Ako si vybrať elektrický bicykel?

Elektrobicykle predstavujú akúsi pomôcku vo svete aktívneho životného štýlu, pretože pomáhajú zdolať aj tie najväčšie stúpania a oveľa viac kilometrov naraz. Pri jeho výbere je najdôležitejšie nájsť odpoveď na otázku „Akým spôsobom budem elektrobicykel využívať?“. Ak si nie ste veľmi istí svojou odpoveďou, tak tento článok je vhodný práve pre vás.

Mestské elektrobicykle

Ako už názov naznačuje, mestské elektrobicykle slúžia na prepravu po meste. Sú určené pre ľudí, ktorí to majú do práce ďaleko, prípadne ich už nebaví cestovať v preplnených autobusoch. Ich konštrukciu ocenia hlavne starší ľudia, deti a ľudia so zdravotnými problémami, a to kvôli jednoduchému nasadaniu a zosadaniu. Mestské elektrobicykle sú predávané s pridanou hodnotou vo forme príslušenstva, ako sú blatníky, nosiče a svetlá.

Ako vybrať elektrobicykel

Horské elektrobicykle

Jazda v najväčšej premávke mesta dokáže byť adrenalínová, no ak uprednostňujete skôr bezpečnejší adrenalín v podobe rôznych zjazdov, tak horský elektrobicykel je pre vás ten pravý. Vďaka svojej odolnej konštrukcii s motorom umiestneným v strede a významnému komponentu v podobe odpruženia vám prinesie dokonalý adrenalínový zážitok.

Je už len na vás, či si vyberiete hardtailový alebo celoodpružený model. Hardtailové horské elektrobicykle sú oproti celoodpruženým modelom lacnejšie a menej náročné na údržbu, no neposkytujú taký komfortný pocit z jazdy ako celoodpružené modely.

Ako vybrať elektrobicykel

Crossové elektrobicykle

Tretím typom sú krosové elektrobicykle, ktoré predstavujú zlatú strednú cestu medzi mestskými a horskými typmi, pretože sú určené pre ľudí, ktorí majú radi nielen jazdu v meste, ale aj po turistických cestách.

Pri tomto type rozoznávame dva varianty, a to samotné krosové modely, ktoré sa viac podobajú horským, čiže sú výkonnejšie a viac orientované na športové zjazdy. Druhý, trekingový model, sa viac podobá mestským elektrobicyklom, a to hlavne príslušenstvom v podobe blatníkov, stojanov, svetiel a nosičov.

Ako vybrať elektrobicykel

Cestné elektrobicykle

V poslednej dobe sa do popredia dostávajú aj cestné elektrobicykle, ktoré slúžia na premávku po spevnených asfaltových cestách. Na rozdiel od mestských elektrobicyklov sú určené pre ľudí, ktorí potrebujú elektrobicykel skôr na športovanie, než na presun z bodu A do bodu B.

Cestné elektrobicykle sa stávajú populárnymi hlavne vďaka svojmu komponentu, ktorý umožní používateľovi nastaviť si náročnosť šliapania.

Ako všetci vieme, tak na Slovensku je nájdenie spevnenej asfaltovej cesty bez hrboľov alebo jám veľká rarita. Preto vám odporúčame si zaobstarať gravelový elektrobicykel, ktorý je na takéto cesty ako stvorený. Jeho kolesá a plášte sú prispôsobené takýmto nerovnostiam.

Výber elektromotora

Dôležitý je výber umiestnenia elektromotora kvôli tomu, že na Slovensku nemôžeme zo zákona používať elektromotory s výkonom nad 250W.

Existujú elektrobicykle, ktoré majú motor umiestnený v strede, čo je pre jeho celkovú vyváženosť najlepší variant, no taktiež tieto modely bývajú drahšie, než tie, ktoré majú motor umiestnený na prednom alebo zadnom kolese. Pre lepší pocit z jazdy sa však odporúčajú elektrobicykle s motorom umiestneným v strede. Síce si trochu priplatíte, ale bude to stáť za to.

Myslite na životnosť batérie

Pri výbere batérie je potrebné zohľadniť jej kapacitu, typ, počet nabíjacích cyklov a samotnú životnosť. Životnosť batérie sa, okrem vašej starostlivosti o ňu, hodnotí aj na základe jej výrobcu, a preto sa odporúča siahnuť po tých najkvalitnejších, aby dva najhlavnejšie komponenty na bicykel, batéria a motor, boli zosynchronizované.

Elektrický bicykel prispôsobte svojim potrebám

Po tom, ako ste si vybrali základné komponenty na bicykel a samotný typ elektrobicykla, prichádza na rad výber už konkrétneho modelu, ktorý sa odvíja od vás. Vaša výška zohráva dôležitú úlohu, keďže na jej základe si vyberáte ideálnu veľkosť elektrobicykla. Vôbec nemusíte pátrať a prepočítavať, aká veľkosť bude potrebná pre vás, pretože väčšina predajcov má tieto veľkosti uvedené v tabuľkách priamo v popisoch svojich produktov.

Okrem výšky sa posudzuje aj pohlavie, keďže ženské elektrobicykle sú špecifické skosenými rámami kvôli lepšiemu nasadaniu a zosadaniu. Detské elektrobicykle sa veľkostne posudzujú pomocou kolesa v palcoch, ale v súčasnosti sa vyrába len 24-palcová veľkosť.

Doplnky sú alfa a omega

Po výbere toho pravého elektrobicykla by ste mali myslieť aj na svoju bezpečnosť na vozovke. Na bezpečnú jazdu budete potrebovať základné príslušenstvo na bicykel, a to najmä prilbu, svetlá, prípadne chrániče, GPS, a pre elektrobicykle to najdôležitejšie, nabíjací kábel.

V prípade, že by sa vám po určitej dobe používania pokazilo sedadlo, gripy, alebo iné súčiastky, náhradné komponenty na bicykel si môžete zakúpiť u samotných predajcov elektrobicyklov.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať