Bábiky Kiwanis dlhodobo pomáhajú pacientom a rodičom pri liečbe

Bábiky Kiwanis slúžia ako terapeutická pomôcka pre detských pacientov a výrazne prispievajú k ich psychickej pohode už viac ako päť rokov. Možnosť nakresliť si v stresujúcom prostredí nemocnice svojho vlastného kamaráta pomáha deťom bojovať so strachom z neznámeho a lekárom umožňuje vysvetliť priebeh liečby či vyšetrení. Zástupcovia Kiwanis klubu Bratislava a reklamná agentúra 2CREATE odovzdali vo štvrtok Detskému kardiocentru, pracovisku NÚSCH, a.s. na bratislavských Kramároch špeciálnu sériu bábik, ktoré kreatívne dotvorili známe osobnosti ako Juraj Kemka, Robo Jakab, Miňo Urbánik či Lacko Cmorej a klienti agentúry 2CREATE, ktorí sa zapojili do projektu Darujbabiku.sk

0
- Reklama -

Priaznivé výsledky liečby náročných ochorení, to nie sú len konzultácie s lekárom, vyšetrenia, lieky či pobyt v nemocnici. Dôležitú rolu v tomto prípade zohráva i psychika pacienta, obzvlášť ak ide o deti či dospievajúcu mládež. V Detskom kardiocentre Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave pracujú s krehkou psychikou pacientov už viac ako 5 rokov. Za ich úspechom stoja práve jedinečné biele bábiky Kiwanis. A práve pri príležitosti odovzdania špeciálnej série bábik, ktorá vznikla v spolupráci Kiwanis klubu Bratislava s reklamnou agentúrou 2CREATE sa mala možnosť verejnosť dozvedieť viac o projekte a  vplyve bábik na psychiku pacientov.

IMG_2167

Bábiky sú účinné terapeutické pomôcky, ktoré lekárom pomáhajú znižovať negatívne vplyvy hospitalizácie a humanizovať tak medicínu. Prostredníctvom bábik, ktoré si môžu deti v nemocnici namaľovať podľa svojej fantázie, často komunikujú s lekárom alebo svojim okolím. Psychologička Detského kardiocentra Mgr. Martina Matejová vysvetľuje: „Takáto komunikácia je často oveľa bezpečnejšia ako komunikácia tvárou v tvár. Bábika je niečo, čo malý pacient pozná a ďalšie procesy tak ľahšie prežíva. Často sa stretávame s tým, že deti prostredníctvom bábik Kiwanis vedia prejaviť emócie či strach. Vieme im tak vysvetliť, že pocit strachu je v takýchto situáciách normálny.“ Lekár či sestra môžu pacientovi vďaka bábike veľmi jednoducho vysvetliť spôsob liečby či priebeh vyšetrenia. Pobyt v nemocnici sa tak pre deti stáva oveľa jednoduchší.

IMG_2178

Lekári sa stávajú súčasťou rodiny a života pacientov, preto je spôsob, akým k pacientom pristupujú, rozhodujúci. „Zaujímavé boli i situácie, kedy si mamičky, hospitalizované spolu so svojimi deťmi, vypýtali od personálu oddelenia bábiky a namaľovali si tak chýbajúceho člena rodiny, partnera alebo inú osobu, ktorá s nimi nemohla v ťažkých chvíľach byť,“ dopĺňa vedúca sestra Kardiologického oddelenia DKC, Mgr. Alexandra Fádliková.

IMG_2159

Reakcie na bábiky sú veľmi pozitívne. Je to aktivita, ktorá dlhodobo funguje a má  veľký zmysel. Aj takouto formou sa dá prispieť k humanizácií medicíny, pretože pomoc chorým, to nie sú len prístroje, lieky alebo finančné prostriedky.

- Reklama -