Miniprofil Adama Žampu
Rodák zo Starého Smokovca (*13. september 1990) a reprezentant Slovenska v alpskom lyžovaní. Trénuje v klube Žampa Ski Club Vysoké Tatry a VŠC Dukla Banská Bystrica. Jeho trénerom je otec Tomáš Žampa. Mladší brat Adama Andreas sa tiež venuje zjazdovému lyžovaniu na vrcholovej úrovni.
Prvé pocity na kameru po superkombinácii a umiestnení vyzerali ako eufória, nadšenie a neskrývaná radosť. Možno ich takto opísať, alebo to treba jednoducho zažiť?
Pocity boli neuveriteľné. Je veľmi ťažké ich opísať, ale vedel som, že ak prídem do cieľa s veľkým náskokom, že umiestnenie bude dobré.
Váš úspech v zjazde médiá spájali so slovíčkami „prekvapenie“ a „šok“. Úlohu určite zohrali hodiny poctivého tréningu, menší psychický tlak a rozvaha na trati. A aké ďalšie faktory?
Myslím si, že úlohu zohralo viacej faktorov, najmä to, že som mal super číslo v zjazde aj v slalome. V ten deň som sa vôbec cítil výborne, telesne i psychicky v pohode. Šiel som úplne naplno a jazdy mi skutočne vyšli.
Spomínali ste, že favoriti ako Pinturault či Mermillod Blondin boli pod veľkým tlakom fanúšikov a v honbe za medailami robili chyby. Čo konkrétne ich pripravilo o umiestnenie v prvej päťke?
Šli naplno tak ako ja, ako každý športovec na tejto úrovni. Je to štandardné riziko súťaží, raz to vyjde a druhýkrát nie. Im to v ten deň, bohužiaľ, nevyšlo.
Išli ste svojím tempom, takticky alebo aj s istým rešpektom voči súperom na trati, ktorú ste dokázali lepšie odhadnúť i vďaka tréningom so synom autora trate, Kosteličom?
Šiel som takticky len zo začiatku. V dolnej časti som vedel, že trať je už narovnaná, tak som to odbrzdil. Vlastne to isté sme s Kosteličom predtým trénovali, tak som bol rád, že mi to s ním dovolil absolvovať.
Vieme, ako nešťastne boli medializované vyjadrenia Nasti Kuzminovej. Aký je váš názor na médiá a vaše skúsenosti s novinármi, najmä po úspechu a následnom 28. mieste v super‑G?
Každý, kto rozumie lyžovaniu vie, že je to šport, v ktorom je človek raz hore a raz dolu.
Super‑G nie je moja disciplína a beriem ju skôr ako tréning pre obrí slalom. Preto si cením aj 28. miesto, i keď pre médiá i ostatných to „diera do sveta“ nie je. Moja skúsenosť s médiami je dobrá. Vždy im veľmi rád napíšem, odpoviem. Pokým neprekrúcajú odpovede alebo hovoria nepravdu, tak je všetko v poriadku.[/fusion_text][fusion_text]
Veľa sa písalo o krivkajúcej organizácii ZOH a riešeniach, úpravách „za pochodu“. Aký dojem na vás urobilo Soči? Aká bola atmosféra mesta, pripravenosť športovísk, správanie organizačného tímu?
Všetko je tu podľa mňa zorganizované super. Možno to v olympijskej dedine vyzerá akoby trošku nedokončené, je tu menej fanúšikov, ale i tak klobúk dole pred Rusmi. Za tak krátku dobu to zvládli excelentne, vlastne z ničoho urobili TOP olympijský areál!
Dokončíte vždy to, čo začnete?
Áno, vždy dokončím to, čo začnem, pretože sa nerád vzdávam!
Je oficiálnym jazykom angličtina aj medzi reprezentantmi v alpskom lyžovaní? (Alpy skôr evokujú nemčinu.)
Je to angličtina.
Aké sú vaše vzory a idoly?
Určite Ted Ligety (USA), Bode Miller (USA) a Ivica Kostelič (CRO).
S vrcholovým športom je spojené cestovanie. Ako rýchlo sa dokážete zbaliť?
Zbalený som do 10-15 minút. Ak balím všetky lyže, tak maximálne do hodiny.
Koľko času trávite na cestách a ako ho využívate (knihy, hudba…)?
Cestujem veľmi veľa. Asi sa to nedá ani spočítať. Počas ciest si robím fotky, pozerám filmy alebo veľmi rád spím.
Ktoré destinácie a športoviská vás najviac oslovili? Odkiaľ ste si priviezli najviac zážitkov?
Najviac má oslovili talianske Dolomity, francúzske Alpy. Veľmi sa mi páči aj vo Whistleri v Kanade či v Andore. Zážitky sú rôzne, z Ameriky mi utkvel napríklad perfektný freeride v hlbokom snehu a z Francúzka špičkovo vybavené strediská.
Kto je vašou oporou? Keďže športuje a trénuje celá rodina, sú to vaši najbližší?
Jednoznačne mamina a tatík, potom bratia Andreas a Teo, priateľka Daniela a babka Božka s dedkom Milanom!!!
Vrcholový šport sa dnes už (takmer) nezaobíde bez sponzoringu. Vo vašom prípade výkony oslovili generálneho sponzora a určite tomu napomohol aj „guerila marketing“ s tromi otáznikmi na prilbe… Bol to zámer?
Som veľmi rád že som sponzora minulý rok našiel a áno zafungovalo práve to, že som mal na prilbe otázniky a že si ma všimol a zaujal som ho (pozn. red. ide o rakúsku rodinnú sieť pekární a predajní Naglreiter).
Ako reagovali sponzori na váš úspech?
Samozrejme, veľmi sa tešili a oslavovali to. Povedali mi, že keď prídem domov, mám sa im hneď ozvať a dohodnúť
si s nimi stretnutie. Niektorí sem do dejiska olympiády kvôli tomu i prileteli a vzali so sebou i moju priateľku. (pozn. red. po rozhovore Adam ešte získal v slalome 6. miesto, čo osobne považuje za väčší úspech ako 5. priečku v superkombinácii).
Ak už sme pri značkách a sponzoringu, ktoré značky sú súčasťou vašej športovej výbavy?
Odev Spyder, lyže a lyžiarky značky Salomon, lyžiarske palice Komperdell, prilba Shred. Vybavuje ma firma TATRASPORT ZAMPA zo Starého Smokovca.
Mal by športovec začať od seba, v zmysle reprezentovať v prvom rade seba a svoje schopnosti, potom až klub, mesto a krajinu (…a sponzora)?
Ja si myslím, že športovec v prvom rade reprezentuje sám seba, potom klub a sponzora a, samozrejme, na medzinárodnej úrovni i krajinu.
Pomohla by slovenskému alpskému lyžovaniu väčšia podpora zo strany štátu, Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA), FIS (Fédération Internationale de Ski) a iných organizácií? Máme na Slovensku dostatok talentov s dostatočnou podporou?
Osobne som rád, že mám sponzorov, ktorí mi pomáhajú. Čo sa týka SLA, tak tým sa sponzor veľmi ťažko hľadá a hľadať bude, vzhľadom na ich povesť. Veľmi má mrzí, že práve mladé talenty, ktoré boli a ktoré aj sú na Slovensku, tak nemajú tím. Napríklad teraz tu na olympiáde nereprezentujú Slovákov štyria v každej disciplíne ako povedzme Nemci, Francúzi, Rakúšania. To všetko by bolo možné, ale to by na Slovensku museli kompetentní viac myslieť na športovcov.[/fusion_text][fusion_text]
Ako vyzerá váš bežný tréningový deň?
Ráno mám väčšinou tréning na lyžiach, asi 3 hodiny. Potom mám obed, prestávku a poobede ešte 2 hodiny vo fitnescentre. Ešte niekedy cvičím s fyziom jednu hodinu. Spávať chodím okolo 21:00.
Kde trénujete v prípravnej fáze a aké sú v tomto smere na Slovensku podmienky? Je potrebné kvôli tréningom vycestovať mimo SR?
Čo sa týka kondičného tréningu, všetko robím doma a čo sa týka snehu, tak v lete sme na Novom Zélande 6-8 týždňov a tam i trénujeme. Potom na jeseň v Rakúsku na ľadovci.
V akých hlavných bodoch sa líši príprava na vrcholné podujatie, akým je napríklad olympiáda?
U mňa asi v ničom. Vždy dávam do všetkého maximum a robím preto všetko! Každé preteky sú pre mňa rovnako dôležité, vrátane prípravy.
Aj vaše koníčky sú športového charakteru (gymnastika, bicykel…). Ako relaxujete? Pri akej hudbe?
Najradšej relaxujem s priateľkou pri televízii alebo vo wellness. Ak hudba, tak počúvam úplne všetko, ale najmä rock.
Ktoré úspechy v športovej kariére považujete za kľúčové, motivačné?
Asi taký zlom nastal, keď som vyhral majstrovstvá Poľska, potom minuloročné majstrovstvá sveta, kde som bol 13-ty, 15-ty a 17-ty. A kde som vyhral druhé kolo v slalome.
Aké tréningové tipy by ste dali začínajúcim športovcom a vašim fanúšikom?
Aby sa zamerali najmä na vnútrobrušné svaly, pretože majú najväčší vplyv na rovnováhu. Odporúčam kombinovať rôzne cvičenia. Samozrejme, ak chce človek robiť náročnejšie cviky, treba pridať do tréningu posilňovňu, ale netreba to vôbec preháňať, aby človek „nestvrdol“.
Výsledková listina Superkombinácia mužov (zjazd + slalomové kolo):
1. Sandro Viletta (Švaj.) 2:45,20 min (1:54,88 + 50,32),
2. Ivica Kostelič (Chor.) +0,34 s,
3. Christof Innerhofer (Tal.) +0,47,
4. Kjetil Jansrud (Nór.) +1,06,
5. ADAM ŽAMPA (SR) +1,14,
6. Bode Miller (USA) +1,40,
7. Ondřej Bank (ČR)