Ako sa motivovať k lepšiemu výkonu 

Začať je ľahko, vytrvať je umenie. Pri cvičení to platí dvojnásobne. Dobrú motiváciu potrebujeme na to, aby sme začali, ale často aj na to, aby sme pokračovali. K lepšiemu výkonu sa dopracujete. Treba len chcieť. A občas si pripomenúť, prečo ste vlastne začali. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, na čo sa zamerať, keď strácate chuť pokračovať ďalej.

Polovicou úspechu je dobrá príprava

Zvyk je železná košeľa. Cvičte pravidelne. Na vytvorenie návyku vraj stačí 21 dní. Vytvorte si tréningový plán. Vyberte si oblečenie, v ktorom budete cvičiť. Telo sa na športovú záťaž začne pripravovať už vtedy, keď sa na oblečenie pozriete. Keď sa rozhodnete cvičiť doma, vytvorte si priestor, v ktorom sa budete cítiť dobre. Na stenu zaveste obrazy z machu. Každý deň sa do prírody nedostanete, ale kúsok z nej môžete priniesť k sebe domov. Zelená ešte k tomu upokojuje. 

Ako sa motivovať k lepšiemu výkonu


Foto: Dovido.sk

Dajte si cieľ 

Nezameriavajte ho len na množstvo kilogramov, s ktorými sa chcete rozlúčiť. Dnes ste zabehli 5 kilometrov, o mesiac dáte 10 a o pol roka zvládnete polmaratón. Pocit, ktorý sa dostaví, keď dokážete to, čo ste v minulosti vôbec nepredpokladali, je na nezaplatenie. Orientácia na stratu kilogramov je veľmi stresujúca a keď sa na ňu príliš upnete, cvičenie vás rýchlo prestane baviť. 

Viac ako včera, no menej ako zajtra 

Prekonávanie vlastných limitov a súťaženie s ostatnými je tiež dobrou motiváciou. O mesiac zabehnem 5 km za 30 minút. Dám to! Svojimi výkonmi sa pochváľte. Budete prekvapení, koľko ľudí sa o športe s vami začne rozprávať a podelí sa so svojimi skúsenosťami. Počítajte s tým, že nepodáte každý deň rovnako dobrý výkon. Nie každý deň je nedeľa. Dopredu vás často posunie práve prehra. Neprestanete, kým to, čo ste si zaumienili nezvládnete. Predstavte si samého seba ako víťaza. 

Rozcvička a regenerácia majú zmysel

Pred tréningom sa poriadne rozcvičte. Telo sa zahreje, bude sa vám cvičiť lepšie. K zraneniam majú väčší sklon športovci, ktorí rozcvičku zanedbávajú.Nezabúdajte, že to nieje len o cvičení. Treba si vedieť aj oddýchnuť. Doprajte si regeneračný deň. Telo potrebuje nabrať energiu na váš ďalší výkon.Zistite si čo a kedy jesť, aby ste telu dodali správne živiny v správnom čase a na správne miesto. Telo najlepšie regeneruje v spánku. Po štyroch hodinách spánku celkom fit určite nebudete. 

Ako sa motivovať k lepšiemu výkonu

Foto: Unsplash.com

Občas pomôže malá zmena 

Necvičte každý deň rovnaké cviky. Striedajte ich. Tréning bude dynamickejší a budete sa z neho viac tešiť. Keď si neviete dať rady a nedokážete sa posunúť ďalej, najmite si osobného trénera. Ušije vám tréningový plán na mieru a ukáže, ako správne cvičiť, aby ste sa cvičením a úpravou jedálneho lístka k vysnívanej postave naozaj dopracovali. Založte si cvičebný denník. Zaznamenávajte si doň úspechy aj pády. Budete prekvapení, koľkokrát ste sa zdvihli a začali úplne odznova. Keď ste to dokázali toľkokrát, dokážete to opäť. Tentoraz lepšie.

Pomôže vám udržať sa v rytme

Pustite si hudbu. Odpútate sa od okolitého sveta a na chvíľu ostanete sám s vlastnými myšlienkami. Ujasnite si veci, na ktoré v plnom pracovnom a rodinnom nasadení nemáte toľko času, koľko by ste chceli. Urobte si z cvičenia prioritu. Je to čas, ktorý strávite sám so sebou a bude to mať pozitívny dopad na celú rodinu. 

Nohavice, ktoré si ešte oblečiete 

Vyskúšajte rifle, ktoré ste pred pol rokom nezapli. Mať motivačné nohavice, ktoré ste nosili najradšej na svete je tiež jedna z ciest k úspechu. Keď sa vám podarí sa do nich zapnúť, zvýši vám to sebavedomie a dobre sa budete cítiť fyzicky aj psychicky. Odmeňte sa. Keď zabehnem polmaratón, kúpim si nové tenisky. Alebo niečo, po čom dlho túžite, ale povedali ste si, že si to doprajete, až keď si to skutočne zaslúžite. 

Ako sa motivovať k lepšiemu výkonu


Foto: Unsplash.com

Kamarát, ktorý vás potiahne 

Možno sa vám bude cvičiť lepšie, keď sa s niekým spojíte. Viete, že sa s kamarátom máte stretnúť o pol šiestej pred plavárňou, tak tam pôjdete, aj keď sa vám nechce a našli by ste aj milión vyhovoriek, prečo to dnes s cvičením nevidíte ružovo. Keď ide on, musím ísť aj ja. Nemôže predsa cvičiť častejšie!

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať