Barmanka, ktorá spávala v aute a kraľovala bojovým umeniam

Bola kráľovnou bojových umení, spadla z oblakov do pekiel. Vráti sa fenomén MMA na trón? Je to príbeh, ktorý sa raz možno dočká aj filmového stvárnenia. Americká bojovníčka Ronda Rouseyová má za sebou vrcholy aj hlboký pád, a to jej kariéra zďaleka nie je na konci.

0
TASR
- Reklama -

Po narodení takmer zomrela

Späť na začiatok. Úplný začiatok. Nielen, že Ronda Rouseyová nemusela byť fenoménom bojových umení, nemusela vôbec žiť. Narodila sa s pupočnou šnúrou omotanou okolo krku, takmer sa kvôli nedostatku kyslíka zadusila. Prvé zrozumiteľné slovo povedala, až keď mala šesť rokov.

Rouseyovej detstvo poznačila okrem problémov s rečou aj samovražda otca, keď mala 8 rokov. Zatiaľ čo Ronda so sestrou sledovali v obývačke v televízii detský kanál, otec sa zatiaľ v garáži udusil. „Nikto z nás po tom už nebol ten istý človek,“ spomína.

Predtým, ako si Rouseyová podmanila zmiešané bojové umenia MMA, bola hviezdou džuda, ktoré pre ňu bolo únikom pred frustráciou zo životných problémov. K tomuto športu ju priviedla v 11 rokoch mama, ktorá ju trénovala dva roky, keď si zlomila zápästie. Keď mala 17 rokov, kvalifikovala sa na olympiádu v Aténach, pod piatimi kruhmi bola najmladšou džudistkou.  Okrem súperiek bojovala ako tínedžerka aj s bulímiou. O štyri roky na Hrách v Pekingu sa tešila z bronzu. Kariéru v džude ukončila už ako 21-ročná.

Rýchlosť, sila, výbušnosť

Chcela presedlať na bojové umenia MMA. Do telocvične v Glendale vstúpila prvýkrát len mesiac pred amatérskym debutom, chcela trénovať pod vedením Edmonda Tarverdyana. Toho však nijako zvlášť nezaujala, Tarverdyana ako dlhoročného trénera mužských profesionálnych boxerov myšlienka trénovať ženu so základom v zápasení nijako špeciálne neohúrila. „Keď prišla, nechcel som ju trénovať. Hovoril som si: Čo to dievča robí? Myslí to vážne? Nemyslí to vážne?“ spomína Tarverdyan.

Rouseyovej dovolil Armén trénovať v jeho akadémii, nevenoval jej však pozornosť, myslel si, že rýchlo skončí. Keď však časom videl, akú má v sebe Ronda trpezlivosť, cieľavedomosť a pracovitosť, zmenil názor. Už po mesiaci trénovania Američanka absolvovala debut. „Zavolali mi doslova v deň zápasu: Hej, máme zápas pre Rondu, môžeš sem prísť? Asi ma osvietilo, povedal som si, že by som to dievča mal rešpektovať, veď je olympijská medailistka. Prišiel som do šatne, zabandážoval jej ruky a povedal jej: Ruky drž hore,“ hovorí tréner.

Rouseyová sa so súperkou nepárala, zápas ukončila K.O. po 23 sekundách, ktoré akoby predznamenalo to, čo bude v nasledujúcom období predvádzať. Tarverdyan v jej výkone videl niečo zvláštne. „Jej rýchlosť, sila, výbušnosť v zápase, to všetko bez kvalitnej prípravy. Pochopil som, že je skutočným športovcom a skutočným bojovníkom.“

Páka od mamy a obrovská popularita

Zápasy ukončovala Ronda bleskurýchlym tempom, veď v troch zápasoch po sebe s ňou súperky vydržali v klietke dokopy 64 sekúnd. V rokoch 2011 až 2015 zaznamenala v oktagone 12 víťazstiev, hlavnou zbraňou bol jej typický chvat – páka na ruku. „Každé ráno ma mama takto budí,“ vysvetľovala zbraň nekompromisného ničenia vysmiata Rouseyová. Šéf prestížnej organizácie UFC Dana White odmietal vytvoriť ženskú divíziu bojových umení, Ronda Rouseyová zmenila jeho pohľad. „Ona je dôvod, prečo som začal v UFC pracovať so ženami. Je najlepší atlét, s ktorým som mal česť pracovať,“ priznal po čase.

Rouseyovej hviezda vyletela hore ako kométa. Stala sa tvárou bojových umení, začali ju dávať na titulky časopisov, pozývali ju do najsledovanejších talkshow, zahrala si dokonca v akčných filmoch ako Expendables 3 či Rýchlo a zbesilo 7. Minulý rok dokonca napísala knihu, ktorá má byť podkladom pre film, ktorý o nej majú natočiť. V popularite a zárobkoch za sebou nechala aj mužských kolegov, v rebríčku 100 najvplyvnejších ľudí od roku 1999 magazína Time si aj bojovníčka Rouseyová našla svoje miesto.

Bola na absolútnom vrchole, jej popularita bola taká veľká, že nemohla len tak jesť v reštaurácii, ísť na verejné toalety či nakupovať v obchodoch. „Vždy ma niekto zastavoval a spustil: Ako sa máš? Z piatich minút bola polhodina. Nebolo ani príjemné počuť: Čo ty tu? Odpovedala som zakaždým: Nepoznám ťa. Nikoho cudzieho by som sa nepýtala, čo tu robí. Možno si tu kupujem tampóny, ale to ty nepotrebuješ vedieť. Do môjho menštruačného cyklu ťa nič nie je,“ hovorí Ronda.

Trúfa si aj na mužov

Veľký rešpekt vzbudzuje príhoda, keď Ronda v kine zmlátila dvoch mužov. Všetko sa začalo tak, že ďalšia žena v kine si na Rouseyovej operadlo vyložila nohy a štuchala do nej jedlom. Po skončení filmu jej Ronda zobrala topánku a zahodila ju na druhý koniec kinosály. Dvaja muži sa na polovicu bosej dámy chceli zastať, jeden od Rouseyovej dostal niekoľko rán päsťou, druhého zahodila cez rameno na zem. Ronda si vyslúžila od publika aplauz, obaja muži ju zažalovali, súd ju však zbavil obvinenia s odôvodnením, že šlo o primeranú obranu.

Nečudo, že „mlátička“ menom Ronda Rouseyová si trúfala aj na neporazeného boxerského šampióna Floyda „Moneyho“ Mayweathera. Toho Rouseyová od začiatku svojej MMA kariéry považuje za úhlavného rivala a leží jej v žalúdku. „Floyd je v ringu veľmi nudný, ale je to jeden z najväčších boxerov všetkých čias. Keby sme bojovali podľa boxerských pravidiel, určite by ma porazil. Keby sme však bojovali bez pravidiel, v takom prípade dokážem poraziť kohokoľvek na svete,“ vyhlásila sebavedomo Ronda.

Podporili ju aj osobnosti zo sveta MMA. Conor McGregor, o ktorom sa taktiež špekulovalo, že sa stretne v zápase s Mayweatherom, vyhlásil, že „by Ronda hodila Floyda na hlavu v priebehu sekundy“, prezident UFC Dana White povedal, že „v oktagone by Mayweathera zničila. Neporazila by ho, ona by mu ťažko ublížila.“

Samovražedné myšlienky a návrat

Ronda si toho zrejme nabrala priveľa. Z trónu ju v novembri minulého roka doslova vykopla Holly Holmová. Tá pred zápasom s exkráľovnou Rouseyovou vyhrala v UFC len dva zápasy, v boxe bola 19-násobnou šampiónkou. Holmová síce mala pred súperkou rešpekt, no už na predzápasovom vážení, keď sa obe bojovníčky takmer pobili, neváhala položiť päsť na Rondinu tvár. Tá sľúbila, že jej súperka bude v oktagone pykať, no bolo to ešte horšie. Rouseyová zažila doslova šok. Jej dominancia sa v klietke tentoraz nedostavila, už v prvom kole mala rozťatú peru, po 59 sekundách druhého kola predviedla Holmová kop ako z ríše snov, ktorým kráľovnú MMA poslala k zemi. Hotovo, vymaľované.

Nekompromisné K.O. spôsobilo viac než len Rouseyovej koniec nadvlády. Hoci po skončení prehratého zápasu, keď ju museli previezť do nemocnice, odkázala fanúšikom, že je v poriadku a že sa vráti, jej myšlienky sa uberali iným-negatívnym smerom. Ronda zvažovala ten najčernejší scenár, uvažovala nad samovraždou.

„Pripadala som si bezcenná. Len tak som sedela a uvažovala nad tým, že si vezmem život. Opakovala som si: som nula, už po mne ani pes neštekne,“ spomínala Rouseyová v talkshow a neubránila sa slzám. Z čiernych myšlienok ju vyslobodil pohľad na snúbenca. „Videla som, ako nado mnou stojí, a povedala som si: počkať, s týmto chlapom potrebujem mať deti, preto musím zostať nažive.“

Hoci sa od osudnej prehry neukázala v klietke, Rouseyová sa v decembri tohto roka môže vrátiť na trón a svoju krížovú cestu ukončiť víťazstvom. Vyzve súčasnú šampiónku Amandu Nunesovú, ku ktorej za rok doputoval titul. 30. decembra môžeme vidieť návrat kráľovnej Rondy. Začne sa jej opätovná nadvláda v ženskom svete bojových umení?

From left, silver medalist Anaysi Hernandez of Cuba, gold medalist Masae Ueno of Japan, bronze medalist USA's Ronda Rousey, and bronze medalist Edith Bosch of the Netherlands hold their medals at the medals ceremony of the women's -70kg judo middleweight division finals at the Beijing 2008 Olympics in Beijing, Wednesday, Aug. 13, 2008. (AP Photo/Charles Dharapak)
TASR

Čo ste nevedeli o Ronde Rouseyovej?

  1. Miluje pokémonov, raz si dokonca zatrénovala v kostýme Pikachuho.
  2. Mala špeciálnu diétu, pri ktorej tvrdo trénovala a jedla len raz denne. Zdôvodnila ju tým, že hlad ju nútil trénovať tvrdšie.
  3. Rondina mama volala všetkých nápadníkov svojej dcéry rovnakým menom Bob bez ohľadu na to, ako sa volali. Dôvod? Kým jej dcéra neukáže, že má naozaj vážnu známosť, nie je dôvod pamätať si mená jej frajerov.
  4. Predtým, ako si podmanila svet bojových umení, pracovala ako barmanka na polovičný úväzok a istý čas žila v aute.
  5. Drží svetový rekord v najrýchlejšom ukončení ženského zápasu MMA – Cat Zinganovú zničila za 14 sekúnd.
  6. Veľmi rada hrá hru World of Warcraft.
  7. Keby nebola profesionálnou bojovníčkou, robila by plavčíčku či pobrežnú stráž: „Bola by som v tom dobrá. Kedykoľvek mojim sestrám spadla v kúpeľni šošovka, som ju hneď našla. Je to ako s ľuďmi vo vlnách.“
  8. Nemá rada Justina Biebera, pretože sa odmietol odfotiť s Rondou a jej mladšou sestrou.
  9. Desí ju porezanie papierom. „Poznáte ten pocit, keď vám papier prejde kožou? Je to ako: Fuj! Mám z toho aj teraz husiu kožu.“
  10. Víťazstvo oslavuje kuracími krídelkami, ktoré miluje. Raz, keď ich po vyhratom zápase nemohla zohnať, sa dokonca rozplakala.
- Reklama -