Telo a myseľ býva po zime unavené. Prebytočné kilá kričia v zrkadle a naša pleť je ako bez života… Určite to poznáte, ale ako to zmeniť? Začnite prvý jarný deň detoxom.
Počas zimy sme sa stali zásobárňou toxínov, no akonáhle k nám zavítala jar, slovo detox sa začína často skloňovať. To preto, že aj keď sa v zime dostatočne staráme o svoje zdravie nielen vhodným jedálničkom, aktívnym pohybom a oddychom, predsa len sme ochudobnení o niečo, čo so sebou prináša len jar. Prvé slnečné lúče nám rozohrejú nielen krv v žilách, ale do tela nám putuje oveľa viac vitamínu D. Jar nám navyše prináša rôznorodosť a dáva na výber viac možností ako v zime.
Začnime pitným režimom
V zime, kedy pociťujeme najväčší chlad spomedzi všetkých ročných období býva naše telo a pokožka unavená z nedostatku pitného režimu, vitamínov a absencie pohybu. Práve v takomto tele sa najviac zdržiavajú nebezpečné toxíny, ktoré zamedzujú v príleve energie. Naštartujme preto telo pravidelným a pitným režimom. Najlepšia je čistá pitná voda, bylinné čaje, čerstvé ovocné či zeleninové šťavy riedené vodou.
Prečo je cholesterol potrebný pre naše zdravie
Dnes sa do popredia dostáva hlavne zelený čaj, ktorého účinky sú nespochybniteľné. Vďaka polyfenolom a antioxidantom dokáže očistiť naše bunky, dokonca pravidelné pitie zeleného čaju blahodárne pôsobí na pamäť a napomáha redukcii váhy. Ak chceme telo dokonale prečistiť, mali by sme vypiť dva až tri litre vody denne a na istý čas sa zrieknime kávy, sladených a alkoholických či energetických nápojov, ktoré obsahujú nezdravé látky. Zelený čaj sám o sebe obsahuje isté množstvo kofeínu, ktoré nás denne povzbudí.
Na rade je pečeň
Niekedy si povieme, že všetko z tohto dodržiavame a predsa sa účinky detoxu len tak rýchlo nedostavia. Pravdepodobne je potrebné zájsť ešte hlbšie, až k pečeni. Pečeň v tele pôsobí ako jeden z najdôležitejších filtrov nečistôt. To, aký je čistý, alebo zanesený, môžeme vidieť na našom psychickom a fyzickom zdraví. Odzrkadlí sa to na našej kvalite spánku, hormonálnej (ne)rovnováhe, náladách, pleti a podobne. Aj keď je pečeň samočistiace zariadenie, nepomáhame jej, ak ju zbytočne zahlcujeme toxínmi v podobe nezdravých jedál, nápojov, nedostatku vitamínov, minerálov, spánku či vody. Tak sa v našom tele tvorí veľká zásobareň odpadu, čo činnosť pečene spomaľuje, preto je potrebné jej pomôcť okrem iného aj podpornou očistnou kúrou.
Ako zlepšiť svoje trávenie po sviatkoch či oslave?
Táto očistná kúra sa odporúča napríklad pomocou pestreca mariánskeho. Je to veľmi zdravá bylinka, ktorá obsahuje látku silymarín, ktorý dokáže odbúrať tuky a toxíny z pečene. Navyše obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sa v potravinách vyskytujú len zriedka. Vďaka nim dokáže naše telo vstrebať niektoré vitamíny a minerály, ktoré by sme inak do organizmu nedostali. Pestrec mariánsky sa užíva ako olej lisovaný za studena, čaj, ale aj jeho podrvené semeno. A práve v semene je zachovaných najviac látok potrebných na všestranné využitie tohto druhu bodliaka, inak nazývaného aj ako strieborný bodliak či Kristova koruna. Čistenie pečene sa odporúča dvakrát ročne – ideálne na jar a jeseň, po dobu dvoch – troch týždňov.
Doprajme si vitamíny
Niet nad vitamínovú bombu hneď zrána. Už aj u nás sa zaužívali vhodné smoothie koktaily, ktoré sú plné zdraviu prospešných látok. Na internete môžete nájsť množstvo receptúr, ako si ich namiešať. Najvhodnejšie na detox sú však zelené smoothie, ktoré sú čerstvo pripravené. Na prečistenie organizmu sa odporúča hlavne spirulina, chlorella, bobuľové ovocie, chia semienka, konopný proteín či kúsky červenej repy.
Z jedál by sme si nemali zabudnúť dopriať zeleninu, hlavne koreňovú, ktorá je bohatá na vlákninu a ktorá podporuje lepšie trávenie a metabolizmus. Nezabúdajme ani na kapustovú zeleninu, ktorá je bohatá na fytonutrienty, tie taktiež napomáhajú naštartovať pečeň. V jedálničku by nemala chýbať ani kurkuma, ktorá pôsobí protizápalovo. Vyhýbať by sme sa však mali mliečnym produktom a výrobkom z bielej múky, ktoré zbytočne organizmus zahlieňujú.
Hýbme sa
Pohyb a hlavne pobyt na čerstvom jarnom vzduchu robí dobre nášmu kardiovaskulárnemu a lymfatickému systému. Je veľmi dôležité, aby hlavne lymfatický systém fungoval správne. A práve na to je cvičenie ako stvorené. Dôležité je, aby sme športovali pravidelne. Ak sme sa teda vydali na cestu niekoľkotýždňového detoxu, vyberme si šport, ktorému sa budeme venovať aspoň 30 minút denne.
Ako sa zbaviť celulitídy?
Na výber máme hneď niekoľko činností. Môže ísť o výber z kardio cvičení, posilňovania s vlastnou hmotnosťou, skákanie cez švihadlo, na trampolíne či behanie. Taktiež vhodné je aj pilates, ktoré síce pôsobí skôr rehabilitačne, ale okrem iného nám spevňuje chrbticu, naše svaly viac spružní, čím preventívne pôsobí proti rôznej bolesti. Fantázii sa medze nekladú, pretože okrem pravidelnosti je dôležité telo zásobovať kyslíkom, za čo sa nám náš lymfatický systém iba poďakuje. Navyše sa naše telo pri fyzickej záťaži potí, čím cez póry našej pokožky pot odvádza škodlivé látky.
Oddýchnime si
Po každej fyzickej aktivite by sme si mali dopriať oddych a relax. Najlepšie si telo a myseľ oddýchne počas spánku, preto by sme si ho mali v dostatočnej miere aj dopriať. Ten je dôležitý nielen kvôli regenerácii organizmu, ale aj kvôli doplneniu energie a naštartovaniu metabolizmu.
Okrem kvalitného a dostatočne dlhého spánku si môžeme dopriať aj masáže, saunovanie a detoxikačné kúpele. To, či sa im budeme venovať v našom domácom prostredí, alebo to necháme na odborníkov je len na nás. Dôležité je len to, aby sme si oddýchli a zregenerovali sa. Ak sa rozhodneme pre detoxikačné kúpele či saunovanie, odporúča sa vykonať peeling pokožky, čím ju zbavíme odumretých buniek a necháme tak teplu priestor na lepšie otvorenie pórov, cez ktoré sa telo zbaví toxínov a škodlivých látok.
Na detoxikačný kúpeľ a saunovanie si doprajte dostatok času. Odporúča sa aspoň jedna hodina raz až dvakrát týždenne. Ak nemáme možnosť využiť profesionálne wellness a spa služby, detoxikačný kúpeľ si vieme pripraviť aj doma vo vani. Stačí, ak si do očistného kúpeľa pridáme lyžicu morskej soli, lyžicu sódy bikarbóny (na zmäkčenie vody a neutralizáciu chlóru), po päť kvapiek levanduľového a kamilkového oleja. Počas kúpeľa telo absorbuje z vody výživné látky, pokožku prečistí, zjemní a dodá potrebnú hydratáciu.
[…] 5 osvedčených tipov na štart duše i tela po zime […]
[…] 5 osvedčených tipov na štart duše i tela po zime […]
[…] 5 osvedčených tipov na štart duše i tela po zime […]
[…] TIP: 5 osvedčených tipov na štart duše i tela po zime […]