[one_full last=”yes” spacing=”yes” center_content=”no” hide_on_mobile=”no” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”center center” border_position=”all” border_size=”1px” border_color=”#81d742″ border_style=”solid” padding=”10px” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][fusion_text]Autor: Peter Jasenovec | Foto: Peter Jasenovec[/fusion_text][/one_full][fusion_text]

V lodi utíchla vrava. Tieto vlny sú pre väčšinu suchozemcov príliš. Výletná loď po vlne stúpa, keď sa dostane na vrchol, nasleduje pád tak tri metre. Približne polovici pasažierov sa obracia žalúdok. Podchvíľou ktosi vybehne von, prehnutý visí cez zábradlie a počuť veľavravné zvuky. Chorvátske more sa hnevá. Cyklistom to na nálade nepridáva. Je skoro ráno – ehm, počkať, čo robia cyklisti na lodi? Pretekári, účastníci premiérového ročníka unikátnych etapových pretekov na horských bicykloch s názvom „4 Islands MTB Stage Race“, sa vezú na štart etapy. Štyri etapy, každá na inom ostrove. Loď s cyklistami konečne zakotví a oni s úľavou vyskakujú von. Veľké vlny nie sú jediné, čo prekvapilo väčšinu účastníkov. Bajkovať v Chorvátsku? Veď tam sa chodí k moru kúpať. Smiech? Prejde. Málokto z pretekárov pred štartom tuší, do čoho ide. Podľa predštartových diskusií väčšina očakáva pomerne pohodlné jazdenie po šotolinových cestičkách, „papierové“ parametre etáp nie sú nijako strašidelné.

 

1. Etapa: Ostrov Krk – 68 km/1488 metrov prevýšenie
2. Etapa: Ostrov Rab – 65 km/1100 metrov prevýšenie
3. Etapa: Ostrov Cres – 70 km/1500 metrov prevýšenie
4. Etapa: Ostrov Lošinj – 60 km/1000 metrov prevýšenie

 

Hneď prvý deň vyvedie každého prípadného „podceňovača“ z omylu. Po pár kilometroch sú pod kolesami bicyklov ostré kamene. Strmé stúpania a náročné zjazdy a južné slnko žmýkajú z pretekárov posledné zvyšky síl. Tieto preteky rozhodne nie sú pre tých, ktorí s horskou cyklistikou začínajú, alebo tých, ktorí majú rezervy v technike jazdy alebo kondičke. A to je dobre! Aj keď ani takej dovolenkovej atmosféry sa úplne nedá zbaviť. Hoci more je v apríli v čase pretekov ešte studené, ale zato ostrovné letoviská už celkom fungujú a konečne je možné si ich v pokoji prezrieť bez davov. Rybie reštaurácie sú otvorené tiež!

Ostrovný „etapák“ bol vo svojom prvom ročníku vynikajúco zorganizovaný, celý pretekový cirkus fungoval ako hodinky – a je potrebné podotknúť, že bol logisticky nesmierne náročný. Štartovať každú etapu na inom ostrove znamená zabezpečiť prepravu desiatok bicyklov a jazdcov a ďalšieho vybavenia, a to po vode a po súši.

Ak by ste nad účasťou náhodou uvažovali, začnite trénovať už teraz. A tiež treba na stránke pretekov (http://www.adriabike.hr/en/) sledovať možnosť registrácie, nadšení účastníci z celého sveta si chválu určite nenechajú pre seba, a dá sa predpokladať, že záujem o štartové miesta bude väčší ako počet bajkerov, ktorých unesie jedna loď na rozbúrenom mori.

[/fusion_text][one_full last=”yes” spacing=”yes” center_content=”yes” hide_on_mobile=”no” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” border_position=”all” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”solid” padding=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][sharing tagline=”Zdieľaj” tagline_color=”” title=”4 Islands MTB Stage Race” link=”https://sjz.sk/4-islands-mtb-stage-race/” description=”” pinterest_image=”https://sjz.sk/wp-content/uploads/2015/08/DSC2895-300×200.jpg” icons_boxed=”yes” icons_boxed_radius=”4px” box_colors=”” icon_colors=”” tooltip_placement=”” backgroundcolor=”” class=”” id=””][/sharing][/one_full][one_full last=”yes” spacing=”yes” center_content=”no” hide_on_mobile=”no” background_color=”#d8d8d8″ background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” border_position=”all” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”solid” padding=”20px” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][fusion_text]

PREČÍTAJTE SI Z DANEJ KATEGÓRIE

[/fusion_text][recent_posts layout=”default” hover_type=”none” columns=”4″ number_posts=”4″ offset=”1″ cat_slug=”vedeli-ste-ze” exclude_cats=”” thumbnail=”yes” title=”yes” meta=”yes” excerpt=”yes” excerpt_length=”20″ strip_html=”yes” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][/recent_posts][/one_full]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.