Aj dynamická streľba trpí na nedostatok mladej krvi

 

Zo slovenského športového portálu vieme, že vaša asociácia vznikla v roku 1993. Patríte z medzinárodného pohľadu k tým mladším?

Áno. U nás sa tento šport dostal viac do povedomia až po uvoľnení zbraní pre širokú verejnosť. Preto je to rok 1993. Do toho času u nás mohli nadšenci strieľať len vo Zväzarmoch a ako členovia ozbrojených zložiek.

Aká bola jej predchádzajúca anabáza?

Náš šport vznikol niekedy v 50-tych rokoch v Amerike. Postupne sa dostal do celého sveta a obľúbilo si ho veľké množstvo držiteľov zbraní. Vznikla Medzinárodná asociácia praktickej streľby (IPSC), ktorá zastrešuje všetky národné organizácie, medzi ktoré patrí aj SADS. Dnes je tento šport zastúpený na každom obývanom kontinente našej zemegule.

Ako ste sa k tomuto športu prepracovali vy?

Ja, ako chlapec, som mal stále pozitívny vzťah k športu a zbraniam. Ako mladší som sa zaoberal adrenalínovými športmi (horolezectvo, skialpinizmus) a odtiaľ pre mňa bol len krok ku spojeniu šport a zbrane.

Môžete nám priblížiť princíp tejto hry – športu? Ako sa počítajú vaše „ góly“?

Namiesto gólov používame slovné spojenia ako zásahy, (alpha, charlie, delta), padnutý popper, zasiahnutý plate, povely: nabi zbraň a priprav sa …….vybi zbraň, ukáž prázdnu, do puzdra. Celý šport je doslova presiaknutý bezpečnou manipuláciou so zbraňou. Keďže sú to ozajstné zbrane a ozajstné náboje, bezpečnosť je u nás na prvom mieste. Bezpečné zaobchádzanie so zbraňou je to prvé, čo sa uchádzač o náš šport naučí. Až potom sa môže zúčastniť niektorých pretekov na klubovej úrovni. Na dodržiavanie bezpečnosti a hodnotenie zásahov dozerajú rozhodcovia. Rozhodcovia prechádzajú rozsiahlym školením o pravidlách IPSC. Takisto sú tu rôzne stupne výkonnosti rozhodcov. Získavajú svoje kvalifikácie od klubových cez národných až po medzinárodných rozhodcov. IPSC šport je založený na princípoch latinského motta DVC (diligentia, vis, celeritas), to znamená presnosť, sila, rýchlosť. Presnosť zásahov, sila zbrane a rýchlosť strelca. Pri našom športe je potrebné skĺbiť všetky tieto princípy na dosiahnutie víťazstva. Používame v základe dva typy terčov. Papierové a kovové. Papierové majú tri zásahové zóny (čím bližšie k stredu terča, tým vyššie bodové ohodnotenie) a kovový terč, ktorý sa po zasiahnutí musí prevrhnúť. Samozrejme, používame aj terče, ktoré sa nesmú zasiahnuť, za zasiahnutie takéhoto terča sa odratúvajú body. Dosiahnutý čas sa meria na špeciálnych časomeroch. Merajú čas a zaznamenávajú jednotlivé zásahy. Veľmi zjednodušene povedané, našim cieľom je nastrieľať čo najväčší počet bodov za čo najkratší čas, za dodržania bezpečnostných podmienok práce so zbraňou. Výsledky sa vypočítavajú na počítači, pomocou špeciálneho programu.

Je dosť neobvyklé, že prezident celoslovenskej asociácie nesídli v hlavnom meste, ale udáva adresu v malom okresnom meste – Rimavskej Sobote. Ako si to môžeme vysvetliť? Má azda tento šport svoje korene, či najpočetnejšie zastúpenie na Gemeri?

Nie je to nič neobvyklé, je to v súlade so zákonmi Slovenskej republiky. Na Gemeri sa zhodou okolností nachádza jeden z najstarších streleckých klubov na Slovensku a tento šport tu má hlboké korene a vyrástlo tu aj mnoho úspešných strelcov. Musím dodať, že v mnohých kútoch Slovenska, od Bratislavy až po Sninu, je množstvo šikovných a úspešných klubov a strelcov medzi ktorými vznikli úprimné priateľstvá.

strelba_5

Dynamická streľba na slovenský spôsob

Na Slovensku je niekoľko strelníc, ktoré spĺňajú kritériá pre organizovanie medzinárodných pretekov. Spomeniem niekoľko: Komárno, Sielnica, Čachtice, Prešov. Strelec, ktorý chce trénovať a súťažiť, potrebuje minimálne zbraň, opasok s puzdrami na zbraň a zásobníky, chrániče zraku a sluchu, tašku na príslušenstvo, rozkladaciu stoličku na oddych medzi strieľaním. To všetko sa dá zabezpečiť zo širokej ponuky u nás a v zahraničí. V podstate, základné vybavenie kupuje strelec iba raz. Nie je to náročnejšie ako iné technické športy. Značky výstroja sa odvíjajú od individuálnych rozhodnutí každého strelca. Sú k dispozícii ako slovenské, tak i zahraničné výrobky. Strelec si vyberie vlastne podľa toho, čo mu najviac „sedí“. Medzi najúspešnejšie značky pištolí patria STI, SVI, CZ, ale aj slovenská K100.

Patrí Slovenská asociácia k tým aktívnejším na medzinárodnom poli?

Áno, napriek veľkosti našej krajiny patríme medzi aktívnejšie regióny. Organizujeme každý rok niekoľko medzinárodných pretekov za účasti špičkových strelcov z celého sveta. Na druhej strane, Slovensko má strelcov a rozhodcov, ktorých meno má medzinárodný cveng.

Prezradíte niektoré najúspešnejšie akcie, ktoré ste organizovali alebo na ktorých participujete?

Tu môžem spomenúť medzinárodné preteky, ako napr.: Mosquito Match v Komárne, Báthory cup v Čachticiach, medzinárodné preteky organizované na Sielnici, majstrovstvá Slovenska, ktoré sa každý rok konajú na inom mieste Slovenska.

Aké najväčšie úspechy dosiahli naši reprezentanti? Môžete ich predstaviť?

Môžem smelo vyhlásiť, že úspechov máme veľké množstvo. Spomeniem len niekoľko získaných v posledných rokoch. Na Majstrovstvách Európy v pištoli 2013 sa náš tím v zložení Marián Fedor, Andrej Hrnčiarik, Marián Vyšný, Ján Pálka, umiestnil na treťom mieste v divízii production. Svetový šampionát v brokovnici 2012 – náš strelec Ivan Hos získal titul majstra sveta v divízii open. Majstrovstvá sveta 2011 v pištoli – Andrej Hrnčiarik sa stal majstrom sveta v divízii production, kategória junior. Majstrovstvá Európy 2010 v pištoli – náš tím v zložení Ernest Nagy, Andrej Hrnčiarik, Marián Vyšný, Ján Pavlík vystrieľal tretie miesto v divízii production. Andrej Hrnčiarik sa stal majstrom Európy v divízii production, v kategórii junior. Ernest Nagy ml. sa umiestnil na treťom mieste v divízii production, v kategórii junior. Chcel by som vyzdvihnúť aj prácu našich rozhodcov, ktorí majú vysoký kredit na Slovensku, ale aj v zahraničí. Máme aj dvoch certifikovaných medzinárodných rozhodcov, Stanislava Grubiaka a Alexandra Szabó, ktorí sa zúčastňujú ako rozhodcovia na majstrovstvách Európy a majstrovstvách sveta. A spomenul by som predsa len ešte jeden pekný výsledok nášho strelca v Latinskej Amerike: Majstrovstvá Latinskej Ameriky 2010 pištoľ, Marián Vyšný, 1. miesto divízia production.

strelba_4

Kde sa grupuje naša špička?

Z pohľadu lokality máme momentálne najviac špičkových strelcov z Bratislavy.

V čom sa líšime od konkurencie? Kde zaostávame a naopak, v čom vynikáme?

Ako relatívne malá krajina máme majstrov sveta a aj majstrov Európy. Takisto sa naši strelci pravidelne umiestňujú na prvých miestach medzinárodných pretekov v Európe, Ázii a ostatných kontinentoch.

Ste spokojní s členskou základňou u nás?

Samozrejme, boli by sme radi, keby naša členská základňa bola väčšia.

Kde vidíte rezervy, aby ste pôsobili v širšom zábere?

Rezervy pociťujeme práve v nedostatku mladých strelcov – juniorov. Boli by sme radšej, keby sa viac mladých chlapcov zapájalo do tohto športu.

Na akom princípe medzi sebou súťažíte? Máte svoju ligu?

Máme ligu zostavenú z niekoľkých úrovní. „Extraligu“, ktorá sa skladá z niekoľkých medzinárodných pretekov, „Slovenský pohár“ pozostávajúci z pretekov na úrovni Slovenska a „Liga level 1“ na úrovni medzi klubmi.

strelba_2

Zľahčene sa dá povedať, že tento šport je možné vykonávať bez ostrých nábojov všade vo voľnej prírode. Sú predpísané napríklad maskáče pri meraní si síl so súpermi?

Dynamická streľba spĺňa všetky atribúty športu a ako šport sa vykonáva len na schválených strelniciach. U nás sa používa športové oblečenie, športové puzdrá na zbrane, terče sú vyslovene športové. Odevy pripomínajúce armádne (maskáčové) uniformy sú dokonca zakázané.

Je dynamická streľba výsadou mužov alebo sa do nej vrhá aj nežnejšia časť populácie?

V posledných rokoch tento šport priťahuje mnoho zástupkýň nežného pohlavia a nielen pasívne, ale aktívne sa zapájajú do diania. Mnohé z nich sú veľmi šikovné pri zaobchádzaní so zbraňou a dosahujú výrazné úspechy.

Kde vyhľadávate talenty, ktoré sú schopné pokračovať v úspešných šľapajach súčasnej generácie?

Toto je „Achillova päta“ asi celého slovenského športu – mladá generácia. Začali sme organizovať preteky typu Action Air. Tu sa používajú zbrane, ktoré sú identické s našimi „ostrými“ zbraňami, ale tieto pracujú na základe stlačeného vzduchu a vystreľujú plastové guličky. Sú prístupnejšie pre mladých ľudí, bezpečnejšie, nepodliehajú zbrojnému preukazu. Preteky organizujeme v halách, telocvičniach, kde radi privítame a naučíme zaobchádzaniu so zbraňou mladých adeptov a nadšencov tohto športu.

Napriek tomu, že dynamická streľba si hľadala cestu do rodiny olympijských športov, akú budúcnosť jej predpovedáte? Nie je to iba nejaká krátkodobá módna záležitosť?

Myslím si, že v žiadnom prípade to nie je módna záležitosť. Dynamická streľba sa vypracovala a zaradila vo svete, ale aj na Slovensku, medzi stabilné športy, ktoré sú aj divácky zaujímavé.

Vyslovte ústrednú myšlienku pre váhavých, prečo by mali prísť medzi vás.

Vyslovil by som myšlienku, ktorá môže znieť ako klišé, ale za ktorou sa skrýva veľmi hlboký význam a pravda: „Športom proti drogám.“

Medzinárodný pretek v Maďarsku

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať