Veľa ľudí láka otužovanie sa. Veď prináša benefity tak pre naše telo, ako aj dušu. Ako začať a ako sa naň pripraviť, aby sme neochoreli sa dozviete teraz.
Dajme na radu lekára
Kto chce začať s otužovaním sa, mal by v prvom rade navštíviť svojho lekára a prekonzultovať to s ním. Lekári odporúčajú zdravotnú prehliadku každému, aj zdravému človeku, pretože to, že sa cítime zdraví, ešte nemusí nič znamenať. Aj keď otužovanie pôsobí na telo a našu myseľ blahodárne, existujú zdravotné indikácie, pre ktoré by ste mali na posilňovanie obranyschopnosti svojho organizmu otužovaním zabudnúť. Je možné, že kvôli kardiovaskulárnym či neurologickým ochoreniam nám to lekár neodporučí.
Mladý slovenský pretekár sa kamaráti s najväčšími hviezdami motoršportu
Benefity pre naše zdravie
Je viacero možností ako telo zdravo otužovať. Aj keď sú typy ľudí, ktorí do studenej vody nevlezú ani za svet, mali by pouvažovaťnad tým, o aké benefity pre telo a dušu sa ochudobňujú. Okrem toho, že otužovanie sa podporuje imunitný systém, kardiovaskulárny aparát, mozog, pokožku a mnoho iných chodov v ľudskom organizme, otužilci vo všeobecnosti majú viacej energie a ľahšie odolávajú chorobám. Dokonca si otužovanie pochvaľujú aj alergici, ktorým sa zmiernili alergické prejavy. Okrem blahodárnych účinkov na naše telesné zdravie, pozitívne pôsobí aj na psychickú pohodu. Otužovaním sa si pestujeme pevnú vôľu, ľahšie odolávame prekážkam v našom živote a problémy berieme s nadhľadom.
Kedy a ako začať?
Ak sme sa teda rozhodli začať s otužovaním sa, začíname pozvoľna. Je dobré si nájsť svoj systém, ktorý nám bude vyhovovať. Pre začiatočníkov preto lekári odporúčajú začať s otužovaním sa v sprche či plávaním v jazerách a riekach od leta až do zimy. Až keď sa telo nastaví na správny spôsob otužovania, je možné prejsť aj k iným formám, napríklad k zimnému plávaniu či pobytu v kryokomore. V zime môžeme využiť aj prirodzené podmienky vonku. Je len na vašej fantázii, ako využijeme vrstvu snehu. Niekto rád behá naboso po snehu, iní ho aplikujú na nahé telo, masírujú sa kockami ľadu, čím zároveň prekrvujú cievny systém. Niektorí ľad využívajú dokonca pri kúpaní sa doma vo vani, čo však lekári neodporúčajú. Začať v zime sa dá taktiež pravidelným vetraním miestností, spaním pod ľahkou prikrývkou a s vystrčenými nohami. Dobré je otužovanie sa kombinovať aj s inými športovými aktivitami.
Robíte pravidelné prechádzky aj v zime?
Začnime už dnes v sprche
Práve v sprche sa robia najčastejšie chyby v otužovaní, ktoré väčšinou vedú k chorobám a tým pádom aj k zavrhnutiu otužovania ako takého. Každý máme svoju hranicu chladu, kedy je nám už skutočne zima. Začíname preto s príjemne vlažnou teplotou vody, nie však horúcou, zásadne ráno. Ranná sprcha vás prebudí a navodí dobrú náladu, pretože po prekrvení organizmu sa do tela uvoľňujú endorfíny, čo navodzuje pocit šťastia. Prečo práve ráno? Možné je aj večerné otužovanie sa, ale nikdy nám nenahradí benefity rannej sprchy, preto niektorí večernú sprchu užívajú len ako doplnkovú. Kto chce na začiatok predsa len využívať ranné a večerné otužovanie sa, platí, že ranné sprchovanie by malo trvať dvakrát tak dlho ako večerné.
Každý deň si pridávame o stupeň chladnejšiu sprchu. Je možné striedať teplú a studenú. Koľko minút? Odporúčajú sa 2-3 minúty v zime, v lete sa čas predlžuje do piatich minút. V stále studenšej vode vám každá minúta môže pripadať ako večnosť, preto je dôležité sa pri sprchovaní hýbať. Tým si posilníme aj pevnú vôľu, pretože kto vydrží tento štart do dňa, môže prejsť do druhého „levelu“, napríklad k zimnému plávaniu.
