Máte radi pohyb, ale rodinná dovolenka na lyžiach vás neláka, pretože je drahá, nudná a s deťmi si ju neužijete? Neverte všetkému, čo počujete. Overte si to na vlastnej koži a nebudete ľutovať.
Veľa rodín ešte neprišlo na chuť zimným dovolenkám. Vraj si ju nemôžu dovoliť, nemajú čas alebo sa im nechce strápňovať na svahu. To sú najčastejšie výhovorky mnohých a ide tu skôr o mýty alebo polopravdy, ako o fakty. Aká je teda pravda o zimných dovolenkách a na čo sa ľudia bežne vyhovárajú?
1. „Je to príliš drahé“
Dnes už dávno neplatí mýtus, že zimná dovolenka, alebo dovolenka strávená na lyžiach niekde v horách je len výsadou kráľov, či bohatých ľudí. Reč pritom nie je o dovolenke niekde v najvychytenejších lyžiarskych rezortoch sveta. Rovnako, ako niekto šetrí celý rok na dovolenku pri mori, dá sa ušetriť aj na dovolenku na horách. Závisí to od vašich možností a náročnosti. Príjemne strávený pobyt niekde blízko domova v horách, sa dá prežiť aj na Slovensku. Ani cena za výstroj vás nemusí trápiť. Všetko sa dnes dá požičať. Od oblečenia až po lyže. Ak ju teda nebudete využívať pravidelne, je zbytočné vrážať peniaze do niečoho, na čo vám časom bude padať prach. Alebo to bude príležitosť na to, aby ste si opäť zopakovali krásne spomienky na svahu.
Techniky na svahu
2. „S deťmi to nie je ono“
Každý, kto sa na dovolenku vydá s deťmi vie, že neraz musí meniť plány a prispôsobiť okolnosti práve tým najmenším. Ale aj v tom tkvie kúzlo rodinných dovoleniek. Nikdy neviete, kam vás ich zvedavosť zavedie. Navyše, ak sa obávate toho, že nebudete mať čas na trávenie voľných chvíľ podľa seba, nemusíte sa obávať. Dnes majú pripravenú zábavu pre najmenších mnohé rezorty. Taktiež je tu možnosť tráviť viacej času spolu s rodinou, naučiť deti novému športu či zlepšiť sa v technike. Držte s deťmi krok, aby ste vedeli, čo ich zaujíma.
3. „Milujem opaľovanie, neznášam hory“
Aj v zime na svahu sa dajú skĺbiť pre niekoho priam protichodné činnosti. Každý, kto miluje more a neznáša hory, ešte asi nezažil pravú zimnú dovolenku na svahu. Slnko a opaľovanie sa dá totiž spojiť aj tam hore. Horské slnko vie byť rovnako horúce a účinné, ako aj pri mori, preto by sme nemali zabúdať ani na opaľovacie krémy.
4. „Na dovolenke si chcem oddýchnuť“
Nie je dovolenka ako dovolenka. Kto nemá rád vylihovanie na pláži, mal by určite vyskúšať dovolenku na horách. Oddýchnuť sa dá aj aktívne. Lyžiarske strediská ponúkajú viaceré možnosti na pohyb – lyžovanie, snowbordovanie či turistiku. Aj keď ide technicky vzaté o športovú činnosť, na dovolenke ide o viac, ako len o pohyb. Dni strávite na čerstvom vzduchu, čo prospieva vášmu zdraviu a taktiež si vytvárate krásne spomienky, ktoré sú nenahraditeľné. Veľmi rýchlo tak zabudnete na únavu a svalovicu.
5. „Som príliš starý na lyže“
Ak sa obávate toho, že budete mať pocit, že všetci pozerajú na svahu len na vás, ste na omyle. Každú sezónu je na svahu dostatok snaživcov, ktorí sa chcú naučiť lyžovať. Vek tu preto nehrá žiadnu rolu. Aj so strachom sa dá zatočiť, najmä, ak máte za sebou aj rodinnú podporu. Ten bude miznúť, akonáhle sa budete na lyžiach cítiť istejší. Nájdite si preto niekoho, kto je v lyžovaní dostatočne zdatný a správne ovláda techniku.
6. „Lyžovanie – to je nuda“
Zimná dovolenka nie je len o lyžovaní. Je toľko možností, ako sa dá využiť čas strávený na aktívny oddych, stačí sa len poobzerať, čo daný región ponúka. Od klasického bežkovania až po zjazdovky, požičovňa snežných skútrov alebo snowboardov vám taktiež rozšíri obzory. Ak je možnosť, vyskúšajte určite aj psie záprahy, paragliding, jazdu na ľade, ale aj plávanie a oddych v niektorom wellness centre. Regenerácia je taktiež potrebná.
7. „Určite prídeme chorí“
Kto by nemal rád príjemne strávený čas v teple a nemusel von v mrazoch vystrčiť nos? Prevencia voči chorobám, hlavne v zimnej sezóne, sa nebuduje doma v teple. Zimná dovolenka je preto skvelou možnosťou, ako sa otužovať, zmeniť zabehnutý stereotyp a urobiť tak niečo viac pre svoje zdravie. Navyše, ak máte sedavé zamestnanie, kde sú kancelárie príliš vykúrené, je načase vyraziť v zime do hôr. Taktiež to prospeje aj vašim deťom.
Kedy a kde začať lyžovať s deťmi?
8. „Nedostanem voľno v práci“
Aj keď je pravda, že v lete dovolenkuje až 70 percent Slovákov a v zime 30 percent, to ešte neznamená, že si dovolenku nemôžete vybrať inokedy. Rovnako ako pred letnou sezonóu, alebo krátko po nej, aj v zime existujú akciové ponuky, ktoré lákajú na svoje pobyty. Stačí si len vybrať. Ak chcete ušetriť, na zimnú dovolenku je dobré pamätať už v lete, cestovky vtedy svojich potenciálnych klientov lákajú na niekoľkopercentné zľavy. Ak sa včas nerozhodnete, potom vám už ostávajú len zľavové portály a last minute ponuky. Aj to vedia niektorí využiť na to, aby sa dokonale rozlúčili s lyžiarskou sezónou.
9. „Neviem, čo zbaliť a na čo nezabudnúť“
Aj to je jedna z výhovoriek, ktorá sa niekomu hodí. Prinášame vám preto krátky, ale praktický zoznam vecí, na ktoré by ste nemali zabudnúť. Zatiaľčo balenie na letnú dovolenku je pomerne jednoduchšie, pri zimnej dovolenke by sme mali pamätať hlavne na viac vrstiev odevu. Z oblečenia by vám rozhodne nemali chýbať: nepremokavá lyžiarska bunda, zateplené nohavice, čiapka alebo kukla, čižmy, nákrčník alebo šál, rukavice, lyžiarske okuliare a spodné oblečenie. Na prvom mieste v batožine by malo byť miesto pre lekárničku (hlavne náplaste), lieky (na úľavu od akejkoľvek bolesti, hnačky, proti nachladnutiu, kašli, nádche) a krémy (opaľovací, na popraskanú a vysušenú pokožku, balzam na pery). Nezabudnite ani na pár kusov deky, tie sa zídu ako pri cestovaní, tak aj na dovolenke. V batožine by vám nemala chýbať ani baterka, termoska na čaj, reflexné prvky ak nie sú súčasťou oblečenia a náhradné topánky.
10. „Ubytovanie nie je nič moc“
Dnes už lyžiarske rezorty ponúkajú množstvo ubytovaní rôznych kategórií, preto sa rozhodnite, na čom chcete ušetriť. Je vždy lepšie prečítať si ponuku viackrát, prípadne si priplatiť viac, ako neskôr ľutovať. Na internete je možnosť prezrieť si fotografie daného zariadenia. Nebojte sa pýtať, informovať. Taktiež hľadajte aj recenzie na dané ubytovanie v rezorte. Nezabudnite ani na to, čo za cenu pobytu dostanete. Porovnávajte izby, čo sa týka vybavenia, či je pobyt aj so stravou alebo aj aké má benefity (wellness balíčky alebo možnosť zábavy pre deti).
11. „Nechcem preplácať na cestovnej poistke“
Cestovné poistenie v zahraničí je už akousi samozrejmosťou, ale ak ste sa rozhodli tráviť zimnú dovolenku na Slovensku, nezabudnite na pripoistenie sa do hôr. Aj keď v povinnej alebo komerčnej poisťovne máte uzatvorené rôzne druhy životného poistenia a úrazového poistenia, pamätajte na to, že čert nikdy nespí. Nie všetky poistky majú zahrnuté aj úrazy spôsobené počas zimnej dovolenky, kedy sme športovo a pohybovo oveľa viac aktívnejší ako počas zvyšku roka. Ak sa stane úraz, poisťovňa vám ho nemusí uznať a preplatiť. Informujte sa preto oveľa skôr.