Potrebuješ spacák. Ešte nikdy si ho nekupoval a keď si predstavíš, koľko ich je, veľmi sa ti do toho nechce. Nie je to nič náročné. Stačí, keď si hneď na začiatku ujasníš, komu spacák kupuješ, ako často a kde ho budeš používať a koľko chceš do nákupu investovať. Farbu vyriešiš neskôr.
Ako vybrať ten správny spacák?
Spacáky sa v našich končinách používajú najmä v lete, keď je zahájená stanovacia a turistická sezóna. Sledujeme počasie. Keď má pršať, ostaneme radšej doma a počkáme si na ďalší, dúfame, že slnečný víkend. Počasie je nevyspytateľné a predpovediam počasia sa neprispôsobuje. Práve naopak. Občas dokáže poriadne zaskočiť. Ktorý spacák je najlepší na jar, na leto, jeseň a v zime?
Vyberáme pre vás 3 kvalitné spacáky na stanovačku
Spací vak FERRINO Nightec 600 Lite Pro
- Horná extrémna teplota 18 °C
- Komfortná teplota 1 °C
- Limitná teplota -4 °C
- Spodná extrémna teplota -21 °C
Naše hodnotenie: 5/5
Spací vak FERRINO Lightech SM 850 2020
- Horná extrémna teplota 20 °C
- Komfortná teplota 8 °C
- Limitná teplota 4 °C
- Spodná extrémna teplota -10 °C
Naše hodnotenie: 5/5
Páperový spací vak FERRINO Lightech 1000
- Horná extrémna teplota 15 °C
- Komfortná teplota 0 °C
- Limitná teplota -6 °C
- Spodná extrémna teplota -23 °C
Naše hodnotenie: 5/5
Letný spacák
Spacák na leto je určený na teplé letné noci. Využiješ ho pri nenáročných akciách, ako je festival, či stanovačka pri pri vode s priateľmi. Veľa toho nenaspíš a je ti v podstate jedno, v čom do spacáka vlezieš. Česť výnimkám. Letný spacák je ľahší a menší, v batožine ti nezaberie veľa miesta. Na každom spacáku je štítok so základnými informáciami. Jednou z nich je aj minimálna teplota, pri ktorej sa na spacák môžeš spoľahnúť. V tomto prípade je to 5 °C. Pri nižšej teplote ťa letný spacák pred zimou neochráni.
Trojsezónny spacák
Najuniverzálnejším a najviac vyhľadávaným je trojsezónny spacák. Trojsezónny znamená, že sa v ňom rovnako dobre zohrejete na jar, v lete a na jeseň. Teplota, pri ktorej ťa tento spacák zaručene zahreje sa pohybuje okolo 0°C a znesie aj náročnejšie poveternostné podmienky. Spacák je oproti letnému väčší a ťažší. Keď sa s ním chystáš na viacdňovú turistiku, pri ktorej musíš všetko, čo si zabalíš aj prenášať, zaberie ti veľa miesta a na chrbte ho budeš poriadne cítiť. Trojsezónny spacák som mala na hrebeňovke Nízkych Tatier. Počasie nám zmarilo pôvodné plány a skončili sme o dva dni skôr na Čertovici premočené do nitky a asi aj mierne znechutené, ale odhodlané zopakovať si hrebeňovku pri krajšom počasí. Minimálne moje plecia a chrbát boli dažďu a zime vďačné. Turistickú výbavu o letný, malý a ľahký spacák som si doplnila hneď, ako som prišla domov. Pre každý prípad.
Letný tábor trvá minimálne týždeň. Pravdepodobnosť, že sa počasie zmení je tu väčšia. Organizátori táborov s tým počítajú, preto trvajú na tom, aby mali deti trojsezónny spacák. Teraz už vieš prečo.
Spacák na zimu
Spacáky na zimu zaručujú maximálny teplotný komfort. Využívajú ich najmä horolezci, skialpinisti a milovníci expedícií. Keď sa na noc v zime nechystáš, viac sa ti oplatí investovať do poriadneho trojsezónneho spacáku.
Duté vlákno, mikrovlákno alebo perie. Aký je v tom rozdiel?
Letné a trojsezónne spacáky sa vyrábajú zo syntetických materiálov, dutého vlákna a mikrovlákna. Tento materiál je cenovo prístupnejší a ľahšie sa udržiava. Bez problémov ho vyperieš aj v práčke. Duté vlákno je lacnejšie, ale spacák z neho vyrobený je väčší a ťažší. Mikrovlákno obstojí aj v náročnejších podmienkach a používa sa vo všetkých druhoch spacákov, ale je cenovo náročnejšie. Veľmi často sa pri výplni spacákov používa kombinácia týchto vláken.
Perie je ľahké, skladné, teplé a vydrží dlhšie, ako duté vlákno a mikrovlákno, ale je oveľa drahšie. Jeho tepelným vlastnostiam sa nič nevyrovná. Údržba spacáka z peria je dosť náročná. Keď pierka navlhnú spľasnú a strácajú svoje tepelné vlastnosti. Treba na neho dávať veľký pozor a dobre sa oň starať. Perie sa ako výplň spacákov používa najdlhšie.
Nie je pierko ako pierko. Rôzna kvalita, rozdielne vlastnosti. Keď si sa rozhodol pre páperový spacák, zameraj sa na pomer perie/páperie a plnivosť. Udáva sa v jednotkách „cuin“. Podľa toho sa spacáky rozdeľujú následovne:
- 300 cuin je nízka kvalita peria určená na základné letné spacáky
- 400-450 cuin je stredná kvalita peria a sú ním plnené kvalitné letné spacáky
- 500-550 cuin je dobrá kvalita peria
- 550-750 cuin je veľmi dobrá kvalita peria vhodná pre trojsezónne a zimné spacáky
- nad 750 cuin je excelentná kvalita peria, ktorým sa plnia kvalitné zimné spacáky
Jeden spacák pre všetkých? Ale kdeže!
UNI, pánsky, dámsky alebo detský. Univerzálne a pánske spacáky sú dlhšie a širšie. Počítajú s tým, že ich budú potrebovať aj vyšší a silnejší ľudia. Dĺžka spacáku je uvedená na tom istom štítku, ako minimálna teplota. Všetky dôležité informácie zistíš na jednom mieste. Spacák by mal byť aspoň o 10 – 15 cm dlhší, ako je tvoja výška.
Dámsky spacák je o niečo kratší a užší. Vyrábajú sa pre postavy do 175 cm. Ženy sú zimomravejšie, často majú v oblasti nôh viac izolačnej náplne. Pri dámskych spacákoch sa stretávame aj s pestrejšími farbami.
Detské spacáky sú určené pre postavy do 150 cm. Pri detskom spacáku sa stretneš aj s názvom rastúci spacák. Môžeš ho predĺžiť alebo skrátiť a tak prispôsobiť výške dieťaťa a zaručiť potrebný teplotný komfort. To, že máš dočinenia s detským spacákom zistíš už na prvý pohľad. Sú pestrejšie a často ich zdobia zvieratká, či rozprávkové postavičky. Deti treba do spacáka niečim prilákať. Nekupujte deťom spacáky s tým, že do nich časom dorastú. Je to pravda, ale dieťa potrebuje byť v teple teraz. Veľký spacák dostatočne nevyhreje a stále bude mať pocit, že mu je zima.
Vyberáme pre vás 3 kvalitné detské spacie vaky
Detský spací vak DEUTER Starlight
Naše hodnotenie: 5/5
- Tvar: Múmiovitý
- Hmotnosť (g): 1100 g
- Rozmery prepravné: 22 x 33 cm
- Rozmery užitkové: (160+30) x 70 cm
Detský spací vak Highlander Creature
Naše hodnotenie: 5/5
- Tvar: Múmiovitý
- Hmotnosť (g): 1000 g
- Rozmery prepravné: 40 x 24 x 18 cm
- Rozmery užitkové: 170 x 70 x 50 cm
Detský spací vak DEUTER Little Star
Naše hodnotenie: 5/5
- Tvar: Múmiovitý
- Hmotnosť (g): 650 g
- Rozmery prepravné: 18 x 29 cm
- Rozmery užitkové: (115+30) x 58 x 42 cm
Normy treba dodržiavať
Na každom spacáku by mali byť uvedené 3 hodnoty určujúce rozpätie teploty používania. Určujú to normy EN 13537 a novšia EN 23537. Komfortná norma je určená ženám a zimomravejším typom, limitná je najmä pre mužov (a ženy, ktorým nebýva stále zima) a extrémna je pre odvážlivcov, ktorí sa rozhodli riskovať a skúšajú, čo ich telo vydrží. V noci ti v takomto spacáku bude zima, nevyspíš sa a môžeš prechladnúť. Neriskuj. Stanovanie a turistiku si chceš poriadne užiť. Keď ti bude teplo, môžeš sa odkryť. Popasovať sa so zimou je oveľa náročnejšie.
Spacák dekový
V dekovom spacáku budeš mať dostatočný priestor a nič ťa v ňom nebude obmedzovať, ale počítaj s tým, že budeš mať čo nosiť. Dekové spacáky sú ťažké. Dekový spacák si zober len vtedy, keď máš istotu, že sa do kempu dostaneš autom.
Turistický spacák
Turistické spacáky majú tvar múmie. Telo kopírujú a tým zabezpečujú lepší teplotný komfort. Okolo hlavy ho zatiahneš tak, ako potrebuješ a zime nedáš šancu. Turistický spacák je oproti dekovému oveľa ľahší a zaberie menej miesta.
Spacák a karimatka/nafukovačka v jednom
Zvláštnu kategóriu tvorí spacák a karimatka v jednom a spacák s integrovanou nafukovačkou. Hlavnou výhodou je to, že namiesto dvoch vecí berieš len jednu a v batožine získaš viac miesta. Z integrovanej nafukovačky či karimatky sa nezošmykneš.