá na bok pohoria. Kto vydrží až do konca, bude odmenený. Cieľová stanica vás totiž dovedie priamo do starého taoistického chrámu a čajovne. Niektorí horolezci sa na cestu vyberajú v noci, aby ráno mohli vidieť vychádzajúce slnko.

Mount Ogden, Utah

Mount Ogden je jeden z najvyšších a najvýznamnejších vrcholov v severnej oblasti Wasatchu. Športové zážitky ponúka aj v lyžiarskom stredisku, ktoré je známe z roku 2002, kde sa konala olympiáda v zjazdovom lyžovaní. Hory ponúkajú množstvo turistických trás, lezenie po skalách, kde môžete vidieť veľké rozhlasové veže a malý vrtuľník označujú vrchol. Via ferrata sa nachádza v súkromnej horolezeckej oblasti v Utahu (USA). Trasa via ferraty Mount Ogden je otvorená len pre horolezcov so sprievodcom a oblasť disponuje aj tréningovou stenou, takže je ideálna pre začiatočníkov.

Mer de Glace, Chamonix, Francúzsko

Napojenie sa na niektorú z via ferrát si zvyčajne vyžaduje túru, ale táto je ľahko dostupná z centra mesta Chamonix. Rebríky je vidno už z vlakovej stanice a tie sa priamo napájajú na horolezecké chodníky Mer de Glace. Mer de Glace je najvyšší ľadovec stekajúci z najvyššieho vrchu Európy Mont Blancu. V jeho údolí sa rozprestiera neuveriteľne krásne ľadové more. Obrovská sčerená rieka kľukatiaca sa alpským údolím náhle premenená na ľadovú masu – tak si asi možno predstaviť Mer de Glace. Ak prejdete toto ľadovcové more a po ceste prekonáte asi tridsať rebríkov, zamierte smerom k Refuge du Courvercle, chate s kempom. Za odmenu sa pred vami zjaví majestátny výhľad na francúzske Alpy. Určite tam budete chcieť zostať aj na noc. Turistické spoločnosti v meste Chamonix ponúkajú výlety aj so sprievodcom, či iné adrenalínové zážitky ako bungeejamping, paragliding alebo canyoning.

Telluride, Colorado

Jedna z najnovších ferrát v Spojených štátoch je trasa nachádzajúca sa v Colorade, v horách San Juan. Pri túre vám pomôže stará banícka značka. Ak sa jej budete držať, naskytne sa vám krásny výhľad na pohorie Telluride, dvojhrdlový vodopád Bridal Veil Falls (111 metrov) a známy boxový kaňon.

Mount Kenya, národný park, východná Afrika

Pre svoju jedinečnosť a pôsobivosť s drsnými vrcholcami ľadovca, afro-alpskými močiarmi a rozmanitými lesmi bol národný park zapísaný do UNESCA už v roku 1978 ako biosférická rezervácia. Pohorie v skutočnosti tvorí vyhasnutá sopka a jej hrebene, ostré vrcholy spolu s hlbokými roklinami vytvárajú jedinečné príležitosti zažiť adrenalínové lezenie s krásnou scenériou.Via ferrata Moun Kenya sa nachádza v národnom parku v nadmorskej výške takmer päťtisíc metrov a je najvyššou zaistenou cestou na svete. Zaistená cesta bola otvorená len pred piatimi rokmi. Ak svoj výstup spojíte aj so safari výletom, uvidíte slony, nosorožce, leopardy a obrie lesné prasce vo vnútri parku.

Aletsch, Valais, Švajčiarsko

Aletsch je najväčší alpský ľadovec v Alpách, ktorý sa rozprestiera na úžasných 46 štvorcových kilometroch. Na jednom konci bol prehradený ľadovcovým jazerom na vytvorenie rezervoáru Stausee Gibidum, ktorého trasa má tvar kruhu. Trasa ponúka veľa priechodov cez strmé útesy, pešiu turistiku a prechod po najdlhšom visutom moste v Alpách (našťastie je pevný a bezpečný, aj napriek pohyblivosti). Ak by ste si chceli po náročnom výstupe v stredisku oddýchnuť a zrelaxovať, miestni odporúčajú termálne kúpele Valais. Po dni strávenom na ľadovci by ste si to zaslúžili a dokonale vychutnali.

Sacred Valley, Ollantaytambo, Peru

Hovorí sa o nej, ako o najkrajšej via ferrate na svete. Trasa je vybavená vertikálnymi stúpajúcimi oceľovými schodmi až do výšky takmer 300 metrov. Počas výstupu vás očarí nádherná príroda a výhľad na posvätné údolie a rieku Urubamba s farebnou flórou vyčnievajúcou zo skalných útesov. Okolie Sacred Valley je známe vďaka via ferrate, ale ak sa chcete vydať aj za históriou, toto miesto má málo historických pamiatok. Za to je bohaté na rozličnú faunu a flóru. Nemali by ste však vynechať výstup na Machu Picchu, pýchu Peru. Chodníky na vrchol sú strmé a ťažké, ale za to magické. Budete v džungli, ktorá vám vyrazí dych.

Coldback Mountain, Isafjordur, Island

Návšteva krajiny ohňa a ľadu je dosť vzrušujúca. Ide o jedinú via ferratu, ktorú na Islande nájdete. Stojí však za to. Trasa sa začína cestou po úzkom hrebeni a potom sa presuniete na stranu Coldback Mountain, ktorá dosahuje vyše tritisíc metrov. Keď sa ocitnete pri fjorde Skutulsfjordur, vychutnajte si nádherný výhľad na mestá Isafjordur, Isafjardardjup a okolité hory. Ak vám trasa známej via ferraty bude málo, Island ponúka mnoho ďalších dobrodružstiev, v blízkosti mesta Isafjordur. Jedným z najobľúbenejších je výlet ku vodopádom Dynjandi. Ide o súbor menších vodopádov, ktoré vytvárajú impozantný celok a skutočne stoja za pozretie naživo. Vypínajú sa až do výšky sto metrov.

 

Honister, Keswick, Spojené kráľovstvo

Trasa Honister sa nachádza v údolí Honister Slate, v jazernej oblasti Cumbria. Chodník je poprepletaný známymi starými banskými chodníkmi a ponúka dve alternatívy na výstup: klasický a extrémny. Ten náročnejší má mnoho vertikálnych stúpaní, expozíciu na okraji, most Burma a zábavné prechody sieťou. Obe trasy boli otvorené v roku 2012. Klasická trasa je vhodná aj pre začiatočníka. Ide o jednu z najlepších via ferrát v Anglicku.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať