Aminokyseliny sú stavebné bloky bielkovín, ktoré majú v tele špecifickú funkciu. Pomáhajú ti budovať svalstvo či zlepšiť výkon. Pre ich množstvo výhod sú nevyhnutným doplnkom výživy pre športovcov, kulturistov a fanúšikov fitness. Ktoré aminokyseliny spomedzi šiestich najlepších sú pre teba naj?

Ako si vybrať aminokyseliny

Ľudské telo dokáže produkovať iba určitý počet aminokyselín a len vtedy, keď ich telo potrebuje. Tie ostatné musia byť získané z potravinových zdrojov. Preto sa nazývajú esenciálne aminokyseliny.

Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako môžeš užívať aminokyselinové výživové doplnky. Ktorý je pre teba ten pravý?

Koncentrovaný nápoj s aminokyselinami

Ide o hotový namiešaný nápoj s vysokou koncentráciou esenciálnych a neesenciálnych aminokyselín, ktoré sú ľahko stráviteľné. Na trhu existuje mnoho značiek s rôznymi príchuťami. Medzi výhody hotového nápoja patrí ich rýchly účinok, jednoduchá aplikácia bez ďalšej prípravy a rôzne príchute. Ich nevýhodou sú nízke dávky aminokyselín, ktoré ti nemusia stačiť, vyššia cena, nepomer ceny k dávke obsiahnutých aminokyselín, neisté zloženie a pôvod obsiahnutých látok.

Tablety s aminokyselinami

Tablety aminokyselín sú formulované s jedinečnou zmesou zdrojov bielkovín, ktoré ti poskytnú základné a neesenciálne aminokyseliny, ktoré tvoje svaly potrebujú. Tablety sú vyrobené z čisto prírodných zdrojov bielkovín. Výhodou je ich ľahká dostupnosť, cena, rýchly spôsob užívania – vhodný najmä pre zaneprázdnených športovcov, ktorí nemajú čas na miešanie nápojov. Je tiež ideálny pre jednotlivcov, ktorí veľa cestujú a chcú sa vyhnúť veľkej batožine a riziku vyliatia. Ich jedinou nevýhodou je dlhší časový nástup účinku oproti nápojom.

Aminokyseliny v prášku

Rovnako ako mnohé druhy doplnkov, aj aminokyseliny je možné dostať v práškovej forme, ktoré sú pripravené na vlastnú výrobu nápoja. Najjednoduchší spôsob konzumácie je zmiešať odporúčanú dávku s vodou, džúsom alebo s obľúbeným nápojom. Nápoj je vhodné užiť na prázdny žalúdok pred a po tréningu. Prášok je dobrou voľbou pre tých, ktorí majú ťažkosti s prehĺtaním piluliek. Medzi ďalšie výhody patrí vysoká koncentrácia aminokyselín, možnosť pripraviť si presnú dávku, akú potrebuješ, kreatívny prístup v príprave nápoja v podobe ochutenia – nehrozí stereotyp a rýchly nástup účinku.

Prečo užívať výživové doplnky aminokyselín?

To, akú formu doplnku aminokyselín si vyberieš, záleží od teba. Vyskúšaj preto z radu rôznych produktov a zisti, čo ti najviac vyhovuje. Dôležité je vedieť, že na to, aby si dosiahol vysnené výsledky, potrebuješ užívať aminokyseliny v doplnkoch. Prečo? Lebo ako športovec potrebuješ konzumovať viac proteínov ako nešportovci. Hladiny energie sa počas cvičenia môžu rýchlo vyčerpať a tá pochádza z bielkovín. Preto ich musíš pravidelne dopĺňať. Keď zvýšiš príjem bielkovín a aminokyselín, znížiš tým zároveň čas potrebný na tvoje zotavenie medzi tréningami. Aj keď konzumuješ dostatok bielkovín, mnohí športovci a kulturisti si musia pridávať do svojej stravy doplnky výživy v podobe aminokyselín. Dávkovanie aminokyselín závisí od rôznych faktorov, ktoré má každý športovec iné. Vypočítaj si svoju dávku podľa návodu vo videu.

Prinášame ti zoznam šiestich najlepších doplnkov výživy aminokyselín na trhu:

1. BCAA + Lysin

najlepšie aminokyseliny na trhu

 

BCAA je zmes vetvených aminokyselín leucínu, izoleucínu a valínu v pomere 2:1:1. Od aminokyselín s rozvetveným reťazcom môžeš očakávať nárast svalovej hmoty a sily. Produkt je doplnený o lyzín, aminokyselinu, ktorá syntetizuje proteíny, vyrába energiu, posilňuje imunitný systém a napomáha výrobe kolagénu a elastínu, zároveň dokáže regenerovať svalstvo a hojiť rany. Balenie BCAA + Lysin obsahuje 300 tabliet a je určený pre športovo založených ľudí s ťažším tréningovým plánom. Je vhodný aj pre tých, ktorí chcú schudnúť a preto držia diétu. Užíva sa 8 tabliet denne – štyri tablety pred a 4 po cvičení. Počas dní odpočinku sa berie taktiež 4 tablety ráno nalačno a 4 pred spaním.

Pre porovnanie s inými produktami v jednej dávke nájdeš z BCAA:

 • leucín – 2000 mg
 • izoleucín – 1000 mg
 • valín – 1000 mg
 • lyzín – 2000 mg

Recenzenti produkt BCAA + Lysin odporúčajú hlavne pre jeho schopnosti rýchlej regenerácie svalstva, hojenia rán, posilnenia imunity a ľahkosti prehĺtania tabliet.


2. ProAMINO

Najlepšie aminokyseliny na trhu

 

ProAMINO je inovatívny komplex aminokyselín, ktorý obsahuje šesť vitamínov, green energy formulu z extraktu zeleného čaju, zelenej kávy a kofeínu. Ide o výhodnú kúpu hlavne pre vysokú dávku aminokyselín, ktorú obsahuje. V jednej dávke sa nachádza až 10,6 gramu aminokyselín, z toho 4 gramy fermentovaných BCAA v pomere: 4:1:1.

Pre porovnanie s inými produktami v jednej dávke nájdeš z fermentovaných BCAA:

 • leucín – 2667 mg
 • izoleucín – 667 mg
 • valín – 667 mg

Z vitamínov sú zastúpené: vitamín C, vitamín B12, vitamín B3, B6, B9 a vitamín D3 v rovnomernej odporúčanej dennej dávke. ProAMINO neobsahuje tuky ani sacharidy a je dostupný vo viacerých príchutiach. Je často vyhľadávaný hlavne pre pomoc pri efektívnom spaľovaní tukov, dodávke potrebnej energie a rysovaní tela. Ide o práškovú formu a odporúčaná denná dávka je 13 gramov. Odporúča sa užívať rozmiešané vo vode 1 až 2-krát denne pred a po cvičení.


3. Nitro BCAA

Najlepšie aminokyseliny na trhu

 

Nitro BCAA je vysokokvalitný práškový nápoj z instantných aminokyselín BCAA v pomere 2:1:1. Navyše je obohatený o glutamín a vitamín B6, ktorý prispieva k normálnemu fungovaniu imunitného systému a k zníženiu únavy. Na výber je množstvo príchutí a je vyhľadávaný pre jednoduchú prípravu a rýchlu rozpustnosť vo vode bez zbytočných prísad.

Pre porovnanie s inými produktami v jednej dávke nájdeš z BCAA:

 • leucín – 3000 mg
 • izoleucín – 1500 mg
 • valín – 1500 mg

Jednu dávku – 5 gramov – je potrebné nechať rozpustiť vo vode a vypiť po tréningu. Odporúčaná denná dávka Nitro BCAA je 5 až 10 gramov.


4. Amino Hydro

Najlepšie aminokyseliny na trhu

 

Amino Hydro je zložený z nových hydrolyzovaných (predtrávených) aminokyselín, ktoré sú vyrobené úplne novou metódou, takzvanou pre-pressing. Vďaka novej technológii sú tablety silno koncentrované. Obsahujú až 97 percent hovädzieho hydrolyzovaného proteínového izolátu HydroBEEF®. Výhodou produktu sú malé dobre prehĺtateľné tablety bez príchute. Odporúčajú sa užívať hlavne tým, ktorí potrebujú nabrať svalovú hmotu. V dvoch tabletách Amino Hydro sa nachádza 4000 mg čistých hovädzích bielkovín.

Počas tréningu sa odporúča užívať 3 až 4-krát denne 3 tablety, najlepšie medzi jedlami pred, po tréningu a pred spánkom.


5. Amino BEEF 5000

Najlepšie aminokyseliny na trhu

 

Amino BEEF je zložený z hydrolyzovaného hovädzieho proteínu s prídavkom hydrolyzovaných vaječných bielkovín. Produkt poteší hlavne tých, ktorí trpia laktózovou intoleranciou, pretože neobsahuje mliečne proteíny. Je vhodný najmä pre športovcov, ktorí sa pri tréningoch zameriavajú na vyrysovanie svalov. Aminokyseliny sú vyrobené v najvyššej kvalite tak, aby zaručili čo najvyššiu využiteľnosť pre organizmus a čo najmenšie zaťaženie tráviaceho traktu. V jednej tablete sa nachádza až 990 gramov živočíšnych aminokyselín bez umelých sladidiel. Vzhľadom na kvalitu sa produkt cenovo oplatí.

Päť tabliet tvorí jednu dávku, ktorá sa užíva pred a po tréningu. V dni odpočinku sa prvá dávka užíva medzi jedlami a druhá pred spaním.


6. Amino X

Najlepšie aminokyseliny na trhu

 

Novinkou spomedzi aminokyselinových doplnkov výživy je Amino X. Ide o prvý šumivý instantný doplnok BCAA. V jednej dávke je až 10 gramov mikronizovanej aminokyselinovej antikatabolickej zmesi. Okrem základu sav šumivej tablete nachádzajú  aj vitamíny – D a B6.

Pre porovnanie s inými produktami v jednej dávke nájdeš z BCAA:

 • leucín  – 2000 mg
 • izoleucín – 1000 mg
 • valín – 1000 mg

Keďže neobsahuje kofeín, je možné ich využiť kedykoľvek počas dňa. Ide skôr o doplnok v čase zaneprázdnenosti, keď nie je čas užiť BCAA a nie je práve po ruke hydrolyzovaný prášok ani čas pripraviť si ho. Amino X sa vyrába už aj v rôznych príchutiach.


BCAA účinky

Aminokyseliny s rozvetveným reťazcom – BCAA – majú mnoho prínosov. Stimulujú syntézu svalového proteínu viac ako bežný proteín. Syntéza bielkovín je metabolický proces, pri ktorom tvoje telo vyrába nové proteíny. Zvýšené hladiny BCAA pôsobia v organizme v tvoj prospech tým, že znižujú rýchlosť rozpadu bielkovín. Počas cvičenia stúpa hladina serotonínu a môžeš sa cítiť viac unavený, čo znamená, že nemôžeš pri tréningu veľmi tlačiť na svoje telo. Aminokyseliny s rozvetveným reťazcom vo forme doplnkov sa rýchlo vstrebávajú do krvného obehu a tým pádom môžeš trénovať oveľa intenzívnejšie ako predtým. Keďže účinky BCAA obchádzajú pečeň a smerujú rovno do krvného obehu, nezaťažujú tráviaci systém a ich účinok nastupuje oveľa skôr. Taktiež dokážu udržiavať stálu hladinu cukru v krvi. Pravidelné dopĺňanie inzulínu v podobe doplnkov výživy ti pomáha opraviť poškodené svalstvo a vytvára tak nové svalové tkanivo. V podstate dopĺňaš anabolické stavebné bloky, ktoré tvoje telo potrebuje na opravu po tréningu a na zníženie oneskoreného nástupu svalovky.

Aminokyseliny by mali byť preto pravidelnou súčasťou tvojho jedálnička pred a po tréningu. Ak nevieš, čo jesť pred a čo po tréningu, nechaj sa nami inšpirovať.

7 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.