Oplatí sa bicykel vypožičať? Odpoveď je jednoznačná
Čomu sa taktiež vyhýbame, je namáčanie hlavy. Mozog nám slúži ako termoregulátor, preto prechádzame sprchovou hlavicou po tele od nôh smerom vyššie, potom od zápästia až po krk. Nakoniec sa poriadne osušíme a zohrejeme cvičením. V zime po sprche nezabúdame na hrubšie ponožky, nohy sa nám poďakujú. Po rannom otužovaní sa a rozcvičke si doprajme výdatné a zdravé raňajky.
Kedy telo neotužovať
Otužovanie sa by sme mali vynechať, ak už začíname pociťovať prvé príznaky choroby, ako je prechladnutie, zvýšená teplota a podobne. Vtedy je organizmus oslabený a v prvom rade by sme mali vyzdravieť. Po chorobe však nepokračujeme tam, kde sme skončili, pretože si inak znova koledujeme o návrat choroby. Taktiež sa otužovanie neodporúča, keď sme v časovej tiesni. Na rannú sprchu či plávanie si potrebujeme vyhradiť čas. Stres pri akejkoľvek činnosti nikomu neprospieva. Radšej si svoj čas rozvrhnime tak, aby sme si na otužovanie nechali aspoň 30-minútovú rezervu.
Ako na zimné plávanie
Otužovaním sa v sprche po šiestich mesiacoch je telo a myseľ pripravené na otužovanie sa vo voľnej prírode. Existuje tu však istá veková hranica, ktorú lekári odporúčajú. Najlepšie je vraj začať so zimným plávaním do 40-ky. Po nej je dôležité vykonať si dôkladnú lekársku prehliadku a len so súhlasom lekára sa rozumne vrhnúť do ľadovej vody.
Aj teplotu ľadovej vody je potrebné využiť naplno. Ak má len málo stupňov nad nulou, plávanie sa zvykne kombinovať s krátkym behom, pri ktorom sa výrazne prekrvuje organizmus, stabilizuje krvný obeh a aktivuje imunitný systém. Pri plávaní v extrémne studenej vode by sme sa však mali vyhýbať nadmernej námahe.
Španielska výzva menom Mestalla. Šikovný záložník Záhorákov chce sny premeniť na skutočnosť
Kto ide do ľadového jazera prvýkrát? Nezabudnime na tieto pravidlá:
- Tak ako pri každom inom športe začíname rozcvičkou ešte na brehu.
- Každému je jasné, že ísť do jazera sám sa nevyplatí. Nikdy nevieme, ako zareaguje náš organizmus a je dobré mať pomoc po ruke.
- Neodporúča sa ísť si do ľadovej vody oddýchnuť, hlavne nie po náročnom fyzickom či psychickom vyčerpaní. Pred pobytom v ľadovej vode si doprajme poriadny oddych, veľa spánku a ľahké jedlo.
- Ak nevieme čo s rukami a už si ich ani poriadne necítite, schovajme ich pod pazuchy alebo je dobré použiť neoprénové rukavice.
- Aj nohy sa po dlhšom pobyte v ľadovej zime cítia nesvoje, za skúšku stojí vhodná obuv či neoprénové ponožky.
- Určite odporúčame aj zimnú čiapku, ktorá chráni pred poveternostnými vplyvmi. Taktiež aj preto, že sa nenamáča, aby sme sa vyhli akémukoľvek riziku prechladnutia. Cez hlavu totiž uniká najviac tepla.
- Vo vode sa odporúča byť od 1 do 10 minút. Tí najväčší ľadoborci v nej trávia viac ako 20 minút.
- Nezabudnime hlavne pravidelne zhlboka dýchať a doplniť si pitný režim.
- Po pobyte vo vode sa rýchlo osušíme a oblečieme. Na zahriatie je zase vhodný pohyb, ten nikdy nesklame. Čo sa rozhodne neodporúča, je alkohol.
- A ešte jedna malá rada na záver. Nezabudnime doma odvahu a po výkone sa odmeňme.
Dôležitá správa na záver. Asi po dvoch rokoch pravidelného otužovania tela, sa z nás stáva ľadový medveď. Tak kto sa pridá?