23. Maratona Di Roma 9/28

Horšia byrokracia ako na Slovensku

Čo všetko pred samotným pretekom som musel podstúpiť, už tak radostné nebolo. Každý, kto chce štartovať v Taliansku, resp. tak ako ja, na maratóne v Ríme sa musí obrniť poriadnou dávkou trpezlivosť. Všetko začína samotnou registráciou. Pri vypĺňaní je základnou podmienkou priložiť 2 doklady:

A — Runner card — významu tejto karty som veľmi neporozumel. Jedine som zaplatil 12 eur za jej vydanie a vpísal číslo do registračného formulára.

B — Špecializované potvrdenie od športového lekára. Jeho cena je rôzna, môže sa pohybovať v stovkách eur. Tu upozorňujem na potrebu dostatočného časového predstihu. Lekár vás musí objednať na rôzne vyšetrenia, a nie je možné všetko absolvovať počas jedného dňa.Všetko sa mi podarilo úspešne zvládnuť asi po pol roku a po akceptovaní talianskym organizátorom som sa mohol tešiť na let do Ríma.

Už tradične, som si hotel vybral v blízkosti štartu. Ak riešite ubytovanie v predstihu nemusíte platiť ani horibilné sumy v centre mesta. Vzdialenejším miestom bola kongresová hala, kde som si mal vyzdvihnúť štartovací balíček. Využil som rímske metro a dopravil sa do 8 km vzdialeného miesta. V metre si niektorí spolucestujúci nedokázali ustriehnuť svoj taliansky temperament a spustil sa krik dvoch mužov. Dám krk na to, že sa jeden druhého nepýtal na cestu 😀

Ostali by by ste však zaskočení, ak by ste čakali, že vás zo stanice metra budú navádzať nejaké tabule. Nič také, musíte sa spoliehať na seba samého, prípadne váš mobil, alebo dúfať, že ten húf ľudí, ku ktorému ste sa pripojili sú bežci a idú si tiež po štartovací balíček.

Možno som len „skazený“ dokonalejším systémom, ktorý som zažil v Nemecku, no v Ríme prebiehala registrácia bol pomerne chaoticky a neplynulo. Pritom organizátori deklarujú len niečo cez 13 000 bežcov, na porovnanie v Bratislave štartovalo tento rok 12 000. Bližšie atmosféru registrácie približujem vo videu.

Všetky cesty vedú do Ríma

Nedeľa patrila samotnému behu. Štart bol v blízkosti Kolosea, kde sa sústredili všetci bežci. Zaradil som sa do koridoru “A”, čo bol prvý koridor, hneď za profesionálnymi bežcami. Štartovalo sa v 5 minútových intervaloch, čo umožnilo rozdeliť bežcov do troch vĺn.

Prvých 10 km bolo výrazne členitých. Problematickým bol aj povrch, tvorený tzv. mačacími hlavami, ktoré sú osadené v historickej časti Ríma. Aby toho nebolo málo už po 15 km nás preveril prvý lejak. Paradoxne, mne osobne dodal poriadnu dávku energie. A snáď aj vďaka tomu som si ustálil priemerné tempo na 4:13 min./km, ktoré sa mi darilo držať až do cieľovej pásky. Prišiel aj druhý silný dážď, ktorý si nás počkal na 25 km. Beh v daždivom počasí milujem, no počas preteku je to odlišné. Dôvod je jednoduchý. Premočené oblečenie je ťažšie a každé kilo navyše si vás počká v záverečných kilometroch. Našťastie som maratón prežíval bez väčších ťažkostí, a ani som do povestnej steny na 35 km nenarazil. Akurát bolo cítiť opotrebenie svalov, ktoré dali o sebe znať. Nebolo to však nič prekvapujúce vzhľadom na výkon. So zaťatými zubami som však bežal ďalej, hnala ma túžba dobehnúť v čase pod 3 hodiny. A to sa mi našťastie aj podarilo.

Tie výrazy tváre hovoria za všetko

Cesta domov…

Čerešničkou na torte bola samotná cesta domov. Sediac v letiskovej hale a čakajúc na odlet lietadla, vás “prirodzene” nik neupozorní na hodinové meškanie. V obavách, že som prepočul odlet nášho lietadla som si túto informáciu overil z infotabule. Nič dramatické by na tom nebolo, keby to nespôsobilo reťazovú reakciu. A tak namiesto o 21. hodine som prišiel domov až o 5 hodine ráno. Všetko to však prehlušil môj vylepšený osobák, ktorý som posunul na 2:58,04 hod.

Luxemburg bude ďalší

V poradí 10. maratón absolvujem v hlavnom meste Luxemburska, Luxemburgu 27. mája 2017. Špecifikom tohto behu je štart o 20.00, celý maratón bude pod umelým osvetlením.

S medailou v ruke a našťastie už pred hotelom 🙂

Sledujte môj profil na fb: Boxerov beh

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať