5 tipov ako zaradiť viac pohybu do každodenného života

Kedysi boli ľudia neustále v pohybe. Museli sa hýbať, behať a fyzicky pracovať, aby prežili, zabezpečili si potravu, ochranu, obydlie… Dnes ľuďom život uľahčujú rozličné prístroje, zariadenia a stroje. Zháňanie potravy spočíva v jej vložení do nákupného vozíka a pracovný deň väčšina presedí za počítačom (mnohí následne aj voľný čas). Fitnescentrá a bežecké dráhy sú síce plné ľudí, ktorí pravidelne cvičia, no zvyšok dňa väčšinou trávia sedením, keďže si ich práca a celkový životný štýl nevyžaduje žiaden alebo len minimálny pohyb. Prirodzená fyzická aktivita sa bežného života väčšiny ľudí pomaly vytráca. Preto je potrebné neustále a cielene si vytvárať príležitosti hýbať sa. Ako na to?

Kráčajte

5_tipov_ako_zaradit_viac_pohybu_do_kazdodenneho_zivota_01

Zabudnite na to, že vlastníte auto a nechajte ho pred domom. Využívajte ho iba v prípade, že je to naozaj nevyhnutné. Aspoň kratšie vzdialenosti skúste prekonávať po vlastných. Pravidelná chôdza je nielen prospešná pre vaše zdravie (znižuje krvný tlak, riziko srdcových ochorení, či cukrovky), no má pozitívny vplyv aj na kondičku, líniu a na psychiku. Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie je žiaduce denne urobiť minimálne desaťtisíc krokov, čo znamená prejsť asi sedem kilometrov.

Ako cvičiť jogu doma?

Čo myslíte, koľko krokov za deň spravíte? Bežný človek ich za deň urobí od tri do päťtisíc, čiže o polovicu menej oproti odporúčaniu. Ak nemáte predstavu, koľko ste mohli za deň nachodiť, stiahnite si do telefónu aplikáciu na meranie počtu prejdených krokov. Ranná prechádzka do práce sa môže stať príjemným štartom do nového dňa. Ak predsa len pracujete príliš ďaleko a potrebujete ísť autom, aspoň zaparkujte ďalej od cieľa ako zvyčajne. V prípade, že cestujete dopravou, vystúpte o zástavku-dve skôr. To isté cestou domov.

Bicyklujte

5_tipov_ako_zaradit_viac_pohybu_do_kazdodenneho_zivota_02

Druhým alternatívnym spôsobom prepravy sa môže stať bicykel. Či už potrebujete zdolať kratšiu, alebo v tomto prípade aj dlhšiu vzdialenosť, nasadnite na bicykel a šliapnite do pedálov. Aj keď to s cyklistickými chodníkmi nie je ideálne, určite si nájdete svoje obľúbené chodníčky. Ideálne ak ich bude viac, aby ste ich mohli striedať a vyhli sa rutine. Možno takto objavíte nové miesta, no a zaiste sa vyhnete dopravným zápcham, hľadaniu parkovania, či tlačenici v preplnenom autobuse.

Patríte k lenivcom aj vy?

Občas si namiesto pohodovej jazdy môžete poriadne zamakať. Radšej však cestou domov ako z domu, pretože sa poriadne zapotíte. Bicyklujte intervalovo. čiže striedajte intervaly rýchlej jazdy, kedy na to poriadne šliapnete s pomalými, oddychovými intervalmi. Polhodina takejto jazdy dá poriadne zabrať každému.

Hýbte sa v práci

5_tipov_ako_zaradit_viac_pohybu_do_kazdodenneho_zivota_03

Nie je nič horšie ako stráviť bez prestávky dlhé hodiny hrbením sa nad počítačom. Aj keď to vaša práca vyžaduje, skúste zabrániť situáciám, kedy sa niekoľko hodín ani len nepostavíte zo stoličky. Dlhým sedením si môžete zavariť na problémy s chrbticou, zažívaním či spôsobiť bolesti hlavy. Preto sa aspoň raz za polhodinu postavte, ponaťahujte a trocha prejdite. Aby ste na pravidelnú rozcvičku v zápale práce nezabudli, nastavte si na telefóne budík. Vždy, keď zazvoní, treba sa rozhýbať.

Po tréningu zregenerujte svoje telo v saune

Ak niečo potrebujete prebrať s kolegyňou z iného oddelenia na druhom konci chodby, neriešte to telefonátom, emailom alebo cez chat, ale postavte sa zo stoličky a choďte si to vydiskutovať osobne. Okrem toho využívajte obednú pauzu na prechádzky na čerstvom vzduchu a ak sa dá, skúste pracovné stretnutia zmeniť na pracovné prechádzky. Ak máte možnosť sa aspoň na pár minút zatvoriť do samostatnej miestnosti, využite to a krátko si zacvičte cviky, ktoré vás preberú a sú vám príjemné. Vôbec nemusí ísť o zdĺhavé ani náročné cvičenie. Môžu to byť cviky na uvoľnenie namáhanej krčnej chrbtice či precvičenie a uvoľnenie zápästia. Stačí len pár opakovaní.

Trávte aktívne voľný čas

5_tipov_ako_zaradit_viac_pohybu_do_kazdodenneho_zivota_04

Nemusí ísť len o cielené cvičenie, či tréning vo fitku. Nájdite si aktivitu, pri ktorej sa budete hýbať a ktorá vás zároveň bude baviť a robiť vám radosť. Niečo, na čo sa budete zakaždým tešiť. Či už budete chodiť na prechádzky do lesa, korčuľovať sa na štadióne, okopávať záhradku, alebo sa prihlásite na hodiny tanca, je len na vás. Radi súťažíte? Zahrajte si volejbal, alebo bedminton.

Čo jesť pred behom a čo po behu?

Do kolektívnych športov môžete zapojiť aj rodinu či priateľov a tak utužovať vzťahy a vytvárať spoločné zážitky. Skúšajte a učte sa stále niečo nové, možností je mnoho. Ak máte deti alebo psíka o to lepšie. Jedni aj druhí určite ocenia ak ich zoberiete do parku a budete sa s nimi hrať, behať, nahánať. Posedenia s priateľmi zmeňte na prechádzky či túry. Aj pri nich sa dá dobre “pokecať“ a nikto nepovedal, že prechádzku nemožno ukončiť pohárom vína.

Po schodoch

5_tipov_ako_zaradit_viac_pohybu_do_kazdodenneho_zivota_05

Koľkokrát za deň použijete výťah či eskalátor? Ak bývate v paneláku a pracujete v kancelárii, určite veľakrát. A to je ďalšia príležitosť, ako sa rozhýbať. Namiesto výťahu radšej vybehnite po schodoch. Ak je ich naraz priveľa, môžete si pomôcť výťahom, no postupne pridávajte počet poschodí, ktoré zdoláte po schodoch. Okrem toho, že sa vyhnete núteným zdvorilostným rozhovorom s kolegami či susedom, zlepšíte si kondičku. Uvidíte, že po pár doch ignorovania výťahu sa aj výstup na šieste poschodie stane hračkou.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať