Ako pripraviť lyžiarsky výstroj na najbližšiu sezónu?

V ideálnom prípade by ste si každý rok, hneď po lyžiarskej sezónne, mali nechať spraviť generálku lyžiarskeho výstroja. Jednak preto, že sa používal, jednak kvôli uskladneniu. Mimosezónne obdobie poskytne lyžiam potrebný čas na odležanie, lenže na to, aby za tú dobu nestratili svoje jazdné vlastnosti, musia byť uskladnené správne. Okrem iného máme na mysli aj hrubú vrstvu vosku, ktorým by sa lyže po sezóne mali zakonzervovať (chráni pred koróziou), a ktorý sa musí dostatočne previazať so sklznicou. Tento proces môže pokojne trvať pol roka aj viac, ale máte záruku, že lyže budú premastené.

Predsezónny servis lyží a lyžiarok

Ak ste náhodou nestihli svoje lyže či lyžiarky zveriť do rúk odborníkom doteraz, o to dôležitejšie je, urobiť tak najneskôr pred nastávajúcou lyžiarskou sezónou. Ak ste generálnu údržbu stihli, i vtedy by ste mali urobiť predsezónny servis, pretože starý zaliaty vosk vrátane zvyškov musí byť dôkladne odstránený a je nutné naniesť a zažehliť nový vosk.

Mimochodom, čisto nové lyže treba pred premiérou na svahu ošetriť tiež! Platí to aj pre lyžiarky v prípade, že je potrebná ich tepelná úprava, resp. aj/alebo tepelná úprava ich vložiek.

Niektoré lyžiarske servisy poskytujú svoje služby i mimo zimnej sezóny, alebo otvárajú už v septembri, alebo sa na termíne dá dohodnúť telefonicky. Nenechať si údržbu na poslednú chvíľu znamená aj to, že sa vyhnete zbytočnému stresu a dlhým čakacím dobám.

lyziarska sezona
zdroj foto: dreamstime.com

Prečo je pravidelná údržba dôležitá? V prvom rade kvôli bezpečnosti – zanedbané lyže sa totiž stávajú ťažko ovládateľné. Pri neudržiavaných lyžiach utrpí i kvalita lyžovania a životnosť takýchto lyží sa výrazne zníži.

Z akých úkonov pozostáva predsezónny servis lyží? Ide napríklad o zalievanie rýh na sklznici, brúsenie sklznice a uhlovanie hrán, voskovanie, leštenie sklznice, štruktúrovanie sklznice, kontrola nastavenia, nastavenie viazania, premazanie viazania a prípadne tepelná úprava lyžiarskych topánok a vložiek.

Lyžiarske doplnky

Doteraz sme sa venovali predovšetkým lyžiam a lyžiarkam, ale pozornosť si zaslúžia aj ostatné komponenty lyžiarskej výbavy, ako sú lyžiarske palice, lyžiarske prilby, korytnačka (chránič chrbtice) a lyžiarske okuliare. Pred sezónou určite skontrolujte, či nemajú nejaký defekt. Najmä čo sa týka ochranných prvkov, je veľmi dôležité, aby boli v bezchybnom stave. Poškodené totiž nemôžu plniť svoju základnú funkciu a zaručiť Vám požadovanú bezpečnosť. Zvlášť ak ide o prilbu, sú tieto opatrenia úplne namieste. Ozaj, okrem toho, že si budete všímať jej prípadné poškodenia, celú ju dôkladne vyčistite a zvnútra aj vydezinfikujte. Ale možno ste to spravili ešte pred „letným spánkom“.

Lyžiarske oblečenie ste pred uskladnením pravdepodobne oprali, vyčistili a naimpregnovali, takže by malo byť pripravené. No pre istotu ho skontrolujte tiež!

Ak sa do príprav na najbližšiu lyžiarsku sezónnu pustíte dostatočne zavčasu, možno sa Vám podarí „ulapiť“ chýbajúcu časť oblečenia alebo poškodené komponenty za akciovú cenu.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať