Aktívny dôchodok, na ktorom nie je čas starnúť

0
198
- Reklama -

Aktívny dôchodok, na ktorom nie je čas starnúť. Peter Fedorčák (68) z Prešova je dlhoročný športovec. Už v mladosti sa venoval atletike a teraz si svoj dôchodok aktívne vychutnáva na bicykli nielen po Slovensku. Je taktiež aktívnym každoročným členom cyklopúte Na bicykli za život.

Niekto sa teší na dôchodok, pretože už nebude musieť nič robiť. Niekto sa zase opačne venuje rôznym aktivitám, deťom… Ktorou cestou ste sa vybrali na dôchodku vy?

Som už 11. rok na dôchodku. Z práce som odišiel trošku skôr – o štyri a pol roka, kde som pracoval ako rušňovodič. Pocítil som potrebu uvoľniť miesto pre mladých, pretože takých miest bolo málo a dal som sa do klubu dôchodcov. Ja ho volám klub „dorastencov“ (smiech). Po čase som bol oslovený kňazom z našej farnosti, či by som im mohol pomáhať (pokosiť trávnik alebo drobné „kutilské“ práce, opravy). Veľmi rád som to prijal, pretože viem toho dosť veľa urobiť.

Čomu všetkému sa venujete na dôchodku?

Ako bývalý športovec a atlét sa venujem cyklistike – cyklopúťam, záhradke, „kutilstvu“, rodine a rôznym iným nezištným prácam. Napríklad na fare. Jednak mám čas, ktorý využijem zmysluplne, a aj pomôžem. Neberiem to ako povinnosť, ale ako ochotu pomôcť. Okrem toho sa venujem manuálne aj v klube dôchodcov, preto som stále vyťažený.

3

Nerozmýšľate niekedy nad tým, že aj vy by ste si už potrebovali oddýchnuť a vyložiť si nohy?

Ja nemám čas starnúť a ani by som nechcel starnúť s vyloženými nohami na stole pred televízorom a čakať, kedy skončím. Chcem aktívne žiť dovtedy, kým sa bude dať. Stále mám aktívny pohyb na bicykli. Do tej stovky musím nejak vydržať a potom sa uvidí (smiech).

Spomenuli ste cyklopúte. Ako často chodíte a na aké dlhé vzdialenosti?

Väčšinou je to okolo 100 km za deň. Išlo sa však už aj viac – 130 km. Približne najazdím 3 a pol až 5-tisíc kilometrov ročne. Koľšova či Kráľova hora, Ružín, Veľký Folkmar sú naše trasy. Každý alebo každý druhý týždeň ideme na nejakú cyklopúť. Potom sa každoročne zapojím do púte za nenarodené deti na bicykli.

Jazdíte na bicykli celoročne?

Začínam približne od marca do chladnejšieho októbra. Kedysi som jazdil aj počas zimy. Mám vybavenie na zimnú cyklistiku, ale s pribúdajúcim vekom som od zím už upustil.

1

Odrazí sa to aj na zdraví, nie? Odkedy ste začali so športom?

Sú ľudia, ktorí nie sú zdravotne tak fit v mojom veku, ako sa darí mne. Nedá sa to porovnávať. Veľa robí genetika a predispozície. Od mladosti som začal robiť atletiku. To bolo od roku 1960 do roku 1998. Za ten čas som nabehal okolo 140-tisíc kilometrov. Už tam sa začal vzťah k športu a k behu. Robil som aj vytrvalostné behy, za ktoré som získal veľa cien a trofejí. Neskôr som od atletiky upustil a dal som sa na cyklistiku. Teraz nedávno sme boli tridsiati z Prešova na cyklopúti v Čenstochovej a Krakove. Tam a späť. Boli sme aj vo Velehrade, Mariazeli, Medžugorí, to všetko na bicykloch. Do pútnického miesta v Medžugorí som šiel sám a cestou späť sa ku mne v Maďarsku pridal kamarát. V Čenstochovej som napríklad šiel aj s Poliakmi z Ržešova. Cestou tam ma odviezol Poliak – kamarát, s ktorými sme potom šli spolu na bicykloch do Čenstochovej a cestou späť domov do Prešova som už šiel sám.

Zmysluplne využiť svoj čas na dôchodku sa dá všelijako, záleží len na nás, čo z toho, čo sa nám núka, využijeme tak, aby sme boli spokojní my a ľudia vôkol nás.

- Reklama -