7 adrenalínových zimných športov

Hľadáte niečo nové s nábojom adrenalínu na snehu a ľade? Zabudnite na klasické lyžovanie či snowbording. S týmito novými zimnými športami máte o zábavu a adrenalín postarané.

1. Snežný kros

Nie je to jazda na snežnom skútri (snowmobiling) a určite to nie je ani motokros. Snežný kros je o jazde na snehu a pre vášnivého športovca, ktorý miluje adrenalín, to môže byť obrovská výzva a zážitok zároveň. Ide o jeden z najnovších zimných športov, pri ktorom dosahujete až takmer 100 kilometrovú rýchlosť. Jazdí sa na špeciálne upravenej krosovej motorke. Postup na úpravu je pomerne jednoduchý. Stačí predné koleso vymeniť za lyžu a zadné za koleso za ratrakový pás. Výhodou je, že prispôsobiť si možno takmer všetky moderné typy motoriek. Ak by ste chceli originál na snežnú jazdu, siahnite po Mountain Horse (horský kôň).

2. Snowkiting

Ďalším horúcim športom, ktorý využíva rýchlosť vetra a sneh, je snowkiting. Všetci tí, ktorí ho vyskúšali, sú ním fascinovaní. Všetko, čo naň budete potrebovať, je úprava draka alebo windsurfingu a snowboard. Pomocou nich môžete vyskočiť vyššie a ďalej, než si dokážete predstaviť a pritom dopadnete hladko a bez problémov. Jazda vo voľnej prírode je bez obmedzení. Ťahanie kitom do kopca je ďalšou vychytávkou, ktorá otvára akýkoľvek freeridový terén. Rýchlosť 70 km/h si užiteje dosýta. Dá sa s ním dokonca aj cestovať. S kitom už neraz boli na dobrodružnom Severnom póle či naprieč Aljaškou.

Vyskúšali ste už korčuľovanie na svahu?

Ak s ním chcete začať, učiť sa môžete sami, alebo aj na kurze. Výhodou kurzu je, že si neosvojíte zlé návyky a navyše tým eliminujete možnosti zranenia. Ak si myslíte, že kurz nepotrebujete, pretože ste dobrý lyžiar alebo snowbordista, ste na omyle, skúsenosť je presne opačná. Po správnom nácviku môžete vyraziť medzi snowkitovú komunitu a nabrať tak grify, ktoré vám môžu dať len skúsení jazdci.

3. Airboarding

Kĺzanie sa po snehu na airboarde je dokonalou aktivitou pre všetkých nadšencov adrenalínových športov, ktorí milujú rýchlosť. Tu už sánkovanie nepozná hraníc. Airboard je v podstate nafukovacia doska z extrémne odolného plastu a textilného materiálu. Ponúka sa v rôznych dĺžkach, no priemer je asi 120 centimetrov. Celú jazdu ležíte na bruchu, držíte sa rukovätí a smer ovládate nakláňaním sa zo strany na stranu. Jazda airboardom sa nezaobíde bez prilby, nakoľko ležíte s hlavou len pár centimetrov od zeme a vysoká rýchlosť vás prekvapí. Odporúčajú sa aj okuliare či turistické topánky, nie lyžiarky. Aj keď je priemerná rýchlosť 50 km/h, Laurent Matthey zo Ženevy dosiahol rekord takmer 142 km/h.

U nás na Slovensku sa môžete stretnúť s podobným športom – snowtubingom alebo snowraftingom. Namiesto kitu sa po svahu spúšťate na veľkom gumenom kolese či rafte, ktoré sa dá zapožičať v každom väčšom lyžiarskom stredisku, napr. v Štrbskom Plese.

4. Kitewing

Chcete zažiť pravý adrenalín pri lietaní? Nie je nič jednoduchšie. Stačí vám k tomu kit (drak) a korčule na ľad, snowboard alebo lyže. Mnohí kita označujú aj za akési krídlo a jeho používaním ho prirovnávajú ku športom ako je kitesurfing a windsurfing. Väčšina športovcov sa kita naučí používať do pol hodiny, zvyšok je už len na ich fantázii a skúsenostiach z iných športov. Môžete s ním lietať, skúšať nové skoky a triky pomocou vetra. To všetko len jednoduchým držaním bez akýchkoľvek lán alebo úchytov. História lietania na kite siaha až do roku 1988, keď sa vo Fínsku objavilo prvé krídlo.

Inšpiratívny príbeh capoeiristky Vargovej: Vrcholy aj pády

Zakrátko sa dostalo do rúk extrémnym lyžiarom a postupne ho začali využívať všade, kde sa len dá. Pri kitewingu sa dá dosiahnuť až 100 km/h rýchlosť, 5 m výška a 40 m dĺžka skoku na rovnej ploche, preto sa radí k nebezpečným športom. Najnovším rekordom je 505-metrový skok. Najväčšou výhodou kitu je tá, že ak pominie sneh, využijete ho aj na inline korčuliach, skejte či na vode pri surfingu. Investovať sa preto doň oplatí. Kto si ho však chce najprv vyskúšať, nájde ho napríklad v Jasnej na svahu.

5. Surfovanie v ľadovej vode

Surfovanie patrí k obľúbeným letným športom, ale surf a ľad idú taktiež dokopy. Okrem surfu potrebujete v prvom rade dobrý tréning vydržať v ľadovej vode. Vhodné oblečenie do chladivých vôd vám pobyt vo vode mierne uľahčí. Koho by lákal aj takýto extrém, dobre si zasurfuje v Nórsku, Írsku, Anglicku, Škótsku či ešte ďalej. Tam sa surfovanie odporúča skôr v jesenných mesiacoch. Surfovanie v ľadovej vode má svoje výhody. Existujú aj takí surferi, ktorí ho dokonca obľubujú radšej ako v lete.

Predovšetkým pre nízky počet divákov a konkurencie. Kto si chce poriadne prevetrať hlavu a byť sám, mal by to vyskúšať. Pre odvážlivcov je potrebné zaobstarať si nielen vhodné neoprénové oblečenie s kapucňou alebo kuklou, ale aj rukavice a kvalitnú obuv, aby sa predišlo omrzlinám. Kto hľadá teplejšie vody v zimných mesiacoch, nájde ich napríklad v Španielsku, Portugalsku, Nemecku alebo Francúzsku, kde sa dá celoročne surfovať. Výhodou surfovania v európskych štátoch je znesiteľnejšia teplota vody vďaka golfskému prúdu. Najlepšie vlny však zažijete v Atlantickom oceáne.

6. Snežná jazda na kajaku

Viete si predstaviť spojenie kajaku a snehu? Že nie? Zabudnite na sánky a vezmite si kajak. Kajak sa na svahu správa podobne ako sánky, avšak na rozdiel od nich pádlo umožňuje podstatne lepšie ovládanie. Vďaka vrstve vosku, ktorá sa na kajak nanáša, je možné dosahovať úžasnú rýchlosť presahujúcu 70 km/h. Ku kompletnej výbave už chýba len prilba a samozrejme, samotný kajak. Na túto zábavu nezabudnete tak rýchlo. Snežná jazda na kajaku je najnovším extrémnym športovým šialenstvom. Jedinou nevýhodou je to, že pre nebezpečné manévre si ho neužijete vo väčšine lyžiarskych stredísk. Zato stúpa počet oficiálnych súťaží so špeciálne pripravenými traťami, množstvom prekážok a nekompromisných súbojov o prvenstvo.

Mladý slovenský pretekár sa kamaráti s najväčšími hviezdami motoršportu

Tento šport je oficiálne známy od roku 2002 vďaka miestnej skupinke kajakárov, ktorí v Lienzi (Rakúsko) podnikli takzvané prvé „majstrovstvá sveta“.

7. Ľadolezectvo

Ak pre vás nie je lezenie po skalách či horách nie je dostatočne extrémny šport, vyskúšajte lezenie po ľade. Ľadolezectvo nevzniklo iba kvôli eufórii z adrenalínu, ale najmä kvôli snahe dosiahnuť cieľ. Existujú dva druhy lezenia. Po alpskom alebo po vodnom ľade. Zatiaľ čo alpský ľad nájdeme v horách, kde sa snažíme dosiahnuť vrchol hory a ľad sa tvorí zo zrážok, vodný ľad tvoria vodné toky, výbežky či vodopády. Ľadolezectvo poznali naši predkovia v 19. storočí. Horolezectvo im nebolo cudzie a cestou museli zdolávať aj ľadové steny a previsy. Za ten čas prešiel tento šport poriadnou zmenou. Pribudli moderné cepíny a mačky na topánkach kvôli najvyššej bezpečnosti. Aj tu existujú rekordy. Najznámejším z nich je zdolanie 342-metrového vodopádu za 27 minút a 13 sekúnd bez istenia Švajčiarom Danim Arnoldom.

Táto adrenalínová zimná aktivita je uznávaná aj ako súťažný šport. Medzinárodná federácia pre horolezectvo organizuje každý rok majstrovstvá sveta a medzinárodné majstrovstvá.

Nie je cudzí ani Slovákom. Obľúbeným miestom na lezenie po ľadových stenách na Slovensku je kameňolom pri Kraľovanoch.

Tak čo? Na ktorý šport by ste si trúfli a ktorý by ste vyskúšali?

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať