Terapiu červeným svetlom používajú aktívni športovci na zvýšenie výkonu, urýchlenie regenerácie svalov a liečbu svalovice. Najčastejšie je však vyhľadávaná ako podporná liečba po športových zraneniach. Či už si vrcholový alebo rekreačný športovec, tréner a odborník na športovú medicínu, prinášame ti článok ako na liečbu červeným svetlom.
Čo je liečba farebným svetlom?
Terapia farebným svetlom pomáha pri rozličných zdravotných ťažkostiach. Hojí pokožku svalového tkaniva a iných častí tela. Vystavenie sa nízkej úrovni červeného alebo inofarebného svetla lieči.
Aké druhy svetla liečia?
Liečba červeným svetlom, nazývaná tiež fototerapia alebo fotoliečba, je typ energie, ktorú naše oči vidia. Existuje však aj infračervené svetlo, ktoré nevidíme, no napriek tomu môžeš cítiť na pokožke teplo. Okrem červeného a infračerveného svetla poznáme aj modré, biele a zelené svetlo, ktoré taktiež lieči. Rôzne vlnové dĺžky svetla majú rôzne účinky na bunky tela. Použitie rôznych farieb svetelnej terapie môže mať aj rôzne terapeutické účinky. Zatiaľčo terapia bielym svetlom sa používa pri liečbe symptómov depresie, modré svetlo je zase účinné na akné. Preniká do pórov pokožky a odstraňuje baktérie. Červené svetlo lieči povrch pokožky a infračervené svetlo zase preniká do hĺbky nášho tela. Červené svetlo sa preto najviac používa na liečbu zápalov, poranení a športových zranení.
Ako funguje terapia červeným svetlom?
Pri terapii červeným svetlom vystavujeme pokožku lampe alebo prístroju s červenými LED diódami. Časť buniek, nazývané mitochondrie alebo aj “generátory energie”, ju absorbujú a vytvárajú ešte viac energie. Z výskumov vyplýva, že práve tento proces naštartuje regeneráciu a opravu buniek, čo napomáha hojeniu kože a svalového tkaniva.
Je terapia červeným svetlom bezpečná?
Červené LED diódy vyžarujú menej tepla ako štandardné žiarovky, preto je ich používanie bezpečné. Prístroje, ktoré produkujú červené svetlo, sa môžu pohodlne a pravidelne používať na rôzne časti tela. Červené a infračervené svetlo naviac neprodukujú žiadne UV žiarenie, ktoré by bolo škodlivé, takže nehrozí riziko vzniku rakoviny kože ako zo slnečných alebo solárnych lúčov. Dôležité je si iba chrániť oči maskou alebo slnečnými okuliarmi.
Zdravotné benefity červeného svetla
Terapia červeným svetlom napomáha k zdravej pokožke:
- zvyšuje produkciu fibroblastov, ktoré tvoria kolagén,
- stimuluje produkciu kolagénu– dodáva pokožke pevnosť a pružnosť,
- zvyšuje krvný obeh v tkanive,
- znižuje zápal v bunkách,
- znižuje výskyt strií,
- redukuje celulitídu,
- redukuje vrásky, jemné linky a starecké škvrny,
- napomáha s liečbou psoriázy, rosacey, ekzému a akné,
- zlepšuje rast vlasov u ľudí s androgénnou alopéciou,
- znižuje bolesť pri osteoporóze,
- posilňuje kosti.
Výhody liečby červeného svetla pre športovcov
Štúdia publikovaná v časopise Laser Therapy sledovala skupinu športovcov a čas rekonvalescencie po športovom zranení. Šesťdesiatpäť z nich využilo svetelnú terapiu. Ich priemerný čas vyliečenia zo zranení bol dvakrát kratší, ako u športovcov, ktorí červené svetlo pri liečbe nevyužili.
Bežné športové zranenia, ktoré sa dajú liečiť svetelnou terapiou
Športové zranenia zvyčajne spadajú do dvoch kategórií: akútne zranenia alebo zranenia z pretrénovania. Každý typ zranenia môže spôsobiť intenzívnu bolesť a prerušenie športovania na istý čas. Športovec tak stráca výkon a formu. Na to, aby sa čo najrýchlejšie dostal do formy, môže využiť terapiu červeného svetla aj na:
- vyvrtnutia,
- natiahnutie svalov,
- poškodené väzy,
- zápal šliach,
- pomliaždeniny.
Výskumy ukazujú, že terapia svetlom urýchľuje hojenie zo športových zranení ako:
Poranenie achiloviek je jedným z najviac oslabujúcich športových zranení. Jeden z výskumov sa nedávno zameral na tri štúdie súvisiace s liečbou červeným svetlom a tendinopatie. Vedci dospeli k záveru, že použitie červeného svetla bolo v porovnaní s placebom účinné pri liečbe tendinopatie Achillovej šľachy. V samotnom výskume pozorovaní pacienti kombinovali terapiu červeným svetlom s predpísanými rehabilitačnými cvikmi. V závere sa ukázalo, že športovci užívajúci svetelnú terapiu zaznamenali pozitívne výsledky 3-krát rýchlejšie ako športovci, ktorí používali placebo.
Štúdia z roku 2019 ukázala, že svetelná terapia je účinná aj na vyvrtnuté členky. Červené svetlo intenzívne znižuje edém v počiatočnom štádiu zranenia.
Pri poranení menisku sa športovec niekedy nevyhne operácii. Výskum z roku 2013 priniesol zaujímavé zistenie. Pacientom, ktorí nechceli podstúpiť operáciu kolena, sa liečba červeným svetlom stala záchranou. Po svetelnej liečbe pocítili výrazne nižšiu bolesť a zvýšenú funkčnosť kolena. V roku 2014 sa zo štúdie zistilo, že športovci, ktorí podstúpili kombinovanú liečbu – červený a infračerveným svetlom – cítili menšie bolesti, čím sa zvýšila úroveň kvality ich života. Hlavným dôvodom, prečo je terapia červeným svetlom taká účinná pri liečení poranení kĺbov, kostí a mäkkých tkanív, je hlavná podpora kolagénu, ktorá sa dá získať pri terapii červeným svetlom.
Patelárna tendonitída, tiež nazývaná „skokanské koleno“, je spôsobená nadmerným zápalom v patelárnej šľache. Ak sa zranenie nelieči, športovca môže trápiť častými bolesťami. Štúdia z roku 2013 ukázala, že 75 % pacientov so skokanským kolenom sa po liečbe červeným svetlom zbavilo bolesti. Lekári dospeli k záveru, že terapia farebným svetlom je účinná pri športových zraneniach, najmä kolien.
Laterálna epikondylitída, známa ako tenisový lakeť, je bolestivý stav šľachy spôsobený opakovaným pohybom zápästia a paže. Trápi tenistov, ale aj bežných športovcov, umelcov – maliarov a tesárov, murárov či inštalatérov. Bolestivé ochorenie vedie často k invazívnej liečbe – chirurgickému zákroku. Existuje však aj iná možnosť – svetelná terapia, ktorá môže mať pozitívny vplyv na tenisový lakeť. Potvrdil to aj výskum. Pacienti, ktorí dostávali liečbu červeným svetlom a placebom, dosiahli prekvapivé výsledky. V prvej skupine zaznamenali výrazne lepšiu silu držania rúk a zlepšenú ohybnosť lakťov a paží. Pacienti sa taktiež menej sťažovali na bolesť.
Ako používať červené svetlo a urýchliť zotavenie po úrazoch a tréningoch?
Terapia červeným svetlom dobre funguje pred alebo po tréningu a napomáha rýchlejšiemu hojeniu po úrazoch, ale aj po náročných tréningoch. Najlepší účinok však dosiahneš kombináciou terapie červeným svetlom s konvenčnými terapiami, ako je odpočinok, ľadové obklady, masáž valcom, protizápalové doplnky ako napríklad Wobenzym a kolagén.Terapia červeným svetlom podporuje hojenie na bunkovej úrovni. Neponúka síce okamžitú úľavu, ale môže pomôcť tvojmu telu opraviť a obnoviť poškodenú oblasť. Najlepšie výsledky sa dosiahnu už pri dennom používaní od 10 do 20 minút pôsobenia svetla na postihnutú oblasť. Dôsledna liečba pomôže rýchlejšie sa zotaviť zo zranení.
Teraz, keď už poznáš, ako sa rýchlo zotaviť po úraze, prečítaj si náš ďalší článok Ako trénovať doma – ide to aj bez fitka.
Použité zdroje:
- https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22114-red-light-therapy
- https://www.degreewellness.com/2020/03/recover-from-sports-injuries-faster-with-joovv-red-light-therapy/
- https://ledtechnologies.com/blog/recovering-body-athletes-guide-light-therapy/
- https://platinumtherapylights.com/blogs/news/red-light-therapy-for-sports-injuries
- https://europepmc.org/abstract/med/21535997
- https://www.healthline.com/health/blue-light-therapy
- https://ledtechnologies.com/blog/red-light-vs-blue-light-therapy/
- https://ledtechnologies.com/blog/red-and-infrared-light-therapy/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4846838/
- Zdroj foto: freepik.com/Drazen Žigič