Atletika v tanečných topánkach

Myslíte si, že vyšportovať telo a prepotiť zopár tričiek dokážete len v posilňovni alebo na bicykli? Máte oveľa viac možností. Dokonca aj na podpätkoch v rytme hudby a v náručí partnera. Tanec je rovnako náročný šport ako akýkoľvek iný. Skrýva v sebe navyše čaro a eleganciu. A že tanec nie je len čača sem, čača tam nám porozprávala Mirka Kosorínová, majsterka v latinskoamerických tancoch a zakladateľka tanečnej školy Smiem prosiť.

0
- Reklama -

 

V živote máme veľmi veľa možností, čomu sa venovať – vašou vášňou je už mnohé roky tanec – čím vás táto aktivita stále priťahuje? A mali ste počas tých rokov niekedy krízu, keď ste chceli s tancom prestať?

Dnes už je to naozaj o niečom inom, vyslovene súťažnému tancu ako takému sa už profesionálne nevenujem. V živote každého tanečníka príde moment, keď je rozumné s tancovaním prestať. (smiech) Ja som to začala pociťovať po skončení vysokej školy, keďže som vedela, že pre tanečníka sú na Slovensku slabé vyhliadky a bolo mi ľúto nezúročiť to, čo som vyštudovala. Každopádne tanec ako taký zostal mojou „srdcovkou“, a preto už niekoľko rokov prevádzkujem tanečnú školu SMIEM PROSIŤ, v ktorej odovzdávam svoje skúsenosti. Myslím si, že tanec je vynikajúca forma nielen športovej, ale aj spoločenskej aktivity pre všetky vekové kategórie.

Do akej miery je tanec športom – čo všetko môže ovplyvniť?

Tanec je dnes už jednoznačne športom, aspoň čo sa spoločenského tanca týka. V súčasnosti mu právom prislúcha označenie „tanečný šport“. Súvisí to s tým, že príprava sa dá porovnať s každým iným športovým odvetvím. Okrem samotného tancovania dnes každý tanečník musí byť v prvom rade špičkový „atlét“. Tréningy obsahujú okrem iného kondičnú prípravu, posilňovanie, cviky na výbušnosť, flexibilitu atď. Pre mňa osobne v živote je to najlepší spôsob, ako si udržiavať postavu bez trápenia. Odporúčam ho hlavne ženám, pre ktoré je to podľa mňa nadprirodzenejší spôsob vyformovania konkrétnych telových partií. Okrem toho je tanec aj výborný spôsob rekonvalescencie. Naše kurzy navštevuje viacero ľudí po úrazoch, po operáciách kolien či chrbtice. Pre deti je to zase ideálny spôsob, ako si vybudovať zdravé návyky a držanie tela!

Mirka Kosorínová

Ako dieťa sa venovala baletu, moderným aj ľudovým tancom, od strednej školy sa venuje spoločenským tancom. Je majsterkou v latinskoamerických tancoch (držiteľka viacerých titulov zo Slovenska aj Česka) a od roku 2008 prevádzkuje tanečnú školu Smiem prosiť.

Je pre niektoré typy ľudí či zranení tanec vyslovene nebezpečný? Vypisuje klient pri prihlásení sa na kurz nejaký dotazník?

Samozrejme. Klienti nám to spravidla píšu už pri vypĺňaní registračného formulára, či majú nejaké zdravotné obmedzenia. Je potrebné, aby sme o takýchto veciach vedeli. O podstatných veciach sa každý musí poradiť aj so svojím vlastným lekárom. Každý lektor konzultuje s klientom, ktoré veci sú pre neho prípadne nevhodné. Intenzita zaťaženia sa dá vždy individuálne nastaviť. Ideálny tréning je dva či trikrát do týždňa. Ako regeneráciu odporúčam tanečné štýly kombinovať, prípadne na relax využiť strečing, jogu alebo pilates. Na žiadnej hodine nesmie chýbať úvodná rozcvička a záverečný strečing.

 

Akí ľudia navštevujú tanečnú školu? Čo si odtiaľ odnášajú?

Kurzy a lekcie navštevujú naozaj všetky vekové kategórie. Dnes už takmer od batoliat až po seniorov. S úplne prvými tanečnými krokmi u nás začínajú detičky už od veku jedného roka v sprievode rodičov na špeciálnych lekciách BABYDANCE. Postupne nasleduje tanečná príprava pre deti už od tri a pol roka a ďalej všetky nadstavbové tanečné krúžky pre deti od šiestich rokov. Máme aj veľa mládežníkov či dospelých. Tí zväčša potom navštevujú kurzy pri nejakej príležitosti, akou môže byť ples alebo svadba. Mnohí tancujú len tak rekreačne – pretože ich tanec baví a je výbornou formou socializácie. Pre mladé páry je to výborný spôsob, ako si osviežiť vzťah. (smiech) Pre slobodných to môže byť spôsob, ako tráviť pár hodín v týždni v spoločnosti dobrej partie a zoznámiť sa s novými ľuďmi. Veková hranica nie je nijako obmedzená. Tanec je úžasný v tom, že sa mu dá venovať v akomkoľvek veku.

Kto všetko si u vás môže tancom prispieť k lepšej zdravotnej kondícii?

Špecializujeme sa na rekreačný tanec ako taký. Tanec pre všetkých. Pre deti má tanec aj iný rozmer. Nie je to len pohybová aktivita, ktorá je v dnešnej dobe dôležitejšia než v minulosti, ale tým, že sa stretávajú pravidelne v určitom kolektíve, má to pre nich ešte jeden dôležitý rozmer a to je zdravá partia. S deťmi pravidelne chodíme na vystúpenia, organizujeme letné tanečné kempy či otvorené hodiny pre rodičov. Pre deti je v prvom rade dôležitý pocit, že niekam patria a to je myslím výborný spôsob, ako ich v dnešnej dobe dostať od počítačov, telefónov, tabletov a televízorov. (smiech)

Súčasťou našich kurzov sú dnes už aj tzv. netanečné formy pohybu. Zaujímavou je napr. športovo-pohybová príprava, ktorá stále viac láka najmä chlapcov, ale aj dievčatá, ktoré samotný tanec až tak neoslovil. Všetky naše kurzy sú na pokračovanie. Začiatočníci spravidla pokračujú v kurze pre mierne pokročilých, neskôr pokročilých atď. Deti navštevujú tanečné krúžky v súlade so školským rokom, t. j. v čase od septembra do júna.

Navštevujú vás často snúbenci, ktorí si chcú pred veľkým dňom „vylepšiť krok“. Ako dlho trvá, kým sa snúbenci dostatočne pripravia?

To je veľmi individuálne. Mojou úlohou je ich zladiť. Našťastie, zatiaľ sa to vždy podarilo. Každému odporúčam absolvovať prvú lekciu a po nej máme lepšiu predstavu o tom, koľko ďalších lekcií klient potrebuje. Počet lekcií závisí aj od toho, či zamilovanému páru stačí zvládnuť valčík, alebo chcú mať základy z každého spoločenského tanca.

fotka 2

 

Chodia si k vám spestriť voľný čas aj starší ľudia? Aký najstarší pár u vás tancoval?

Áno, samozrejme, ale musím sa priznať, že ich vek priamo nezisťujem. Podľa prihlášok však môžem povedať, že máme aj šesťdesiatnikov. Neverili by ste, čo neskutočné za dva roky dokázali, ako tancujú a držia telo. A najmä s radosťou. Má to pre nich zmysel.

Akou formou by sme mohli pozvať ľudí, ktorí váhajú – hanbia sa – boja sa prísť a tancovať?

Ja hovorím každému klientovi: „Nikdy to nie je také zlé, ako si človek o sebe myslí.“ (smiech) Asi najdôležitejšia vec je, že v našej tanečnej škole SMIEM PROSIŤ sme zatiaľ naučili tancovať úplne každého. (smiech) Dokonca aj ľudia, ktorí prišli nie úplne presvedčení, že chcú tancovať, časom zistili, že ich tanec baví. Dodatočne sa potom často čudujú, prečo tak dlho váhali a nezačali s tancom skôr. V dnešnej uponáhľanej dobe je to užitočný a výborný spôsob, ako sa po práci odreagovať, zabudnúť na bežné starosti a vypnúť.

Na jeseň očakávate príchod prvého bábätka, venujete sa tancu aj v tehotenstve?

Samozrejme, ja som sa pohybu nevzdala ani počas tehotenstva. Ba naopak, aj pri konzultácii mi to lekárka vyslovene odporučila. Z vlastnej skúsenosti už môžem povedať, že pokiaľ je všetko v poriadku, pohyb tehotenstvo len uľahčuje a spríjemňuje. Ja sa nemôžem za celé obdobie sťažovať napr. ani na opuchnuté nohy alebo bolesti chrbtice, prípadne únavu. Všetko je však veľmi individuálne. Aj ja som už volila menej agresívnejšie formy pohybu, ako napr. joga, pilates atď. Už som si nechodila zabehať. (smiech) V mojom prípade to však súvisí určite aj s tým, že som sa pohybu venovala aj predtým. Mám pocit, že najmä z tohto hľadiska moje telo tehotenstvo znáša oveľa lepšie. Tancovala, resp. vyučovala som tanec ešte do 6. mesiaca, teraz už nie, asi by sa to skôr podobalo na medveďku daj labku (smiech), tak som to na chvíľku prenechala iným…

Mirka, ďakujeme veľmi pekne za váš čas a prajeme vám aj vášmu dieťatku – myslíme aj tanečnú školu, aj bábätku v brušku – aby ste sa tešili dobrej kondícii. Všetko dobré prajeme.

11242056_10204049614792554_1153658314_o

- Reklama -