8 vecí, ktoré ste ako futbalový fanúšik netušili – 2. časť

 8 vecí, ktoré ste ako futbalový fanúšik netušili. Žiaden iný šport sa neteší na svete takej popularite ako futbal. Táto rovnica platí už desiatky rokov a nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo v najbližšej dobe akýmkoľvek spôsobom meniť. Pokiaľ sa aj vy zaraďujete medzi futbalových fajnšmekrov, istotne si radi rozširujete obzory o nové poznatky, pikošky či kuriozity.

A práve v nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili výber okteta zaujímavostí, ktoré vás snáď nielen pobavia, no môžu vám  poslúžiť aj ako zdroj nových vedomostí a informácií v rámci vášho obľúbeného športu. Časť druhá:

5.) Iba tenisový tatko? Ale kdeže!

Nemusíte byť žiaden športový fanatik, aby ste poznali meno Kim Clijstersovej. Bývalá svetová tenisová jednotka navyše v polovici novembra zavítala do Bratislavy, keď bola pozvanou súperkou v rámci rozlúčky Daniely Hantuchovej s profi kariérou.  Viac sme o tenisovej exhibícii písali TU

My sa však bližšie pozrime na otca 34-ročnej rodáčky z Bilzenu. Leo ´Lei´ Clijsters bol totiž takisto vynikajúcim športovcom a skvelým reprezentantom svojej vlasti.

TIP: Futbalový agent otvorene: Doteraz boli slovenské štadióny čistá džungľa

Už nebohý Clijsters (zomrel v roku 2009 vo veku 52 rokov) bol totiž obdivovaným a rešpektovaným futbalistom, ktorý obliekol národný tím Belgicka v 40 stretnutiach a pripísal si v nich tri presné zásahy. Napriek svojej nevysokej postave bol Clijsters výborným stredným obrancom, ktorý umne dirigoval svojich spoluhráčov. A to či už na klubovej, alebo reprezentačnej úrovni.

Najväčšie úspechy zožal ´Lei´, ako tenistkinho otca volali, v drese provinčného KV Mechelen. V roku 1988 totiž Mechelen vyhral nielen Pohár víťazov pohárov (PVP), ale následne aj Superpohár.

Leo Clijsters v roku 1988 s trofejou určenou pre víťazov PVP. Zdroj: Facebook, Kibice Klubów Niedocenianych

No a sezónu 1988/89 ovládla silná hráčska generácia Mechelenu aj najvyššiu belgickú súťaž, pričom Clijsters bol kapitánom tímu. Práve za rok 1988 dostal Clijsters aj individuálne ocenenie pre najlepšieho hráča Belgicka. Prakticky to isté, čo dnes nazývame Futbalista roka.

Rovnako dobre sa Clijstersovi darilo aj vo farbách Belgicka. Bol pri semifinálovej účasti Belgičanov na MS 1986, ako aj pri ďalšej účasti na svetovom šampionáte o štyri neskôr v Taliansku. Jednoducho, toľko úspechov nemohla byť v prípade tohto nenápadného chlapíka náhoda. Bohužiaľ, svoj najťažší boj však výborný exreprezentant. Rakovina napokon zvíťazila a Clijsters pár dní po Novom roku 2009 skonal.

„Na ihrisko priniesol vždy pokoj. Bol mi ako otec, keď som prišiel do tímu,“ spomínal napríklad naňho jeho mladší spoluhráč Bruno Versavel.

TIP: Stanislav Danko: Od sezóny čakal viac, no neklesá na duchu

Rovnako pozitívne sa o Clijstersovi vyjadroval aj holandský kouč Aad de Mos, ktorý viedol spomenutý Mechelen v jeho najslávnejšom období.

„Na ihrisku aj mimo neho bol vzorom profesionála. Nikdy nefajčil a takisto sa vyhýbal alkoholu. Bol neskutočne silný v situáciách jeden na jedného. Sotva som poznal väčšiu hráčsku osobnosť,“ zaspomínal si tréner na svojho verného kapitána.

Zaujímavosťou je, že počas aktívnej kariéry pôsobil Clijsters len výhradne na belgických trávnikoch a zahraničný angažmán si nevyskúšal.

Video  (Pocta Leovi Clijstersovi, Zdroj: Youtube)

6.) Neznámy kanonier z Banskej Bystrice

Hoci pri jeho mene svieti 6 reprezentačných štartov v seniorskom drese Slovenska, pod Tatrami je útočník Jakub Sylvestr širokej športovej verejnosti skôr málo známym futbalistom. Pritom zahraničné kluby doposiaľ za jeho služby „vysolili“ už dovedna 3,8 milióna eur!

Rýchlonohý útočník pochádzajúci z Banskej Bystrice začínal s futbalom v rovnakom klube ako Marek Hamšík – a teda Jupie Podlavice. A rovnako ako kapitán Neapola, aj on sa ešte v mládežníckom veku presunul do bratislavského Slovana. A aby tých paralel nebolo málo, aj Sylvestr zamieril ako mladík do zahraničia. Konkrétne v lete roku 2010, kedy odišiel do slávneho Dinama Záhreb.

Futbalisti Slovana Bratislava remizovali v odvete play off Európskej ligy 26. augusta 2010 v Stuttgarte s domácim VfB Stuttgart 2:2 a rozlúčili sa s účasťou v skupinovej fáze súťaže. Na snímke slovanista Jakub Sylvestr – strelec druého gólu. FOTO TASR – Martin Baumann

Po dvoch rokoch v Chorvátsku však zamieril na hosťovanie do Nemecka, menovite do skromného celku Erzgebirge Aue v tamojšej druhej najvyššej súťaži. A práve v malom mestečku neďaleko hraníc s Českom zažil Sylvestr svoje zatiaľ najlepšie futbalové časy, ktoré korunovala sezóna 2013/14. V drese „fialiek“ si totiž náš legionár vystrieľal trofej pre kráľa strelcov 2. Bundesligy, pravda o tento honor sa delil s Turkom Mahirom Saglikom. Obaja kanonieri vsietili po 15 gólov.

TIP: Najlepším futbalistom Slovenska za rok 2017 sa stal Marek Hamšík

Po individuálnej stránke takto úspešnú sezónu Sylvestr už nezopakoval, hoci aj v ďalších rokoch sa jeho zamestnávateľmi stávali zaujímavé zahraničné kluby. Či už sú to ďalšie nemecké kluby – 1.FC Norimberg, prípadne SC Paderborn, ako aj kvalitný dánsky celok Aalborg BK. V súčasnosti pôsobí 29-ročný Sylvestr v poprednom izraelskom tíme Beitar Jeruzalem, kde je na hosťovaní do konca sezóny. Spoločnosť mu v tíme robí aj iný vyslanec slovenského futbalu – bývalý kapitán trnavského Spartaka Erik Sabo.

Prvý gól v životnej sezóne 2013/14 strelil Sylvestr do siete Ingolstadtu. Zdroj: Youtube

7.) Dávni majstri z Piemontu

Keď sa bavíme o najúspešnejšom klube talianskeho futbalu, odpoveď je jasná – Juventus Turín. Práve „Stará dáma“, respektíve mesto Turín je metropolou regiónu Piemont na severe krajiny. Okrem dvoch turínskych celkov (okrem Juventusu nezabúdajme ani na mestského rivala AC) však históriu Serie A tvorilo aj iné družstvo zo spomenutého Piemontu. V kolónke majstrovských titulov pritom svieti cifra 7, čo je vskutku úctyhodný počin, obzvlášť keď sa jedná o tím, ktorý na Slovensku prakticky nikto nepozná – FC Pro Vercelli.

Vercelli je 46-tisícové malé piemontské mesto, ktoré však počtom titulov ďaleko prekonáva aj oveľa silnejšie kalibre ako napr. AS Rím, Lazio Rím, prípadne ACF Fiorentina. Na druhej strane, všetky Scudettá (majstrovské tituly) sú ešte z obdobia futbalového „dávnoveku“. Prvýkrát sa z titulu tešili v skromnom klube v roku 1908, poslednýkrát v sezóne 1921/22.

Majstrovská zostava z ročníka 1912/13. Zdroj: Facebook, F.C. Pro Vercelli 1892

Čoraz viac sa totiž do popredia tamojšieho „calcia“ drali bohaté celky z veľkých miest (Miláno, Janov, Turín) a postupujúca profesionalizácia hry malému tímu pracujúcemu v skromných podmienkach viac uškodila než pomohla. Pozitívom však je, že na bohatú a silnú tradíciu môžu v meste, respektíve klube aj v dnešných dňoch stále naviazať.

Pro Vercelli totiž pôsobí v Serii B, teda druhej najvyššej súťaži. Zaujímavosťou pritom je, že v súčasnom kádri nájdeme aj slovenského futbalistu, menovite mladého Dávida Ivana. Avšak 23-ročný záložník toho stihol v Pro Vercelli odohrať, aj kvôli zraneniu, minimum. Možno aj preto bojuje slávny klub o tohtoročné zotrvanie v Serii B.

8.) Bosnianska medzizastávka

Posledných pár rokov patrí medzi suverénne najkvalitnejších stredopoliarov na svete. Napokon, meno chorvátskeho špílmachra Luku Modriča poznajú milióny futbalových priaznivcov. A niet divu, veď na hru tohto kreatívneho maestra Realu Madrid je radosť pozerať. Vedeli ste však, že mladý Luka strávil sezónu 2003/04 v najvyššej bosnianskej súťaži?

TIP: Maťo Homola: Cvičiť musím aj v saune

Čerstvo plnoletý mládenec by to mal v drese záhrebského Dinama ťažké, preto chorvátsky veľkoklub zvolil pre svoj ofenzívny talent ročné hosťovanie v tíme HŠK Zrinjski Mostar. A ako sa časom ukázalo, bola to skúsenosť, ktorá subtílneho chlapca zocelila. V drese bosnianskeho tímu dostával pravidelne zápasový priestor, pričom musel dávať navyše pozor na svoje nohy, ktoré boli neraz terčom ostrých, ba až zákerných zákrokov zo strany súperových obrancov.

„Ak raz zakúsite, čo to je hrať v Bosne, môžete už potom hrávať kdekoľvek,“ okomentoval raz výstižne svoje pôsobenie v Mostare Modrič.

Spoznali by ste ho? Mladučký Luka Modrič v drese Zrinjski Mostar. Zdroj: Facebook, Bet Brothers

8 vecí, ktoré ste ako futbalový fanúšik netušili – 1. časť

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať