5 tipov ako motivovať dieťa k pohybu

Pohyb je pre každého z nás veľmi dôležitý. Pre deti obzvlášť. Pohybovým aktivitám sa učia už od mala. Pozitívne vplýva na zdravie, upevňuje vôľu, priateľstvá a pozitívne vplýva na psychický a fyzický vývoj. Ako však dieťa motivovať a nakopnúť ho do športovej aktivity tak, aby si šport jednoducho zamiloval?

Nielen na Slovensku, ale celosvetovo obéznych detí pribúda. Nedostatok pohybu, zlá životospráva a nevenovanie dostatočnej pozornosti deťom majú za následok vývoj nezdravo žijúcej populácie. Pohyb je pre telo prirodzený, ba priam životne dôležitý. K športovej aktivite preto treba viesť dieťa už od malička, aby sa stala bežnou súčasťou jeho života a viedol tak zdravý život. Musí si však uvedomiť, že to robí najmä pre seba a nie ako nutnú povinnosť. Prečítajte si pár tipov, ako na dieťa netlačiť a vyvolať u neho o šport záujem.

Výber nechajte na neho

Veľmi dôležité je, aby ste dieťa do ničoho nenútili. Ak mu športovú aktivitu nanútite alebo ju bude mať za trest, neočakávajte od neho, že ju bude vykonávať s láskou. Choďte na to psychologicky a výber športovej aktivity nechajte na neho. Veľmi dobrých psychologickým ťahom je dať mu možnosť výberu, napríklad sa ho môžete spýtať, či sa chce ísť bicyklovať alebo korčuľovať.

20 spôsobov, ako sa naučiť behať rýchlejšie

Tento postup môžete využiť aj pri iných činnostiach, napríklad pri pomoci s upratovaním. Dajte mu na výber či chce umyť riad alebo povysávať a podobne. Ak dieťaťu nebudeme dávať príkazy priamo, ale bude mať možnosť slobodne sa rozhodnúť, nebude mať pocit, že je do aktivity násilne nútený.

Choďte mu príkladom

Už malé bábätká sa učia od nás a napodobňujú nás. Na výchovu dieťaťa majú vplyv ľudia, ktorí sú s ním najčastejšie v kontakte, a teda rodičia. Ak po práci zasadnete pred televízor s misou chipsov neočakávajte, že z vášho dieťaťa vyrastie majster sveta v plávaní. Dieťa potrebuje vzor a návyky do budúcna si najčastejšie odnáša z domu. Preto ak chcete, aby žilo zdravo, snažte sa mu ísť príkladom. Neprikazujte mu to, čo vy samy nedodržiavate. Skúste začať žiť športovým životom aj vy. Vysvetlite dieťaťu, čo od neho očakávate a prečo je to pre neho dôležité. Aj keď to býva občas ťažké, snažte sa svoje emócie zvládnuť a naučiť ho rozlišovať čo je správne a čo nie. Nepoľavujte a hľadajte cestu, ako dosiahnete to, čo od neho požadujete nenásilnou formou.

Učte sa spolu

Nikdy nie je neskoro začať s niečím novým a to aj vo vašom prípade. Je veľa športov, do ktorých sa môžete pustiť spoločne. V takomto prípade je pre dieťa silnou motiváciou to, že trávite čas spoločne. Spoločné športové úspechy, napredovanie a nové ciele vás oboch budú ťahať vpred. Nájdite si šport, ktorý bude baviť vás a aj vaše dieťa. Začnite sa mu aktívne venovať, vzdelávať sa v tejto oblasti a poprípade ho aj sledovať a učiť sa od iných. Pozor však na vzájomnú súťaživosť. Dieťa nesmie mať pocit, že zakaždým v aktivite vynikáte viac vy, ako on. Ak sa určitý šport učíte spolu, snažte sa ísť takým športovým tempom, aby ho zvládol aj on.

Podporujte ho

Ak si vaše dieťa hľadá správny športový smer a ešte nevie, ktorý zo športov ho osloví, pokojne vyskúšajte aj viac aktivít. Čím viac športov vyskúša, tým viac športových zručností nadobudne. Nekritizujte ho. Pre zdravé sebavedomie a radosť z aktivity potrebuje dieťa pochvalu. Neúspech v športe je jeho bežnou súčasťou, preto naučte dieťa brať si príklad a ponaučenie do budúcna aj z neho.

Svetové cyklotrasy, ktoré vám vyrazia dych

Nechváľte ho za konečný výsledok, ale za detaily, napríklad za výbornú prihrávku alebo prácu s loptou. Oceňujte jeho úsilie a zamerajte sa na jeden moment, ktorý sa mu vydaril. Podporu pocíti najmä vtedy, keď vycíti váš záujem a sústredenie sa naňho.

Inšpirujte ho inými

Pre dieťa je šport dôležitý nielen kvôli fyzickému vývinu, ale aj psychickému. V športovom svete nadväzuje na nové sociálne väzby, získava nových kamarátov a v prípade kolektívnych športov aj postavanie v tíme. Inšpirátorom nemusíte byť len vy rodič, ale aj kamarát či kolektív, s ktorými rád trávi čas a tím šport berie ako zábavu, hru či silný motivátor k úspechu. Inšpirátorom môže byť aj známy športovec, ktorého sledujte a berie si z neho príklad. Zobrať ho môžete napríklad aj na živé sledovanie športu, kde pocíti pravú atmosféru a môže pocítiť túžbu priblížiť sa k danému športovcovi, čo môže mať za následok oveľa silnejší vplyv ako čokoľvek mu poviete vy samy.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

4 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať