Alpský úsek tvrdí, že SLA má konať: „Zvolať mimoriadnu konferenciu“

Okresný súd v Poprade koncom júna predbežným opatrením pozastavil výkon uznesení prijatých na májovej konferencii hnutia. Toto opatrenie bolo vydané na podnet hromadnej žaloby členov zjazdárskeho úseku, ktorí sa nestotožnili s vedením a ani so závermi konferencie. Po predbežnom opatrení nie je tak realizované zosúladenie stanov s novým Zákonom o športe a asociácia podľa svojho šéfa Františka Repku nemôže čerpať financie zo štátneho rozpočtu, ktoré sú hlavným zdrojom jej príjmov. Údajne je tak ohrozený štart reprezentantov v medzinárodných súťažiach na čele s pretekmi Svetového pohára.

„Žaloba nespôsobuje tento stav. Mimoriadna konferencia môže napraviť túto situáciu a mala by byť preto čo najskôr zvolaná,“ konštatoval na stredajšej tlačovej konferencii ÚAD Rajčan s tým, že vedenie SLA môže konať na základe predchádzajúcich a platných stanov.

Zjazdárske hnutie vidí problém v Konferencii SLA, ktorej delegáti 29. mája rozhodli o viacerých zásadných zmenách na pozíciách. Vedenie ÚAD zhodnotilo situáciu ako rozpor s platnými stanovami. Alpskému úseku sa nepáčili najmä postupy, ktoré predsedníctvo SLA zvolilo pri tvorbe návrhu delegačného kľúča, „čím znemožnili členom ÚAD uplatniť svoje práva ako najpočetnejšieho úseku SLA a prakticky znemožnili zásah ÚAD do rozhodovacieho procesu SLA.“ Delegáti ÚAD na začiatku konferencie podali protest proti zvolenému delegačnému kľúču. Rajčan zdôraznil disproporciu, že v novom 11-člennom Predsedníctve SLA sú traja zástupcovia severskej kombinácie, dvaja za bežecký úsek a len jeden člen za zjazdárov. Najväčší úsek SLA sa tak dostal na úroveň všetkých malých úsekov SLA, ktoré majú v predsedníctve rovnako po jednom zástupcovi. Rajčan konštatoval, že svojím postojom skokani, akrobati, snoubordisti, severská kombinácia a bežci, ktorí spolu tvoria menej ako 40 % všetkých členov SLA, dali najavo, že zjazdárov nepotrebujú, resp. potrebujú len ich výsledky na získanie prostriedkov z Ministerstva školstva, ktoré si však budú prerozdeľovať už podľa vlastných pravidiel.

Predsedníctvo ÚAD navyše tvrdí, že SLA zavádza verejnosť i svojich členov. Podľa Rajčana hlavná kontrolórka športu na rezortnom ministerstve potvrdila, že voči SLA je vedených v súčasnosti niekoľko kontrol na základe podaní jej členov. Kým tieto kontroly nebudú ukončené, podľa zákona sa predpokladá, že SLA má spôsobilosť prijímateľa verejných prostriedkov. Hrozí však, že SLA môže túto spôsobilosť stratiť. Prečo SLA svojvoľne zastavila čerpanie financií, to sa podľa Rajčana treba spýtať vedenia asociácie.

Šéf ÚAD tvrdí, že predbežné opatrenie súdu nebráni predsedníctvu SLA zvolať novú konferenciu. „Fungovanie pod súčasným vedením SLA, ktoré napriek tomu, že chce byť prijímateľom štátnej pomoci, nerešpektuje zákon ani oficiálne inštitúcie, je obrovským rizikom,“ uviedol Rajčan. „SLA namiesto toho, aby urobila nápravu, venuje energiu a čas nezmyselným podaním na rôzne štátne orgány, ktorými spochybňuje kompetentnosť a správnosť rozhodnutí ministerstiev,“ dodal šéf ÚAD, podľa ktorého alpský úsek nebojuje o moc, ako sa to snaží prezentovať vedenie asociácie. Rajčan sa nevyhýba diskusii a pripomenul, že na stredajšiu tlačovú konferenciu pozvali aj prezidenta SLA Repku, ten ale na pozvánku nereagoval a zvolal osobitné stretnutie s novinármi deň vopred.

K súčasnej situácii sa kriticky vyjadril aj Tomáš Žampa, otec úspešných reprezentantov Adama a Andreasa Žampovcov: „Chceli sme s pánom prezidentom SLA komunikovať o našej budúcnosti, ale nikto naše peniaze neriešil. Od asociácie sme dostali nulu, finančné prostriedky máme len vďaka VŠC Dukla Banská Bystrica a čiastočne uhradenej dotácie na meno za výsledky na ZOH. Ide o sumu 14-tisíc eur z celkovej 30-tisícovej dotácie. Za takúto čiastku sa však lyžovať nedá. Chcem sa poďakovať všetkým sponzorom, ktorí nám v ťažkej situácii pomáhajú a vďaka nim môžeme športovať.“

Podľa Tomáša Žampu sa musí do lyžiarskeho hnutia čím skôr vrátiť poriadok: „Všetci sme na jednej lodi a musíme urobiť všetko pre to, aby bol v našom športe opäť nastolený poriadok. Chceme sa stretnúť s pánom prezidentom Repkom a spolu rokovať.“

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať