Anthony Joshua: 10 najlepších cvikov z jeho tréningov

Anthony Joshua: 10 najlepších cvikov z jeho tréningov. Niektorí bojovníci sú obdarení prirodzenou silou, zatiaľ čo iní musia na zlepšenie svojich schopností dodržiavať správny tréningový plán a prísne tréningové režimy. Britský boxérsky fenomén Anthony Joshua má oboje. Jeho fyzický fond, jeho rýchlosť, výkon a práca nôh sú pre muža jeho rozmerov mimoriadne.

Ak by ste chceli získať všetky jeho schopnosti, je potrebné vedieť aké cviky vo svojich tréningoch vykonáva. A pravdepodobne by ste ich chceli aj vyskúšať, však? Teraz môžete, pretože tu je 10 najlepších cvikov z jeho tréningov.

1. Údery baseballovou pálkou do pneumatiky
(BASEBALL BAT TYRE TRAINING)

Podobný cvik ste už pravdepodobne videli a aj vyskúšali. Je to bežný cvik ako pre boxerov tak pre bojovníkov MMA.  Na udieranie do pneumatiky položenej na podlahe sa často využíva kladivo, ale Anthony Joshua používa baseballovú pálku. Udiera ňou do zafixovanej pneumatiky, ktorá stojí v stojane kolmo hore.

V tomto cviku pracuje vo veľkej časti celé telo. Výhodou pri použití basebalovej pálky oproti kladivu je, že viac pracujete na rýchlosti a vytrvalosti, pretože ste schopní robiť viac opakovaní oveľa rýchlejšie. Platí to aj v prípade ak použijete ľahké kladivo. Pamätajte, že používanie ťažšieho kladiva sa nerovná vačšej sile v úderoch. Úplne naopak, pretože čím viac rýchlosti ste schopní vytvoriť v kombinácii so správnou technikou, tým ťažší bude dopad na konkrétne miesto.

TIP: OKTAGON 5 očami Pala Nerudu

2. Kliky s vyskakovaním na steper
(STEP BOX PUSH UPS)

Toto je veľmi efektívny cvik, ktorý môže cvičiť každý. Namiesto toho, aby ste normálne klikovali, vyskakujete v kliku na mierne zdvihnutú plošinu v tomto prípade steper, prípadne môžete využiť nejaký schodík. Je to oveľa ťažšie ako bežné klikovanie, ale pridaný skok pomáha posilniť vaše rýchle svalové vlákna, čo vám umožní vykonávať výbušné pohyby lepšie.

3. Tréning s ťažkými lanami
(HEAVY ROPE TRAINING)

Ak ste niekedy pocítili, že vaše ruky sa príliš rýchlo unavia, keď trénujete na vreciach alebo spárujete, tak ťažké laná by mali byť základom vo vašom tréningu. Laná sa stávajú čoraz populárnejšími medzi fightermi v bojových športoch, pretože sa zameriavajú na množstvo rôznych svalov a zvyšujú vytrvalosť ramien. Laná môžete manévrovať rôznymi spôsobmi – dvojitými vlnami, striedajúcimi sa vlnami, vlnobitím medzi sebou atď. Je to celkom jednoduchý cvik, ale verte, že váš tep bude rýchlo stúpať a vaše svaly to už po chvíli cvičenia rýchlo pocítia.

4. Odporové expandre
(RESISTANCE BAND TRAINING)

Viete čo je oveľa všestrannejšie, menej náchylné na zranenie a oveľa lacnejšie než závažia? Odporové expandre. Nie je divu, prečo toľko boxérov a bojovníkov MMA ich zapája do tréningov. Nie sú stresujúce na vaše kĺby a sú kompaktné, takže ich môžete prakticky vziať kdekoľvek so sebou. Umožňujú lepšie ovládanie odporu a sústreďujú sa na konkrétnu oblasť, ktorá umožňuje svalový rast a zlepšuje rýchle zmršťovanie svalov.

Pre bojovníkov, ako je Anthony Joshua, tak vynikajú v oblastiach dynamického pohybu, ako napríklad sidestepy, rýchle údery a prískoky. Ale uistite sa, že máte kvalitnú sadu odporových expanderov, ktoré sú vyrobené z odolnejších materiálov a ktoré dokážu vydržať aj tie najextrémnejšie tréningové zaťaženie.

5. Tlačenie sánok
(WEIGHTED SLED)

Vo fyzicky náročných športoch, ako je rugby, americký futbal, zápas a box, je to veľmi prospešný cvik. Mnohokrát je nevyhnutné mať silu, stále tlačiť súpera a aj ho vytlačiť. Tento stroj vám pomôže rozvinúť celkovú silu potrebnú na to, aby ste to dokázali robiť celý zápas.

TIP: Samuel „Pirát“ Krištofič: „Čaká sa na vyjadrenie môjho možného súpera na Oktagon 6.“

Musíte využívať hlavne nohy, aby ste sane tlačili na určitú vzdialenosť a potom ich buď ťaháte späť pomocou lana alebo ich tlačíte opačným smerom. Postupne ako sa zlepšujete môžete predĺžiť vzdialenosť tlačenia, alebo zvýšite hmotnosť saní. Ak túto časť ale zanedbávate môže sa stať, že sa stanete tým, kto je tlačený a vytlačený a v zápase takto postupne stratíte prevahu nad súperom.

6. Nadhod činky s drepom
(BARBELL CLEAN AND PRESS)

Drep s činkou je cvik, ktorý určite poznáte z fitiek. Treba trochu praxe, aby ste získali správnu techniku ​​a vždy by ste mali začať s nízkou hmotnosťou. Toto cvičenie sa primárne zameriava na nohy a stred tela. Anthony Joshua to posunul o krok ďalej tým, že vykoná čistý drep so spustenou činkou pri nohách a pri vstávaní urobí nadhod činky na ramená. Nasleduje ďalší drep a pri opätovnom vstávaní vytlačí činku nad hlavu. Tak docieli to, že naraz pracujú svaly okolo ramien a zároveň aj spodná časť tela.

Tento výbušný cvik, sa zameriava na vašu hornú a spodnú časť tela. Je ideálny pre fighterov, pretože v zápase potrebujete veľa výbušnosti. Je to veľmi náročný cvik na techniku. Ideálne je najskôr zvládnuť správnu techniku ​​len s činkou bez závažia.

7. Drep s činkou na jednej nohe s výskokom
(BARBELL SINGLE LEG SQUAT JUMPS)

Drepy na jednej nohe na rozdiel od normálnych drepov spôsobujú, že quadricepsy a hamstringy pracujú intenzívnejšie. Čím väčšia váha, tým viac svlaovej vytrvalosti získate. Pre väčšiu výbušnosť pridá Anthony Joshua malý skok v hornej polohe drepu, teda na jeho konci. Tento cvik je ideálne cvičiť na drepovacích vežiach kde je činka fixovaná v konštrukcii, tak si zaistíte stabilitu a plynulosť pohybu.

8. Hádzanie medicinbalom
(MEDICINE BALL THROWS)

Je to bežná technika pre boxerov na zvýšenie rýchlosti, sily a výbušnosti. Použite medicinbal, ktorý zodpovedá vašim schopnostiam a hoďte ho o stenu tak silno, ako len môžete. Existujú tri veci, ktoré musíte vedieť skôr ako to začnete praktizovať. Nepoužívajte medicinbal, ktorý je príliš ťažký, pretože to bude na úkor vašej techniky. Uistite sa, že akýkoľvek povrch, z ktorého hádžete medicinbal, môže ľahko absorbovať náraz.

Pravdepodobne to nebude dobrý nápad robiť u vás doma. Pre tento cvik zaujmite správny boxový postoj. Keď hodíte medicinbal, snažte sa o čo najtechnickejší pohyb, ktorý by ste mali, keď udierate. Pridaná hmotnosť ktorú vám spôsobuje medicinbal tak slúži na zvýšenie vašej sily, výbušnosti a rýchlosti v úderoch.

9. Údery s použitím kladkovej veže
(STANDING CABLE FLY)

Kladková veža, ktorá sa používa na prsné svaly umožňuje vykonávať niektoré dynamické cviky vhodné na box. Anthony Joshua nevykonáva typické cviky pre tento stroj. On túto kladku využíva spôsobom, ktorý je ideálny pre box. Je to výbušný cvik založený na princípe tlač a ťahaj, zatiaľ čo prednou rukou kladku priťahuje a zadnou rukou kladku ťahá a simuluje úder. Cvik je ideálny, ak chcete zvýšiť rýchlosť úderu.

TIP: OKTAGON 5 očami reportéra

10. Údery s činkou na drepy
(SINGLE OR DOUBLE ARMED BARBELL PUSH PRESS)

Cvik, ktorý simuluje údery odspodu. Môžete ho cvičiť buď jednotlivo, alebo oboma rukami súčasne s dvoma činkami na tlaky. Tento cvik býva základným cvikom mnohých bojovníkov.  Zameriava sa na hrudník, ramená a ruky a je vynikajúcim cvikom na vytrvalosť a silu. Jeho flexibilita umožňuje zvýšiť hmotnosť závažia. Na jeho prevedenie stačí jedna veľká činka kde si jeden koniec opriete napríklad do rohu miestnosti aby ste zabránili jej pohybu. Druhý koniec držíte pri ramenách a simulujete údery odspodu. Jednoduchý, no veľmi účinný cvik.

 

 

 

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať