8 vecí, ktoré ste ako futbalový fanúšik netušili – 1. časť

Žiaden iný šport sa neteší na svete takej popularite ako futbal. Táto rovnica platí už desiatky rokov a nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo v najbližšej dobe akýmkoľvek spôsobom meniť. Pokiaľ sa aj vy zaraďujete medzi futbalových fajnšmekrov, istotne si radi rozširujete obzory o nové poznatky, pikošky či kuriozity. A práve v nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili výber okteta zaujímavostí, ktoré vás snáď nielen pobavia, no môžu vám  poslúžiť aj ako zdroj nových vedomostí a informácií v rámci vášho obľúbeného športu.   

1.) Destinácia Brescia

Čo spája kariéry renomovaných futbalových mien ako Marek Hamšík, Roberto Baggio, Gheorghe Hagi, Andrea Pirlo prípadne Pep Guardiola? Iste, všetci menovaní obhospodarovali počas zápasov predovšetkým stred poľa. To by však bola až príliš jednoduchá odpoveď. Kľúč k správnej odpovedí leží inde, konkrétne v 200-tisícovom talianskom meste Brescia.

Práve v tamojšom klube Brescia Calcio pôsobili vyššie menované hviezdy a v istom období obliekali tradičný modro-biely dres celku z regiónu Lombardia.

Futbalový agent otvorene: Doteraz boli slovenské štadióny čistá džungľa

Ak sa bavíme o Hamšíkovi s Pirlom, obaja v klube svoju profesionálnu dráhu len rozbiehali. Naopak, súčasný kouč Manchestru City Pep Guardiola prišiel do klubu až ako tridsiatnik, no určite nešlo o angažmán na futbalové „dožitie“. Koniec koncov, Brescia hrala v tom čase najvyššiu súťaž.

Rovnako „Božský copík“ a zlatý chlapec talianskeho futbalu Roberto Baggio odvádzal tímu skvelé služby, hoci v jeho prípade išlo o jeho poslednú štáciu. V rokoch 2000-2004 však dokázal Baggio nielen zabávať tribúny, ale veľa o jeho umení vypovedali aj štatistiky: v 95 stretnutiach zaznamenal úctyhodných 45 gólov!

Zaujímavým prípadom je „Karpatský Maradona“ a najslávnejší rumunský hráč všetkých čias Gheorghe Hagi. Ten prišiel do Brescie v roku 1992 na vrchole síl ako 27-ročný, pričom jednu sezónu strávil dokonca aj v Serii B. V roku 1994 však prestúpil do Barcelony, pričom práve Brescia je jediným Hagiho pôsobiskom v rámci Apeninského polostrova.

Mimochodom, na odkaz uvedených velikánov v Brescii sa pokúsi nadviazať aj slovenský mladík Nikolas Špalek. Náš juniorský reprezentant zamieril na Štadión Maria Rigamontiho v poslednom prestupovom „okne“, teda len pred pár týždňami.

2.) Barcelona, Lazio, Chelsea a…Dinamo Tbilisi

To, že gruzínske družstvo Dinamo Tbilisi nepatrí v súčasnosti medzi žiadnych obávaných protivníkov, je neodškriepiteľný fakt. Napokon, ani gruzínsky futbal rozhodne nevzbudzuje prílišný strach medzi európskou pospolitosťou. Tak či onak, na prelome 70. a 80.-tych rokov minulého storočia bolo Dinamo rešpektovanou sovietskou, respektíve európskou značkou a hráči ako Alexandr Čivadze alebo Ramaz Šengelia boli zárukou najvyššej športovej kvality.

Prečo futbalisti pijú minerálne vody?

Futbalisti z metropoly Gruzínska tak nielenže dva razy ovládli najvyššiu sovietsku súťaž a dvakrát tiež triumfovali aj v národnom pohári, ale Tbilisania dokázali v sezóne 1980/81 dokonca vyhrať Pohár víťazov pohárov (PVP)! Na svojej pamätnej pohárovej ceste vyradili Gruzínci (v tom čase Sovieti) päť protivníkov.

Najprv vyprevadili grécku Kastoriu a takisto írsky Waterford United, vo štvrťfinále z cesty „upratali“ aj anglický West Ham a v dramatickom semifinále slávny Feyenoord Rotterdam. Vo finále, ktoré sa hralo v západonemeckom Düsseldorfe, napokon Dinamo otočilo nepriaznivý vývoj a nad východonemeckým celkom Carl Zeiss Jena triumfovalo v pomere 2:1.

Zostrih finálového zápasu PVP v sezóne 1980/81. Zdroj: Youtube

Pri pohľade na menný zoznam víťazných klubov v rámci PVP môže prítomnosť gruzínskeho tímu v spoločnosti Barcelony, Borussie Dortmund, Lazia Rím, prípadne londýnskej Chelsea vyznievať vskutku surrealisticky. Na druhej strane, aj bratislavský Slovan dokázal vo finále PVP v roku 1969 poraziť Barcelonu…

3.) Islamský fundamentalista ako spoluhráč?

Toto ste možno zachytili, keďže ide len o niečo vyše rok starú udalosť. A ak aj nie, táto kuriozita stojí za pripomenutie. A o čo konkrétne išlo?

Tuniský futbalový profesionál Änis Ben-Hatira čelil koncom januára 2017 podozreniu, že mal byť napojený na kontroverzné hnutie Ansaar International. To sa hlási k vyznávaniu tzv. salafizmu – jednému z novodobých prúdov islamu. Samotný salafizmus hlása návrat k prvopočiatkom islamu, pričom aktuálne je vnímaný ako nebezpečná ideológia, ku ktorej majú blízko najmä moslimskí fundamentalisti. Aj preto hráčov vtedajší zamestnávateľ, ktorým bol bundesligový Darmstadt, rázne zakročil a s hráčom okamžite rozviazal zmluvu.

12 najzaujímavejších športových štadiónov sveta

Šikovný ofenzívny záložník akékoľvek obvinenia smerom k svojej osobe poprel. „Každý, kto si prejde môj životopis, uvidí, že sa snažím celý život bojovať za rovné zaobchádzanie s ľuďmi všetkých farieb, pletí, vierovyznaní a pôvodov,“ uviedol vtedy vo svojej priamej reakcii na obvinenia na sociálnej sieti Facebooku dotyčný Ben Hatira.

Bez klubu zostal momentálne 29-ročný kreatívny hráč len krátko, keď po jeho službách siahol turecký tím Gaziantepspor.

V krajine polmesiaca však vydržal Ben Hatira iba pol roka, od júla totiž oblieka dres tuniského klubu Esperance Tunis.

4.) Magický piaty február

Jasné, je to len dátum narodenia, no napriek tomu…Pri pohľade na dátumy narodenia troch momentálne najlepších hráčov na planéte (Cristiano Ronaldo, Messi, a Neymar) si pozorný priaznivec všimne, že ako CR7, tak aj najdrahší hráč futbalovej histórie Neymar, sa obaja narodili v rovnaký deň – 5. februára. Pravda Portugalčan je od Neymara presne o sedem rokov starší.

V deň, keď sa narodil Brazílčan Neymar, oslavoval Cristiano Ronaldo svoje 7. narodeniny. Zdroj: Facebook, CR7 – The Legend

Avšak nielen portugalsko-brazílske duo sa narodilo v 36. deň nového kalendárneho roka. Identický deň narodenia majú vo svojom životopise medzi inými aj Argentínčan Carlos Tévez, bývalý holandský internacionál Giovanni van Bronckhorst či niekdajší záložník Manchestru United Adnan Januzaj.

Piateho februára sa narodili tiež významné trénerské osobnosti ako Cesare Maldini, Sven-Göran Eriksson, respektíve Dušan Uhrin st.

A len pre úplnosť, hádajte koho trénoval Dušan Uhrin st. v rokoch 2006-2008? No predsa Dinamo Tbilisi 🙂

8 vecí, ktoré ste ako futbalový fanúšik netušili – 2. časť

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať