Ako cvičiť na orbitreku

Počasie športovým aktivitám v teréne nepraje. Ochladilo sa, prší a skoro sa stmieva. Nehľadaj výhovorky, hľadaj možnosti, ako beh a bicykel nahradiť čo najefektívnejšie. Jednou z najlepších možností je cvičenie na orbitreku. Prezradíme ti, ako cvičiť na eliptickom trenažéry, aby si sa dopracoval k svojej vysnívanej postave a aké výhody cvičenie na orbitreku so sebou prináša.

Pri tréningu aeróbnej vytrvalosti na orbitreku zapojíš viac svalových partií, ako pri ktoromkoľvek inom posilňovacom stroji. Sedacie svaly, svaly stehna, lýtka, svaly hrudníka, dvojhlavý a trojhlavý sval ramena a spevníš stred tela. Jednoducho povedané, do cvičenia na orbitreku zapojíš skoro všetky svaly, ktoré na tele máš. Pri pohybe vytváraš elipsovitú krivku, ktorá nezaťažuje kĺby.

Výhody, ktoré cvičenie na orbitreku / eliptickom trenažéry prináša

Cvičenie na orbitreku nie je náročné a prináša množstvo výhod. Môžeš na ňom cvičiť aj doma. Nájdi mu vhodné miestečko čo najďalej od postele, aby sa z neho nestal nemý sluha, ale tak, aby si naň každý deň dobre videl. Nech ti pohľad naň čo najčastejšie pripomína, prečo si si ho vlastne kúpil. Ktoré z nasledujúcich tvrdení ťa presvedčilo? 

  • zlepšuje srdcovo-cievny systém a znižuje tlak
  • posilňuje dýchací systém a zlepšuje ventiláciu pľúc
  • znižuje hmotnosť
  • zlepšuje telesnú kondíciu
  • znižuje stres a prispieva k dobrej psychickej pohode
  • nezaťažuje kĺby tak, ako beh
  • formuje svaly horných a dolných končatín
  • podporuje správne držanie tela a posilňuje chrbticu
  • plnohodnotne nahradí bežecký trenažér, stepper a rotopéd
  • dámy, na orbitreku môžete cvičiť aj v tehotenstve

Eliptický trenažér a cvičenie prispôsob svojim potrebám

Prečítaj si manuál a poriadne sa s orbitrekom zoznám ešte skôr, ako s cvičením začneš. Nastavenie správnej dĺžky kroku spraví cvičenie ešte efektívnejšie. Nezabudni na sklon, odpor a rýchlosť. S intenzitou cvičenia to na začiatku nepreháňaj. Zvyšuj ju postupne a prispôsob ju svojim možnostiam a schopnostiam. Kondíciu zo dňa na deň nezískaš. Musíš na nej popracovať. Preštuduj si všetky programy, ktoré eliptický trenažér ponúka. Uisti sa, či má orbitrek, ktorý si si vybral, funkciu merania tepu. Pri chudnutí je dôležité vychádzať z tepovej frekvencie. Čím viac do orbitreku oinvestuješ, tým viac funkcií ti ponúkne. Je to len na tebe.


Vyberáme 3 najlepšie eliptické trenažéry


Ako dlho cvičiť na orbitreku?

Keď je tvojím cieľom schudnúť, cvič ráno nalačno. Hladina cukru je nízka a telo potrebnú energiu získava z tukových rezerv. Intenzita nastavená, najlepší čas na cvičenie odhalený, ešte zistiť, ako často a na ako dlho sa na orbitrek postaviť. Cvičenie raz za čas úspech neprinesie. Orbitreku sa musíš venovať pravidelne. Začni s 10 minútami denne a postupne si minútu po minúte pridávaj. Dĺžka tréningu záleží od tvojej kondície. Keď je slabá, nepreťažuj sa, aby sa ti cvičenie nesprotivilo ešte skôr, ako s ním poriadne začneš. Cvičenie 3 krát do týždňa na začiatok úplne stačí. Telo ti samo napovie, že si máš ešte 1 – 2 tréningy do týždňa pridať. Hlavné je, že si začal. Na experimentovanie s rýchlosťou, odporom a sklonom máš ešte čas.

Ako správne cvičiť na orbitreku

Cvičenie na orbitreku je bezpečné, ale je to cvičenie. Aj na orbitrek sa musíš poriadne pripraviť. Rozcvička svaly zahreje a pripraví na nasledujúcu, pre niektorých možno náročnú,  aktivitu. Po dobrej rozcvičke sa ti bude cvičiť lepšie. Orbitrek nastavený, rozcvičku máš za sebou, poďme na to! Postav sa na pedále, uchop pohyblivé rukoväte a pomaly prenášaj váhu z jednej nohy na druhú. Ruky budú kopírovať pohyb nôh. Tempo postupne zvyšuj. O stroj sa neopieraj. Uvoľni sa. Tvoj postoj má byť prirodzený a vzpriamený. Iba tak bude mať cvičenie skutočný efekt.

Kontroluj to, čo ješ

S cvičením na orbitreku si začal, ale na to, aby prinieslo vytúžené ovocie musíš zmeniť ešte niečo. Stravovanie. Jedz pravidelne a dopraj si viac zeleniny a ovocia. Budeš sa cítiť oveľa lepšie a získaš viac energie. Dodržiavaj pitný režim. Pri cvičení na orbitreku sa spotíš. Tekutiny treba dopĺňať. Z trenažéra schádzaj, až keď sa úplne zastaví. Počas jazdy z neho nezoskakuj. Mohol by si sa zraniť.

Kvalitu cvičenia na orbitreku zvyšuje aj dobrá hudba. Priprav si playlist s obľúbenými pesničkami a pusť sa do toho! Z cvičenia sa stane relax, na ktorý sa budeš tešiť. Držíme palce.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať