Aby leto dopadlo šťastne. Poznáte vtip o tom, ako vyzerá triatlon zlodeja? K vode ide pešo a od vody na bicykli. Aby ste sa vyvarovali nepríjemnostiam s ukradnutým bicyklom, odcudzenou alebo poškodenou elektronikou či športovou výbavou, prinášame vám niekoľko užitočných tipov.
Obal je základ
Potrebné je v prvom rade zvážiť, čo je vôbec nutné vziať k vode alebo na výlet. Ak už si elektroniku alebo nejaké športové náčinie so sebou beriete, majte ich vždy pri sebe, a to aj pri ceste do zahraničia v lietadle. Nielen športovci vedia, že elektronika pri pohybe zvyčajne prekáža. Avšak dnes už existujú puzdrá, obaly a rôzne šikovne riešené vrecká na odevoch, ktoré dokážu umne skryť napríklad mobilný telefón a slúchadlá. Na trhu nájdete opasky, puzdrá na plece so suchým zipsom, taštičky a držiaky, napríklad na bicykel.
TIP: Ľudovít Kocsis: Niekto zbiera známky, ja medaily v karate
Ak sa vonku v lete nezaobídete bez smartfónu alebo tabletu, informujte sa na ich odolnosť. Kľúčové je ochrániť najmä displej. Pri výbere obalu sa preto zamerajte na jeho parametre a na kompatibilitu s vaším zariadením. Puzdro, v ktorom smartfón „lieta“ alebo z neho vypadáva, neplní svoj účel. Nedávno na trh prišli napríklad ochranné obaly Logi™ BLOK pre iPad, ktoré majú mäkko vystlané rohy a štruktúra obalu z polymérov je schopná absorbovať energiu pádu z výšky až 1,8 metra, a to aj na povrch tak tvrdý, akým je betón.
Zvyčajne je potrebné chrániť zariadenie proti menším nárazom a vibráciám a proti vplyvu prostredia, napríklad prachu, vode a slnku. Určite nie je vhodné nechať elektroniku na priamom slnku alebo vystavovať prudkým zmenám teploty. Ak ju ponecháte v noci vonku, ráno sa na povrchu vytvorí rosa, ktorá môže poškodiť citlivejšie prístroje. Podobne pôsobia prudké výkyvy teplôt pri návšteve jaskyne, preto je vhodné nechať elektroniku aklimatizovať.
Citlivá je najmä batéria, ktorá väčšinou optimálne pracuje pri izbovej teplote, teda okolo 20-25 stupňov, čiže ak prístroj aktuálne nepoužívate, tak ju z neho vyberte a chráňte pred horúčavou. Existujú tiež obaly, ktoré chránia pred teplom. Určite nič nenechávajte za oknom auta alebo na palubnej doske. Na takto odloženú elektroniku či voľne položené veci na deke pri vode číha ešte jeden faktor. Ľudský.
Majte oči otvorené a predvídajte
Zásadne neodporúčame nechávať elektroniku, ale aj športové pomôcky bez dozoru. Ťažká ekonomická situácia núti dlhoprstých k činnosti a leto pre nich býva už tradične žatvou. Okrem chatiek alebo opustených bytov s obyvateľmi na dovolenke si radi prisvoja aj voľne položené telefóny a peňaženky na deke alebo „na chvíľu“ opreté neuzamknuté bicykle či kolobežky.
A pozor! Väčšina poisťovní vám veci ukradnuté z deky, hoci ich aj máte na dohľad, nepreplatí. Samostatnou kapitolou sú potom veci uložené v aute na parkovisku. Začiatkom leta sa objavil prípad, keď aj z kamerami stráženého parkoviska v meste odcudzili jednému športovcovi z auta kompletnú triatlonovú výbavu. Sezóna sa tým pádom pre športovca skončila.
TIP: Fitness „hračky“, ktoré vás prekvapia
Snažte sa nosiť elektroniku v inej taške ako v tej, kde máte kozmetiku, jedlo alebo kľúče. Displej poškrabaný kľúčmi alebo telefón zaliaty v opaľovacom kréme asi nepotešia. Apropó, krém. Na Amazon.com kúpite puzdro, ktoré na prvý pohľad vyzerá ako opaľovací krém. Vo svojej podstate funguje ako bežné puzdro na okuliare, pričom Tan Safe dokáže dokonale zmiasť nielen zlodejov. Pritom chráni kľúče, mobil alebo kreditné karty pred pieskom, vodou a vetrom.
Poistiť a chrániť
Predajcovia elektroniky, ale aj telekomunikační operátori už ponúkajú k výrobkom aj poistenie pre prípad krádeže alebo poškodenia. V každom prípade sa však informujte na aké poškodenie sa poistenie vzťahuje (poisťovne napr. rozlišujú medzi výpočtovou technikou a optickým prístrojom) a či vám vedia poskytnúť náhradný produkt počas opravy poškodeného kusu. Z pohľadu právneho a preventívneho je potrebné si svoje cennosti nafotiť (vrátane výrobných čísel a iných identifikačných znakov) a fotky bezpečne uložiť napr. na cloud. Hneď, ako príde ku krádeži, je nutné túto nahlásiť.
TIP: 7 TOP aplikácií, ktoré vám pomôžu pamätať na zdravý životný štýl
Osvedčilo sa využiť aj sociálne siete. Vďaka rýchlosti sa podarilo dolapiť nejedného špekulanta, ktorý sa snažil ukradnutú elektroniku speňažiť na rôznych elektronických burzách. Zlodeji sa neštítia kradnúť aj na prvý pohľad unikátne, tým pádom aj nepredajné bicykle.
Čo sa týka bicyklov, žiaľ, väčšina z nich nikdy nenájde svojho pôvodného majiteľa. Určitou satisfakciou môže byť poistné plnenie, no dobre si prečítajte, na aké prípady sa vzťahuje. Odporúčame využiť zámky, ktoré nemožno jednoducho precvaknúť alebo odpíliť, napr. Abus Bordo Combo. Zároveň sa snažte svoj bicykel pripútať dvoma zámkami a na dvoch miestach o pevný stojan. V súčasnosti existujú aj systémy, ktoré dokážu ukradnuté dokonale označiť.
Napríklad tzv. mikrobodky (microdots) sú miniatúrne polymérové častice, ktoré sa inštalujú (rozumej nastriekajú) na rôzne časti, povedzme, bicykla a tieto sa dajú overiť v databáze mikrobodiek. Ide o jednoznačnú identifikáciu predmetov a ich častí. Nepomôže ani známe prebrúsenie výrobného čísla. Dobrou pomôckou je aj slovenská aplikácia BikeID.
Na záver ešte tri rady pre všetkých majiteľov smartfónov:
- Na bezpečné miesto si poznamenajte jedinečné tzv. IMEI číslo telefónu. Na jeho základe av spolupráci s políciou a operátorom je možné určiť súradnice telefónu.
- Nainštalujte si aaktivujte aplikáciu, ktorá má tzv. anti-theft funkcionalitu. Postupujte podľa pokynov aplikácie, zaregistrujte seba asekundárne číslo, ktoré bude kontaktom v prípade krádeže vášho telefónu.
- Prístup do telefónu zabezpečte (PIN kód, odtlačok prsta, odomykací vzor) a pravidelne si zálohujte obsah telefónu, prípadne si nastavte automatické zálohovanie.