5 zaujímavostí o futbalovom klube Chelsea

Fandíte modrým Chelsea? Prečítajte si zaujímavosti o fascinujúcej histórii jedného z najdrahších futbalových tímov na svete.

0
20270
Ilustračné foto
- Reklama -

1. Názov klubu vznikol v krčme

Jeden z najslávnejších londýnskych futbalových klubov založil anglický biznismen Henry Augustus Mears na začiatku 20-teho storočia. Sníval o londýnskom klube, ktorý by si konečne zahral v prvej lige a ktorého domovom by sa stal starý atletický Stamford Bridge. 14. marca 1905 sa stretol so svojím poradcom Frederickom Parkerom v krčme The Butcher’s Hook, ktorá sa nachádzala hneď oproti štadiónu. Po niekoľkých zamietnutých nápadoch ako Stamford Bridge FC, Kensington FC a London FC sa Mears s Parkerom zhodli na názve Chelsea FC. Ďalšou zaujímavosťou je, že klub sa dostal do Severnej futbalovej ligy bez toho, aby odohral čo i len jeden zápas.

2. Chelsea je jediný londýnsky klub, ktorý vyhral ligu majstrov

The Blues, ako občas klub Chelsea prezývajú, vyhral v sezóne 2011/12 titul Ligy majstrov UEFA, čím sa stal prvým a zatiaľ jediným londýnskym klubom, ktorí si titul odniesol. FC Chelsea je zároveň šesťnásobným majstrom Anglicka a sedemnásobným víťazom FA Cupu. Pohár víťazov získal dvakrát, Superpohár dva razy.

3. Hráčov kedysi prezývali Penzisti

Londýnsky Chelsea získal počas svojej histórie hneď niekoľko prezývok. Prvou bola Penzisti (z ang. Pensioners), ktorá vznikla na základe vôbec prvého znaku klubu, na ktorom bol vyobrazený penzista. Znak s bradatým penzistom používal klub od svojho vzniku až do roku 1952. So zmenou znaku sa zmenila aj prezývka na The Blues, ktorá sa používa dodnes. Vďaka svojmu súčasnému majiteľovi klubu, Romanovi Abramovičovi, dostal Chelsea FC aj ruskú obmenu svojho názvu – Chelsik.

4. V klube si zahrali aj Slováci

Modré dresy si obliekli aj dvaja slovenskí futbalisti. Miroslav Stoch nastúpil na trávnik Stamford Bridge v roku 2006, kde zotrval do roku 2010, kedy odišiel do istanbulského klubu Fenerbahçe SK. Milan Lalkovič si v Chelski zahral v rokoch 2010 až 2014, zažil tak aj triumfálnu výhru Chelsea na Lige majstrov UEFA v sezóne 2011/12.

5. Klub bol predaný za libru, neskôr za milióny

Po niekoľkých úspešných sezónach sa v sedemdesiatych rokoch Chelsea FC ocitá v kríze. Pokus o zmodernizovanie domáceho ihriska Stamford Bridge prináša finančnú nestabilitu, ktorú sa manažéri snažia zachrániť predajom najsilnejších hráčov. Kríza nakoniec vrcholí predajom samotného klubu Kenovi Batesovi za symbolickú jednu libru. Bates Chelsea postaví na nohy a o niekoľko desiatok rokov predáva The Blues ruskému miliardárovi Romanovi Abramovičovi za 140 miliónov libier. Predaj londýnskeho klubu Chelsea FC v roku 2003 sa doteraz považuje za najväčší v celej histórii futbalu.

- Reklama -