9 outdoorových športov pre každého nadšenca športu!

Leto je takmer tu a vy ste ešte nezačali športovať? Je už najvyšší čas. Pripravte sa na jarné cvičenie v prírode a vyberte si z našej ponuky športov!

Po zime vaše telo zlenivelo, svalstvo ochablo a je na čase s tým niečo urobiť. Predtým, než vhupnete rovnými nohami do akejkoľvek športovej aktivity, je dobré telo pretiahnuť. Ak ste neboli cez zimu práve aktívny športovec, potom začnite pomaly, predídete tým svalovici a zraneniam.

Kužmovej finálová súperka: Kvôli tým veľkým turnajovým momentom človek trénuje

Chôdza v teréne

Najvhodnejšie je začať s pohybom, ktorý je pre naše telo naprirodzenejší a tým je chôdza. Nie je náročná, nepotrebuje žiadne špeciálne oblečenie a podmienky. Postupne k nej môžete pridávať rýchlosť a zapájať aj paže. Chôdza sa dá realizovať taktiež aj s obmenami. Rovný terén, terén do kopca a z kopca, napríklad v lese alebo pridajte aj teleskopické palice ako pri nordic walkingu. Najnovšie výskumy uvádzajú, že denne by sme si mali pre upevnenie zdravia odkráčať desať tisíc krokov, čo predstavuje približne päťkilometrovú trasu na rovnom teréne.

9 outdoorových športov pre každého nadšenca športu!

Nie je beh ako beh

O stupienok vyššie a efektívnejšie cvičenie po zime je striedanie behu a chôdze, takzvaný jogging. Hovorí sa, že kto zvládne hodinu joggingu, môže začať s behaním. Je to beh spojený s chôdzou či skôr rýchlochôdzou, pri ktorom si vyvetráte hlavu a všetky problémy necháte doma. Ide teda skôr o upevnenie harmónie fyzického a duševného zdravia. Beh sa tu kombinuje s chôdzou podľa vašej kondičky, na ktorú sa momentálne cítite. Čiže ak sa počas behu unavíte, oddýchnete si a energiu načerpáte opäť pri chôdzi. Dôležité je si dopriať práve taký rytmus a striedanie, na ktorý sa práve cítime.

Turistika nielen po vlastných

Byť v prírode a neužiť si to naplno, by bol hriech. Spoznávanie krajiny, aktívny relax a čistý vzduch v pľúcach, to je len pár výhod, za ktorými sa ženú milovníci turistiky. Či už sa vydáte po vlastných alebo na bicykli, na Slovensku si prídete na svoje. Vďaka hustej sieti značených turistických chodníkov aj u nás sa dá nájsť ešte nedotknutá príroda ako málokde v Európe. Krásy našej prírody môžeme objavovať až na štrnástich tisíckach kilometrov značených chodníkov. Majestátne kaňony, vodopády, tiesňavy a rokliny Slovenského raja, jedinečné krasové útvary Muránskej planiny a Slovenského krasu, Jánošíkove diery v Malej Fatre, nedotknuté pralesy v Poloninách a ďaleko viac nám núka turistika. Kto skôr obľubuje cyklotúry, tiež si príde na svoje, na Slovensku ich máme približne okolo trinásťtisíc. Okrem prekrásnej prírody sa zo sedla bicykla dá objavovať aj vzácne kultúrne dedičstvo v podobe hradov, zrúcanín, honosných kaštieľov či unikátnych archeologických nálezísk.

9 outdoorových športov pre každého nadšenca športu!

Hor sa na bicykel

Milovníci cyklistiky ocenia tento tréning hlavne kvôli spevneniu pliec, sedacieho svalstva a dolných končatín. Zlepší sa tiež vaša kondička a spálite viacej kalórií. Aj váš kardiovaskulárny systém sa vám poďakuje. Druhov bicyklovania je na výber dostatok. Niektorí milujú ten provensálsky nádych  bicykla s prúteným nákupným košom ako po babičke, na ktorom si radi vyvetrajú hlavu po meste alebo len tak smerom na nákupy. Iných zase láka horský bicykel, pre ktorý je jar ako stvorená. Pohľad z neho na prírodu v zábere pedálov telu dodá nielen potrebnú energiu, ale aj duševný zážitok. Výberom trate si dokážete zoceliť telo i dušu. Ak ste nadšencom adrenalínovej jazdy na biku, môžete si svoje schopnosti vyskúšať aj na freerideových a downhillových tratiach v bikeparkoch vo Vysokých alebo Nízkych Tatrách, Bachledovej doline, na Malinom Brde či v Oščadnici.

5 zdravých receptov s domácimi klíčkami

Inlinujte všade, kde to ide

Korčule sú obľúbené asi u každého, či už ide o zimné alebo letné korčuľovanie. Inlinovanie v každom ročnom období prináša niečo nové a nezabudnuteľné. Je na oddych a relaxáciu, ale aj na chudnutie. Dobrou správou pre tých, ktorí chcú ísť s váhou dole je, že je to jeden z naúčinnejších športov, pri ktorom vydáte zo seba dostatok energie na to, aby z vás kilá šli postupne dole a zároveň si spevnili svalstvo. Pri inlinovaní zapájate všetky svalové partie – stehenné a sedacie, chrbtové, svaly ramien, bicepsy a tricepsy. Tento šport navyše nie je taký náročný na vybavenie a korčule si môžete vziať so sebou všade, aj na dovolenku vo dvojici.

9 outdoorových športov pre každého nadšenca športu!

Jazdite na koni

Jazdu na koni vyhľadávajú skôr milovníci koní, ktorí si chcú vychutnať prírodu z vyššieho sedla. Lekári tento šport odporúčajú ľuďom, ktorí majú problémy s chrbticou, pretože pri jazdení sa okrem rúk, nôh a zadku formuje aj chrbát. Jazda na koni je pozitívna aj v tom, že sa pri nej chudne, rovnako ako pri behaní. Všetky časti tela sú totiž namáhané. Aj keď je tento šport finančne náročný, je to jeden z najvhodnejších terapeutických športov, kde sa potrebujete vedieť zosúladiť so zvieraťom a nájsť spoločnú reč. Je vhodný pre všetkých, ktorí chcú zažiť ďaleko viac, lásku, ktorú dostávajú od zvieraťa. Jazda na koni je doslova balzam na ubolenú dušu a náplasť na akékoľvek trápenie.

9 outdoorových športov pre každého nadšenca športu!

Zaplávajte si

Ak zrovna nie ste ľadový medveď a svieža teplota vody vám spríjemňuje sprchovanie, jarné plávanie si užijete. Dokonca sa odporúča aj alergikom, kedy už na jar všetko naokolo kvitne a s tým prichádzajú nepríjemné kýchanie, slzenie očí či sťažené dýchanie. Všetky tieto nepríjemnosti sa vo vlhkom prostredí zmierňujú a potláčajú do úzadia. Navyše sa vám po ňom krásne spevnia svalové partie. Kto sa mu venuje iba občas, dá nám za pravdu, že po plávaní cíti aj také svaly, o ktorých nevedel, že ich vôbec má. Plávanie odporúčajú preto nielen imunológovia, ale aj ortopédi.

9 outdoorových športov pre každého nadšenca športu!

Splavujte s kanoe

Ak ste nadšencom vodných športov a chcete tento rok vyskúšať niečo úplne iné, ako je plávanie, požičajte si alebo zainvestujte do kanoe, prípadne kajaku, na splav. Kanoistika je nádherný šport, ktorý keď raz vyskúšate, už sa ho nezbavíte. Budete vyhľadávať ďalšie príležistosti, kedy a kam vyraziť. Ten pocit slobody a odlesku prvých jarných lúčov na vode je poriadny balzam na vystresované nervy. Svoju negatívnu energiu vybijete pádlovaním a navyše si posilníte svoje paže a brušné svalstvo.

Lukáš Pajtina: „Oktagon výzva mi zmenila život“

Dnes už existujú kurzy, akcie, kde vám ukážu ako na to a naučíte sa všetko, čo potrebujete o splave a divokej rieke vedieť. Kto miluje spoločnosť viacerých ľudí, kde sa dá adrenalín doslova krájať, mal by vyskúšať rafting. Zajazdiť si na vode môžete aj bez adrenalínového rizika, a to na väčších vodných plochách, ktorých je na Slovensku požehnane, stačí si len vybrať.

9 outdoorových športov pre každého nadšenca športu!

Lezenie po horách

Byť zoči voči prírode na tých najvyšších miestach, kde sa prekonáva zemská príťažlivosť a vy sa približujete k nebu. Dobýjanie energie veľhorami je pocit, ktorý zvádza nadšencov horolezectva či alpinizmu. Už dávno neplatí, že tento šport je len pre skúsených horolezcov. Dnes je už dostatok spolkov a kurzov, dokonca akreditovaných, na ktorých vás skúsení odborníci zasvetia do tohto príťažlivého, ale aj nebezpečného športu. Sme hornatá krajina, preto lezenie je tu veľmi populárne, ponúka obrovské možnosti lezenia po skalách. Tatry, Súľov, Manín, Zádiel, tradičné či moderné stenové výstupy v Tatrách lákajú lezcov vždy, nielen ako príprava na väčšie chuťovky v zahraničí, ale aj kvôli aktívnemu oddychu počas víkendov a dovolenky.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať