43. BMW Berlínsky maratón, 25. 09. 2016

Ak chcete štartovať v Berlíne musíte začať niečo málo rok pred pretekom, prihlásite sa do lotérie. A čakáte či získate možnosť súťažiť s tými najlepšími na svete a postaviť sa vedľa nich. V mojom prípade to bolo za nich na štarte.

Sobotné cestovanie autobusom

Už ani neviem prečo, ale rozhodol som sa cestovať z Bratislavy do Berlína autobusom. To asi moja dobrodružná povaha prehlušila logiku uvažovania, ale bol to zážitok. Nie ani tak kvôli dĺžke cestovania, či miernejšiemu nepohodliu, ktoré je prirodzené v autobusoch, ale kvôli nesmierne silne aromatickému spolucestujúcemu. Spoločnú cestu sme mali našťastie len po Prahu.

Po 12-hodinách som vystúpil v Berlíne na stanici ZOB am Funkturm, vzdialenej  5 km od môjho ubytovania, v časti Schonberg. Hravo som sa ubytoval a tak moje kroky mohli viesť do centra Berlin vital po štartovací balíček. Cestou, ako vždy, som využil čas na spoznávanie uličiek Berlína. Ponúkali zaujímavú pestrosť veľkomesta. Súčasne vedľa seba vzhliadnete bohaté časti Berlína, kde pulzujúci život mnohých národností z celého sveta sa miešal s domácou príchuťou práve upečených Wurstiek. Krásne parky s detskými ihriskami, workoutovým priestorom, množstvom ihrísk či len tak platzom na piknik a oddych. To všetko oddelené stromoradím, cestou alebo električkovou traťou od odvrátenej tváre Berlína, chudobných štvrtí, kde sa dievčatá ponúkajú priamo na parkovacích miestach pred bytovkami, z ktorých práve vyšli. Rozbité cesty a ulice, ktoré akoby nemali svojho pána.

A práve tu si uvedomíte, že každé mesto má svoje problémy, výzvy, ktorým musí čeliť a dennodenné problémy ľudí.

20160924_162150

Berlin vital

Ešte pred vstupom do priestorov Berlin vital si uvedomíte nemeckú precíznosť a presnosť. Koridory sú jasne označené a pri nich vás sprevádza a pomáha sa vám zorientovať množstvo dobrovoľníkov, ktorí sú nevyhnutne potrební na zvládnutie množstva ľudí, ktorí pobežia. Len v nedeľu, hlavnom pretekárskom dni, štartovalo cez 41 000 bežcov. Nezažijete žiadne prestoje v  rade, nikde nečakáte, plynule prechádzate.

V priestoroch Berlin vital sa prezentuje množstvo firiem a spoločností, ktoré sa venujú športovanie a hlavne behu, výživovým doplnkom, prípravou maratónov, fyziológiou behu, výskumom zdravia, ale aj výskumom športového oblečenia. Nemohli chýbať ani autá značky  BMW, hlavného sponzora preteku. Jednoducho veľký sviatok. Po hodine a pol, a to som sa snažil ponáhľať, som odchádzal s plnou taškou informáciu, skúšobných vzoriek a prospektova o pripravovaných pretekoch.

Ostalo mi teda rýchlo odložiť veci na izbu a isť očekovať štartovacie pole. Podľa prideleného bloku „E“ som bol od štartu vzdialených dobrých 500 metrov, čo v prípade berlínskeho maratónu znamená prebehnúť tisíce a tisíce pretekárov, ktorí sa vám pletú pod nohy a zakopávate o nich. Príznačný je k tomu český výraz – kopaná.

9:15 odštartované, presne!

Samotný deň začal už o siedmej ráno – prirodzene moje rituály a raňajky (čoko + banány + voda) boli dodržané. O ôsmej som vyrazil k Siegessäule (Víťazný stĺpu, symbolu zjednoteného Nemecka) v blízkosti, ktorého bol štart. Centrum pre všetkých bežcov bolo vytvorené priamo pri Reichstagu, ktorý nádherne dotváral rannú scenériu, trénujúcich a nedočkavých bežcov. Pri zaraďovaní do koridorov, ste mali zabezpečenú asistenciu a nemohlo so stať, že by sa niekto snažil pretlačiť do bloku, ktorý nemal napísaný  vedľa štartovného čísla, jednoducho vás nik nepustil. So švajčiarskou presnosťou a nemeckou precíznosťou sme vyrazili o 9:15. Pôsobilo to ako prílivová vlna, vlna plná energie, keď sa rozbehlo viac ako 41 000 pretekárov zo 114 krajín sveta na výstrel.

Ani som si neuvedomil a mal som prvých 21 km odbehnutých. Nebolo kedy, stále vás hnali dopredu skvelí diváci, ale aj pretekári, ktorí boli neustále okolo vás. Z driemot ma prebralo až pípnutie hodín a čas na „polke“ 1:35,14. Môj cieľ, zvládnuť prvý maratón pod 3 hodiny, sa mi pekne vzdialil. Nevzdal som sa a rozhodol som sa zabojovať. Do druhej „polky“ som dal zo seba všetko a zvládol som ju na pekných 1:30,55. Nebyť zaspatej prvej časti konečný výsledok mohol byť priaznivejší ako výsledných 3:06,09. Nesmútim,  aj tento čas pre mňa znamená zlepšený osobák.

V cieli som mohol s čistým svedomím padnúť na zem. Po vyzdvihnutí medaile  moje kroky viedli k zlatistému orosenému nealkoholickému pivu, dobre mal som si ich 3 :D. Príjemným spestrením a zaujímavým špecifikom, s ktorým som sa ešte nestretol  na žiadnom maratóne, bola masáž poskytovaná pod otvoreným nebom. Počasie prijalo a príjemná masáž v parku pred nemeckým parlamentom bola uvoľňujúca a príjemná. Vysoká kvalita nemeckej organizovanosti bola poznať na každom kroku. Jedine, čo sa dá vytknúť, sú čipy na snímanie času, ktoré boli pevne a nemohli ste ich upevniť na iné botasky ako s klasickým viazaním, a ja používam zaťahovacie.

Učaril mi aj Berlín samotný. Vďaka usmievavým Berlínčanom, policajtkám, ktoré sa na vás pozrú s koketným úsmevom. Ľuďom, ktorí vám tlieskajú, len preto, že vidia medailu z maratónu. Je to mesto, do ktorého sa zaručene budete chcieť vrátiť a kde sa budete cítiť veľmi príjemne.

Posledný maratón v tomto roku a mojím 8. v poradí bude hlavné mesto Slovinska Ľubľana 30. Októbra 2016.

Môj príbeh môžete sledovať aj na FACEBOOKU

20160925_140547

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať