Každým rokom narastá počet ľudí, ktorí trpia niektorou z alergií, a tak sa alergia zaraďuje medzi jedno z najčastejších ochorení popri ochoreniach kardiovaskulárneho systému a rakovine. Tento stav je daný momentálnym spôsobom života ľudí a začína byť alarmujúci. Čo je to vlastne alergia? Aké sú najčastejšie alergény? Ako zistiť, na čo som alergický? O tom všetkom sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Čo je to alergia?

Alergia je neprimeraná, mnohokrát prehnaná reakcia nášho organizmu a imunitného systému na antigény – látky bežne sa vyskytujúce v našom okolí. Môže to zapríčiňovať niekoľko faktorov, akými sú napríklad nadbytočný príjem potravín, nedostatok proteínov, vitamínov a stopových prvkov či naopak prebytok mastných kyselín, alebo prostredie, ktoré je znečistené, či už exhalátmi, alebo rôznymi chemikáliami. V posledných rokoch sa počet alergikov neustále zvyšuje a podľa posledných výskumov na Slovensku trpia určitou formou alergie až 2 milióny obyvateľov.

Masáž ako liek pre (ne)športovcov každého druhu

S alergiou sa môžeme už narodiť alebo ju získať počas života. U dieťaťa, ktorého obaja rodičia trpia alergiou, je riziko až 60 %, ak ňou trpí len jeden rodič, riziko sa znižuje na 30 %. V niektorých prípadoch sa stáva, že alergia preskočí jednu generáciu.

Medzi najčastejšie alergény patria:
 • Peľ – rôzne druhy tráv, kvetov či stromov
 • Plesne – vonkajšie aj domáce
 • Zvieratá – či už domáce, alebo hmyz
 • Prach – najmä roztoče, ktoré sa v ňom nachádzajú
 • Potraviny – citrusy, orechy, lepok, mlieko…
 • Lieky
 • Kovy – najmä šperky
 • Slnečné žiarenie

Boy and the bee

Príznaky, prejavy a symptómy alergie

Keďže alergia nie je ochorením len jedného orgánu, ale celého tela, stane sa, že prechádza z jedného systému na iný. Zároveň by sme si mali uvedomiť, že tá časť organizmu, ktorá sa menej používa, má väčšiu náchylnosť na ochorenie alergiou. Preto je veľmi dôležitý šport, pri ktorom posilňujeme celé telo – dýchacie svaly, kardiovaskulárny, imunitný a lymfatický systém.

Príznaky a prejavy alergie by sme mohli rozdeliť podľa toho, akou cestou vstupuje alergén do tela alergika.

Základom športu je regenerácia

Vzdušný alergén – najčastejšia je forma vdýchnutia – inhalácia, alebo sa môže do tela dostať cez oči. Prejavuje sa symptómami, ako sú alergická nádcha – zdurenie nosnej sliznice, zúženie priedušnice a problémy s dýchaním, niekedy astmatický záchvat, zhoršený sluch vplyvom nepriechodnej Eustachovej trubice, nadmerné slzenie, štípanie očí alebo zápal spojiviek.

Ak alergén zjeme, väčšinou sa symptómy prejavia opuchom sliznice na hociktorom mieste tráviaceho traktu. Často opuchne koreň jazyka a tým pádom hrozí udusenie. Medzi prejavy potravinovej alergie patria aj bolesti žalúdka, hnačka, zvracanie a neskôr sa môže objaviť aj kožná vyrážka.

Pri bodnutí hmyzom vstupuje alergén priamo do krvi a prejavy sú veľmi rýchle. Opuchy, stiahnutie orgánov – zasiahnuté bývajú najmä dýchacie cesty a brušné orgány, svrbenie alebo vyrážka – to všetko patrí medzi prejavy alergickej reakcie.

Jednou z častých alergických reakcií je atopický ekzém, ktorý sa najčastejšie objavuje u novorodencov a batoliat. Jedná sa o alergický zápal kože, pri ktorom sa na tele, najčastejšie na tvári, objavujú suché, šupinovité bledočervené fliačky, ktoré svrbia, a ak si ich dieťa rozškriabe, hrozí nebezpečenstvo vniknutia mikróbov.

5 tipov ako motivovať dieťa k pohybu

Pri niektorých druhoch alergie sa často objavuje aj závažná reakcia a tou je zníženie krvného tlaku. Človek má nápadne bledú pokožku a lepkavý studený pot, môžeme pozorovať aj zrýchlenú srdcovú činnosť, ktorou sa telo bráni. Tento stav sa nazýva anafylaktický šok a alergik sa ocitá priamo v ohrození života. Pri pozorovaní takýchto prejavov by sme nemali váhať a okamžite volať rýchlu záchrannú službu.

Ako sa dá zistiť, či a na čo máte alergiu?

Samozrejme vás teraz nebudeme nabádať, aby ste sa nechali pichnúť osou alebo skúšali jesť kešu, arašidy či para orechy. Najlepšou formou, ako zistiť, či máte alergiu, ak ste už spozorovali nejaké prejavy alergickej reakcie a neviete, na čo ste vlastne alergickí, je ísť na odborné vyšetrenie.

iStock_000051912388_XXXLarge

Sú štyri spôsoby vyšetrenia:

 • Krvný test – pristupuje sa k nemu v prípade, ak sa nedá určiť diagnóza pomocou testu krvi, v ktorej sa zisťujú hladiny protilátok.
 • Provokačný test – sila alergie sa zisťuje pomocou nanesenia alergénu na povrch nosnej sliznice.
 • Povrchový kožný test – k tejto metóde sa pristupuje najčastejšie, pretože je najmenej bolestivá. Na kožu sa nanesú malé kvapôčky rôznych druhov alergénov a následne sa koža poškriabe alebo sa do miesta nanesenia jemne vpichne ihla. Po približne dvadsiatich minútach lekár skontroluje, ktoré miesta opuchli. V niektorých prípadoch sa ešte prejde po ruke ľadovou kockou a čaká sa ďalších približne desať minút.
 • Podkožný test – v podstate je postup rovnaký ako pri predchádzajúcom teste, ale rozdiel je v tom, že pri podkožnom teste sa malé množstvo alergénu vstrekne priamo pod kožu.

20 spôsobov, ako sa naučiť behať rýchlejšie

Podceňovanie symptómov alebo ignorácia zdravotného stavu a odporúčanie lekárov môže mať vážne dôsledky. Postupom času sa z neliečenej, naoko banálnej choroby môže vytvoriť choroba, ktorá vyžaduje konzultácie a prísne dodržiavanie liečebných postupov. O tom, ako bojovať proti alergii, či už pomocou lekárov, alebo inými alternatívnymi metódami, sa dočítate v nasledujúcom článku s názvom Alergie útočia – ako s nimi zatočiť?

Nenechajte si újsť pokračovanie:

Alergie útočia – ako s nimi zatočiť ?

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.