Basketbalisti SR „18“ pred ME s cieľom využiť domáce prostredie

Konečná nominácia slovenského tímu sa zrodila až dva dni pred šampionátom. Na ňom sa napokon nepredstavia Jozef Huljak, Dominik Havel a ani Jakub Mokráň, ktorému ostal povestný Čierny Peter po generálke s Litvou. V nej mladí Slováci prehrali 64:79. „Nad prípadnou nervozitou prevládajú skôr pozitívne očakávania. Tešíme sa na to. Po zápase s Litvou máme jasnejší obraz o tom, ako na tom reálne sme. Práve Litvu totiž považujem za jedného z favoritov šampionátu a preto má vzájomný zápas s nimi, hoci len prípravný, nemalú výpovednú hodnotu. V mene celého mužstva môžem povedať, že sa tešíme na ME a veríme, že nás príde podporiť čo najviac fanúšikov,“ povedal tréner Richard Ďuriš v rozhovore pre Šport je život.

Na slovenskej súpiske je napokon 12 mien, z ktorých je 5 legionárov a 7 hráčov z domácej súťaže. „Kostra tímu sa vytvorila na aprílovom medzinárodnom veľkonočnom turnaji. Výhodou je, že hráči z ročníka 1999 sú pokope už asi štvrtý rok, no pre ME sme ich museli doplniť o zopár hráčov s rokom narodenia 2000. O postup na tento šampionát sa pričinilo 6 hráčov z ročníka 1999. Mrzí nás, že nemáme k dispozícii všetkých, ktorí sa o to zaslúžili, no myslím si, že práve tá šestica by mala patriť k ťahúňom. Nepochybujem však o tom, že motivácia nebude chýbať ani ostatným.“ prezradil Ďuriš.

Pre Slovensko bude šampionát premiérový vo viacerých smeroch. Bude to nielen prvýkrát, čo sa ME odohrajú na Slovensku, ale zároveň to bude prvý európsky šampionát so slovenskou účasťou. Organizátori očakávajú viacerých zaujímavých hostí, vrátane hráčskych skautov. Tréner SR verí, že jeho zverenci sa budú sústrediť predovšetkým na svoje výkony a zbytočný stres si nepripustia. „My sa ich snažíme nastaviť tak, aby do každého tréningu a zápasu dali 100 percent svojich možností. To budeme vyžadovať počas celého turnaja. Chceme, aby vo všetkých hráčoch boli skôr pozitívne očakávania, než zbytočne zväzujúci stres. Hráme doma a to síce môže byť dvojsečná zbraň, no verím, že diváci nevytvoria na našich mladíkov nadmerný tlak. My sa budeme snažiť o čo najviac dôvodov na pozitívny dojem z našich výkonov,“ poznamenal Ďuriš.

Ilustračné foto

Šampionát sa začne v sobotu 29. júla a jeho vyvrcholenie je na programe v nedeľu 6. augusta. Predstaví sa na ňom 16 tímov, ktoré budú rozdelené do štyroch základných skupín. Po bojoch v nich sa tímy stretnú klasickým krížovým spôsobom a nasledovať bude vyraďovacia časť so zápasmi o konečné umiestnenie. Slováci nejdú na domáci turnaj s prehnanými očakávaniami a ich tréner si uvedomuje, že s vizitkou favorita sa v Bratislave a Piešťanoch predstavia iní. „Pre nás bude úspech, keď sa udržíme v A-kategórii, aby následne aj hráči z rokom narodenia 2001 dostali možnosť konfrontovať sa so svetovou špičkou. Verejnosť vníma rozdiely medzi slovenským a svetovým mládežníckym basketbalom výraznejšie, než to v skutočnosti je. Pritom viacero slovenských hráčov hrá v kvalitných zahraničných súťažiach. Trebárs Jakub Kadáši v Nemeckom klube Science City Jena alebo Tomáš Pavelka v španielskom CBA Gran Canaria. Dávid Javorský s Marošom Želizňákom sa nedávno zúčastnili prestížneho Adidas Next Generation turnaja, kde tiež získali cenné skúsenosti. Výhodou súčasnej generácie oproti tým z minulosti je práve v tom, že sa už v mladom veku dostáva do zahraničia a tým získava sebavedomie,“ prezradil Ďuriš. A kto sú podľa neho najväčší ašpiranti na finále? „Turecko, Litva, Španielsko. Mnoho kvalitných hráčov z ročníka 1999 pôsobí v Španielsku, no je otázne, či uvidíme trebárs Luku Dončiča z Realu alebo jemu podobných. Podľa mňa budú skôr vo svojich A-mužstvách,“ dodal tréner SR „18“ Richard Ďuriš.

Program zápasov SR v D-skupine majstrovstiev Európy basketbalistov do 18 rokov:
29. júla o 18.00, Slovensko – Lotyšsko (HANT aréna, Bratislava)
30. júla o 18.00, Slovensko – Francúzsko (HANT aréna, Bratislava)
1. augusta o 18.00, Slovensko – Bosna a Hercegovina (HANT aréna, Bratislava)

Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať