Alergie útočia – ako s nimi zatočiť ?

V predchádzajúcom článku Alergia – nepríjemný spoločník ste sa dočítali, čo to alergia vlastne je, aké najznámejšie alergény poznáme a ako sa dá alergia zistiť.

Či už ste sa s alergiou narodili, alebo sa u vás vyskytla neskôr, je veľmi dôležité dbať na to, aby bola správne liečená. Prvým krokom je odborné vyšetrenie pre zistenie, o aký typ alergie sa jedná, a následne sa treba poradiť s lekárom, či vám nastaví medikamentóznu liečbu, alebo sa prikloníte k alternatívnym spôsobom liečenia alergie.

Súčasná medicína a alergia

Súčasná medicína a doktori tvrdia, že alergia sa nedá úplne vyliečiť a existujú len lieky, ktoré pomáhajú potláčať jej prejavy. Lieky, ktoré sa podávajú, sa môžu rozdeliť do dvoch skupín, a to sú preventívne – protizápalové lieky a lieky na uľavenie.

Masáž ako liek pre (ne)športovcov každého druhu

Prvé sa užívajú pravidelne a dlhodobo a výrazne pomáhajú znížiť prejavy alergie, v niektorých prípadoch zabraňujú vzniku ďalších alergií. Po druhých sa siaha v prípade, ak treba rýchlo odstrániť alergický problém – napríklad astmatický záchvat.

Využívajú sa najmä:

 • Antihistaminiká – patria medzi preventívne liečivá a väčšinou sa podávajú sezónne, podľa toho, aký druh alergénu sa práve vyskytuje v ovzduší. Zvyknú sa podávať najmä vo forme aerosólov alebo prášku určeného na inhaláciu.
 • Kortikoidy – sú určené na zmiernenie imunitnej reakcie. Keďže človek, ktorý ich dlhodobo užíva, môže trpieť vedľajšími kontraindikáciami, ako sú napríklad migréna, negatívny vplyv na metabolizmus či porucha srdcového rytmu, väčšinou sa podávajú vo forme mastí na lokálne ekzémy.
 • Desenzibilácia – forma liečby, pri ktorej sa do organizmu počas určitého času injekčne dostávajú alergény, pričom sa začne s veľmi malou dávkou, ktorá sa postupne zvyšuje, a telo si časom zvykne a tým pádom už na alergén neskôr – po úspešnej liečbe – nereaguje.
 • Antileukotriény – rovnako ako kortikoidy patria k protizápalovým liekom, používajú sa najmä pri liečbe astmy. Podávanie týchto liečiv je veľmi dobre znášané, doteraz neboli zaznamenané žiadne vedľajšie účinky a ak sa podáva dlhodobo, nevznikne na liek tolerancia.

Základom športu je regenerácia

U alergikov, u ktorých sa už niekedy vyskytol anafylaktický šok, je dobré, ak pri sebe nosia balíček prvej pomoci, ktorý by mal obsahovať antihistaminikum, kortikoid a injekciu adrenalínu – najčastejšie vo forme pera.

iStock_000058659978_Large

Alternatívne formy liečenia alergie

V poslednej dobe sa čoraz viac spomínajú iné formy liečenia, než sú lieky. Ich zástancovia tvrdia, že pomocou nich je možné alergiu celkom potlačiť a dokonca vyliečiť.

Formy alternatívnych terapií, ktoré sú momentálne v trende :

 • Homeopatia – základom pre nastavenie správneho lieku je dôkladná anamnéza a dá sa praktizovať už od narodenia.
 • Fytoterapia – jedná sa o liečbu rastlinami a bylinami, ktoré znižujú intenzitu alergickej reakcie, na túto liečbu veľmi dobre reaguje alergická nádcha.
 • Aromaterapia alebo terapia soľnou lampou – pri aromaterapii sa používajú rôzne druhy éterických olejov, ktoré sa inhalujú pomocou aromalampy alebo rozprašovačov. Blahodarné účinky soli sú vhodné na zvlhčovanie slizníc, no alergiu len zmierni, čiže sa môže používať ako doplnková liečba.

5 tipov ako motivovať dieťa k pohybu

 • Upravenie stravy – detoxikácia – vylúčenie potravín, v ktorých sa nachádzajú alergény – napríklad pri alergii na lepok alebo laktózu, pri detoxikácii sa využívajú najmä rastlinné a ovocné šťavy a tuhá strava sa vylučuje z menu úplne. Mali by ste sa však najprv poradiť s lekárom.
 • Biorezonancia – každá bunka v našom tele má svoju frekvenciu a cieľom biorezonančnej metódy je dostať organizmus do stavu, v ktorom sa obnovia jeho prirodzené samoregulačné schopnosti.
 • Ajurvéda – tradičné indické lekárstvo, v ktorom sa využívajú metódy, ako sú bylinkárstvo, joga alebo rôzne druhy masáží.
 • Akupunktúra – liečebná metóda pochádzajúca z Číny, ktorá využíva prúdenie dobrej energie pomocou tenkých ihiel zapichnutých do akupunktúrnych bodov na koži pacienta. Okrem klasickej poznáme napríklad aj sonopunktúru, vákuumterapiu (bankovanie) alebo shiatsu.

Acupuncture needles, moxa sticks and TCM herbs

Na záver vám prinášame zopár užitočných tipov do domácnosti, ktoré pomôžu zmierniť prejavy alergie :

 • Čierna rasca – pravidelná štipka rasce znižuje náchylnosť na alergiu
 • prikrývky a vankúše – mali by byť vyrobené z vlákna, ktoré sa dá prať na viac ako 60 °C, pričom ich perte minimálne raz za tri mesiace a na pranie používajte nedráždivé pracie prostriedky
 • kvety azvieratá – v izbe alergika by nemali byť žiadne kvety, rovnako ani žiadne zvieratá v celom byte
 • prach – odstráňte textílie, ako sú koberce alebo závesy, na ktorých sa usadzuje prach, nebezpečné sú aj plyšové hračky

20 spôsobov, ako sa naučiť behať rýchlejšie

 • horčík a vitamín C – uprednostnite potraviny, ktoré ich obsahujú – napríklad celozrnná ryža, uhorky alebo reďkovky. Magnézium totiž pomáha znižovať tvorbu histamínu v tele a vitamín C ho premieňa na neškodnú kyselinu
 • kozmetika – používajte neparfumované typy bez dráždivých prísad, vhodné pre citlivú pokožku
 • sedačky, kreslá a postele – všetky matrace, ktoré sa nedajú prať, by sa mali uzavrieť do protiroztočových poťahov.

Na Slovensku existuje peľová informačná služba, ktorá sleduje obsah peľov a iných biologických objektov v ovzduší a zaznamenáva ich do peľového kalendára.

Ak ste na sebe spozorovali nejakú alergickú reakciu, i keď sa jedná o maličkosť, nad ktorou by ste normálne mávli rukou, neváhajte a zájdite k doktorovi. Istota je istota!
Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

3 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať