Aj s rakovinou sa dá hýbať. Ide onkologická diagnóza a šport dokopy? Vraj by sa mal onkologický pacient šetriť a odpočívať. Dnes je to už len mýtus. Lekári odporúčajú pravý opak – hýbať sa.

Šport ako podporná liečba

Dnešná medicína radí pacientom, a nielen tým onkologickým, aby pokračovali v aktívnom a najmä zdravom štýle života, kým im to ich zdravotný stav umožňuje, a k zdravému životnému štýlu patrí aj šport. Rôzne štúdie preukázali, že už mierny, ale zato intenzívny pohyb pomáha pri takmer všetkých chorobách. V žiadnom prípade by pacienti nemali považovať šport za náhradu liekov či lekára.

TIP: Rozlúčte sa s tukom na chrbte pomocou nasledujúcich tipov

Keďže sa pri zvýšenej telesnej aktivite vylučujú endorfíny – hormóny šťastia, pohyb je vhodný tak pre telesne, ako aj duševne chorého. Nejeden pacient sa po zistení nepríjemnej diagnózy dostáva do depresie a potrebuje byť nielen medzi ľuďmi, ale sa aj sám aktívne podieľať na skorom vyliečení sa z onkologickej diagnózy. Reč však nie je o vrcholovom športe.

ski-tour-16177

Nie je diagnóza ako diagnóza

Lenka Čečková je zdravotnou sestrou vo Východoslovenskom onkologickom ústave v Košiciach na Klinike klinickej onkológie a rádioterapie a oddelení radiačnej onkológie. Ich pacienti podstupujú liečbu ožarovaním, niekedy v kombinácii s chemoterapiou. Čo sa týka kombinácie športu a tejto choroby, podľa nej veľa závisí od konkrétnej diagnózy a v akom štádiu sa pacient nachádza. Skúsenosť s onkologickou diagnózou má aj blízka rodina zdravotníčky Čečkovej:

„Napríklad môj strýko sa vyliečil z prvého štádia rakoviny hrubého čreva úplne. Podstúpil iba chirurgickú liečbu a teraz je len pravidelne sledovaný lekármi. V bežnom živote nemá prakticky žiadne obmedzenia a venuje sa aj naďalej futbalu ako pred ochorením.Taktiež je veľmi dôležité spomenúť aj to, či dotyčný podstupuje onkologickú liečbu alebo či je jeho choroba v remisii, teda toho času bez príznakov a má sa dobre, v rámci možností.

TIP: Problémy s trávením? Zachránia vás bylinky

„Pacient absolvujúci onkologickú liečbu je zväčša oslabený, necíti sa dobre, nemá veľa energie, nechutí mu jesť, má nevoľnosti. Stane sa, že musí byť hospitalizovaný. Po chemoterapii môže mať aj zlé krvné výsledky, a teda je potrebné mu podať aj infúznu liečbu alebo dokonca transfúziu, dodáva pracovníčka Východoslovenského onkologického ústavu.

round-585247

Pozor na horúčku

Kedy je športovanie zakázané? „Ak má pacient horúčky, vtedy nie je vhodné športovať, ale skôr oddychovať a naberať nové sily. Keď je pacient už v remisii a cíti sa dobre, myslím, že športovať môže, ak nemá obmedzenia, a pokiaľ mu to pomáha a robí dobre. Podľa zdravotníčky košického ústavu by sa pacient mal vždy poradiť so svojím onkológom ohľadom športovania, lebo pozná jeho zdravotný stav najlepšie:

TIP: Cukrom a medom

„Všetky otázky by mal pacient konzultovať so svojím lekárom. Onkológ mu povie, čo môže, čoho by sa naopak mal vyvarovať a aké riziká pre neho plynú z danej športovej aktivity. Alebo sú tu možnosti LTV, teda liečebnej telesnej výchovy, keď pacientov vedie skúsený rehabilitačný pracovník, ktorý im ukáže, aké cviky sú pre nich vhodné. Naučí ich, ako majú správne cvičiť, aby to malo čo najlepší vplyv na ich zdravie.“

runner-888016

Aký šport?

Pri športe sa povzbudí látková výmena a vyprázdnia sa aj zásoby glukózy v bunkách. Pri intenzívnom cvičení sa nevylučuje len adrenalín. S kyslíkom zároveň naberáme energiu, čo rakovinotvorným bunkám komplikuje život. Vhodný je preto aerobik, beh, cyklistika, turistika, rôzne kolektívne športy.

TIP: Kokosová voda – zázračný nápoj nielen pre športovcov

Pani Čečková sa stretla s pacientmi, ktorí mali v obľube naozaj rôzne cvičenia: „Pacientky obľubovali napríklad jogu a rôzne meditačné cvičenia, prechádzky na čerstvom vzduchu, jazdu na bicykli a iné. Toto opäť závisí od stavu pacienta, na čo sa sám cíti.Pohyb je dôležitý, ale aj tu platí – všetko s mierou. „Pacienti by si mali dávať pozor na to, aby nepreťažovali svoje sily, brali ohľad na svoj stav a na to, či im lekár odporučil konkrétne obmedzenia. Ďalej je potrebné pamätať na pitný režim a pravidelnú hodnotnú stravu, dodáva pracovníčka onkologického ústavu.

Zmena životného štýlu

Onkologické diagnózy súvisia často aj so životným štýlom. Tuhý fajčiar má oveľa vyššie riziko rakoviny pľúc, aj pasívny fajčiar, ako nefajčiar. Alebo: „Aktívny športovec nefajčiar, ktorý neholduje alkoholu, má menšiu pravdepodobnosť, že ochorie na rakovinu hrtana alebo na iný typ rakoviny zo skupiny head´n´neck nádorov (t. j. rakovina hlavy a krku) ako človek, ktorý nešportuje, fajčí a pije alkohol.

Ale je tu ešte veľa iných faktorov, ktoré ovplyvňujú vznik onkologických ochorení, napríklad genetické faktory, dedičnosť, práca v rizikovom alebo zdraviu škodlivom prostredí a podobne. Veľakrát však človek ochorie na niektoré z onkologických ochorení, ale príčina prečo ochorel, nie je známa,“ vysvetľuje pani Čečková.

cigarette-butt-63338

Pozitívne výsledky

V onkologickej praxi bolo taktiež dokázané, že venovanie sa športovým aktivitám pozitívne ovplyvnilo aj výsledky. „Zo skúseností viem, že pacienti, ktorí sa aktívne venovali alebo venujú konkrétnemu športu, znášajú liečbu lepšie, sú odhodlanejší, majú lepšiu fyzickú kondíciu, a keď príde na vedľajšie účinky onkologickej liečby, majú z čoho čerpať. Liečba ich nezlomí tak ľahko ako ľudí, ktorí celý život vôbec nešportovali,“ priznáva pani Čečková. Samozrejme, aj tu hrá veľmi dôležitú úlohu psychika.

TIP: Ladislav Jankovič: „Bežná strava musí byť základ, doplnky sú len pomôckou“

Poniektorí si povedia, že s onkologickou diagnózou sa ich život skončil, hoci to vôbec nemusí byť pravda, a preto sa nechcú venovať športu. „Pamätám sa na jednu pacientku, ktorá aktívne chodila na túry. Aj keď ochorela, choroba sa jej stále vracala. Bola už aj v pokročilom štádiu, no ona sa aj tak nevzdávala a verila, že ešte aspoň raz podnikne túru do Tatier. To je podľa mňa obdivuhodné, pretože poznám veľa zdravých ľudí, ktorí by nešli na túru ani za nič, lebo je to namáhavé. Aké namáhavé to potom musí byť pre 60-ročnú ženu, ktorá podstúpila viac ako mesiac trvajúcu liečbu ožarovaním?“

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.