Jesenné zmeny počasia, sychravé dni, prechladnutia. Viete čo najviac posilní imunitu vašich detí? Ak si myslíte, že je dobré v chladnom počasí zostať s nimi doma v teple, tak vedzte, že opak je pravdou.
Ako posilniť imunitu detí? Najnovšie výskumy potvrdzujú že ľudská imunita je úzko spojená s psychikou a nervovým systémom. Stresové situácie dokážu imunitu poškodiť, treba sa preto vyhýbať negatívnym emóciám a ak sa vám to celkom nepodarí, tak zlú náladu neprenášajte aspoň na svoje deti. Deti potrebujú okrem zdravej stravy, pohybu a dostatočného spánku najmä rodinnú pohodu a lásku.
Základ je strava
Dôležitú súčasť imunity tvorí správna skladba denného jedálneho lístka. Úžasné množstvo imunitných buniek sa nachádza práve v črevách. Aj detskú imunitu ovplyvňuje najmä to, čo deti konzumujú. Preto by denne mali jesť dostatok ovocia a zeleniny, tiež tvaroh, syry, jogurty a kyslomliečne výrobky. Z mäsa uprednostňujte hydinu, nezabudnite na celozrnné obilniny a strukoviny. Deťom obmedzte príjem ťažko stráviteľných jedál a sladkostí. Biely cukor sa snažte nahradiť cukrom trstinovým či ovocným, prípadne použite med. Nápoje je možné sladiť aj stéviou, sirupom z agáve alebo ryžovým sladom. Pitný režim svojim potomkom obohaťte o dostatok čistej vody, o čaje a čerstvé ovocné či zeleninové šťavy. Imunitu im môžete podporiť aj rôznymi vitamínmi a minerálmi, ideálne z prírodných zdrojov. Keď hrozí chrípkové obdobie, vtedy je dobré zvýšiť prísun vitamínu C a D. Ak tieto látky v detskom organizme chýbajú, je väčší predpoklad, že dieťa podľahne prechladnutiu. Je dobré vedieť, že budovanie imunity jedlom je dlhodobý proces, nejedná sa o beh na krátkej trati.
Pohyb a spánok
Bez ohľadu na vek a ročné obdobie je s deťmi potrebné pravidelne chodiť do prírody, pretože ľudskú imunitu významne posilňuje aj pohyb na čerstvom vzduchu. A to aj vtedy, ak je chladno. Dieťa by sa malo aspoň hodinu denne aktívne hýbať vonku. Na jesennú prechádzku do prírody môžete svojej ratolesti zobrať aj bicykel alebo cyklo odrážadlo. No nezabudnite na dostatočne teplé odevy, prilbu, chrániče kolien a zápästí, aby mohlo športovať bezpečne. Rovnako potrebný je pre každé dieťa aj spánok. V spánku sa organizmus regeneruje a silnie. Deti do štyroch rokov by mali spať okolo štrnásť hodín denne. Väčšie deti, do dvanásť rokov, by mali spať aspoň desať hodín denne. Približne hodinu pred spaním by deti nemali pozerať televízor a hrať počítačové hry. Tesne pred spánkom je tiež nutné vyhýbať sa jedlu a piť príliš veľké množstvo tekutín. K dobrému spánku dopomôže kúpeľ. Miestnosť na spanie má byť dobre vyvetraná, nie je nutné ju prekurovať. Dbajte však na to, aby dieťaťu nebola zima. Svojim potomkom vyberajte nielen vhodnú nočnú bielizeň, najlepšie z prírodných materiálov, ale aj kvalitnú posteľ, matrac, vankúš a prikrývku, aby nebol ich spánok ničím rušený.