6 mýtov o chudnutí, alebo čomu netreba veriť 🙂 . Obezita je čoraz väčším problémom, ktorému ľudia v súčasnosti čelia na celom svete. Viacero z nás už určite vyskúšalo mnoho „zaručených“ diét, tabletiek či zázračných nápojov. Niektorí išli tvrdšie za svojím cieľom k ideálnej postave a nebránili sa drastickému hladovaniu a vylúčeniu niektorých potravín zo svojho jedálneho lístka alebo podstúpili operáciu.
Takmer vždy však všetky spomínané opatrenia vedú k jednému – jojo efekt a priberanie, často omnoho viac kíl, než ste mali predtým. Skôr ako sa pustíte po ceste za vysnívanou postavou, prečítajte si o šiestich najčastejších omyloch chudnutia.
1. mýtus o chudnutí: Nejesť je najlepším spôsobom ako schudnúť
Hladovanie vás síce zbaví pár kilogramov, ale cenou za chudnutie budú zdravotné problémy spojené s hladovkou. Pôst oslabuje vaše telo, čo nie je dobré v príprave na dlhú trať, akou chudnutie je. Ľudský organizmus potrebuje dostatok energie, ktorú treba zabezpečiť počas celého dňa. Dôležité je vytvoriť si program na chudnutie zložený z vyvážených potravín. Myšlienka, že by ste nemali jesť medzi hlavnými jedlami, je taktiež omyl. Jedným z dôvodov, prečo sú snacky zatracované je, že siahame po čipsoch, čokoládach, sušienkach či iných tučných dobrotách. Správny výber – ovocie, zelenina či orechy – nám pomáha a v konečnom dôsledku zjeme menšiu porciu hlavného jedla. Dietológovia odporúčajú jesť 5-krát denne menšie porcie namiesto toho, aby ste skonzumovali naraz množstvo kalórií.
Ako sa zbaviť celulitídy?
2. mýtus o chudnutí: Ak cvičím, nepriberiem
Cvičenie by malo byť súčasťou zdravého životného štýlu. Pri správnom chudnutí by sme sa mali viac pozerať na ubúdajúce centimetre než kilogramy, pretože pravidelným cvičením sa nám tuk začína meniť na svalovú hmotu. Kilo svalu má totiž menší objem než kilo tuku. Starnutím sa náš metabolizmus spomaľuje, čiže do tela sa ukladá z potravy oveľa viac tukov a ľahšie priberáme. Najväčšia zmena nastáva okolo 40. roku života. Cvičenie dovtedy stačilo na odbúravanie tukov a udržiavanie váhy, no po štyridsiatke by sme si mali začať dávať oveľa väčší pozor na správny výber jedál. Ak spadáte do vekovej kategórie od 19 do 64, týždenne by ste si mali dopriať okolo 150 minút fyzickej aktivity, ktorá zahŕňa napríklad bicykel aleborýchlu chôdzu, aby ste nepriberali.
15 spôsobov ako použiť Chia semienka v receptoch
3. mýtus o chudnutí: Zdravé potraviny sú drahšie
Ľudia často hovoria, že nechcú platiť viac za zdravé jedlo. Týka sa to hotových pripravených jedál, ktoré nájdeme v supermarketoch. Preto by sme sa mali zamerať na výber čerstvých a kvalitných surovín a pripraviť si jedlo doma. Predsa len vieme, čo do neho dáme. Alternatívou je začať si pestovať svoju vlastnú zeleninu, ovocie či bylinky. Ak ste už začali svoju misiu chudnutia, mali by ste sa vyvarovať „hotovkám“, ktorých sú naše obchody plné, a takisto nezdravým fast foodom.
4. mýtus o chudnutí: Zoštíhľujúce tabletky sú efektívne pri dlhodobom chudnutí
Ak počúvate rádio, pozeráte televíziu alebo otvoríte časopis či noviny, určite narazíte na lákavú reklamu sľubujúcu, ako schudnúť rýchlo a bez námahy. To je, žiaľ, klamstvo. Mnohé z týchto výrobkov sú len reklamným ťahačom, ktoré vás pripravia o peniaze. Keď už chcete vyskúšať nejaké tabletky ako podporný prostriedok pri chudnutí, poraďte sa najprv s vaším lekárom.
Ako cvičiť jogu doma?
5. mýtus o chudnutí: Uhľohydráty spôsobujú priberanie
Všetky potraviny patriace do tejto skupiny nie sú zlé a neznamená to, že štíhlosť vám zabezpečí nízko-uhľohydrátová diéta. Telo taktiež potrebuje využívať uhľohydráty počas cvičenia, aby dokázalo spáliť telesný tuk, a to je ďalší z dôvodov, prečo by sa nemali vylučovať z jedálnička. Vyvarujte sa potravinám, ktoré obsahujú množstvo cukru a bielej múky. Siahajte naopak po zdravšej alternatíve, ako sú hnedá ryža či celozrnné pečivo, a kombinujte ich so zeleninou a ovocím, ktoré sú zdrojom živín a vlákniny, majú nižší obsah kalórií a pomáhajú redukovať riziko množstva ochorení.
6. mýtus o chudnutí: Laparoskopia
Mnoho ľudí si myslí, že najlepšou cestou, ako schudnúť, je podstúpiť laparoskopickú operáciu, pretože sa domnievajú, že je to konečné riešenie ich problému. Áno, váhu je možné po zákroku udržať, ale len ak bude človek žiť zdravý aktívny život a jesť vyváženú a pestrú stravu. Ak sa však vráti k starému spôsobu života – jedenie nezdravých potravín a polihovanie na gauči, váha sa skôr či neskôr vráti na pôvodné číslo, ak nie vyššie.
Inšpiratívny príbeh capoeiristky Vargovej: Vrcholy aj pády
Ak chcete byť úspešní v chudnutí, najprv sa treba pozrieť na to, akým štýlom života žijete a až potom môžete začať robiť zmeny. Zapamätajte si však, že všetky zmeny, ktoré spravíte a ktoré vám pomôžu získať vysnenú váhu, by nemali byť len chvíľková záležitosť, ale mali by to byť zmeny, ktoré vám vydržia až do konca života. Chudnutiu zdar!
ODPORÚČAME: Nápoj na chudnutie Fitoslim