Basketbalová dlhovekosť LeBrona Jamesa: Šialená diéta, laboratórium a regenerácia

Má 36 rokov, v NBA hrá osemnástu sezónu, na konte má desiatky tisíc odohraných minút. Americká basketbalová ikona LeBron James sa vzpiera času, herne aj fyzicky prevyšuje o generáciu mladších súperov. Aké je tajomstvo súčasnej hviezdy Los Angeles Lakers?

Jamesov tím, ktorý sa o neho stará, je rozmanitý. Jeho súčasťou je bývalý príslušník jednotky Navy Seals, ktorý je dnes expertom na biomechaniku pohybu, ďalej dvaja kondiční tréneri, masér či šéfkuchár.

Strava

Správna strava je základnou zložkou životosprávy profesionálnych športovcov, najímajú si kvôli tomu celé tímy špecialistov. „S Jamesovým šéfkuchárom sme jeho diétu a stravu menili a vylepšovali počas celých rokov,“ tvrdí kondičný tréner Mike Mancias, kľúčová postava tímu americkej hviezdy.

LeBron sa prísne vyhýba bravčovému mäsu, väčšinou raňajkuje omeletu z bielkov a toasty, v priebehu play-off je schopný vypiť denne až osem litrov tekutín.

V dodržiavaní životosprávy je vraj basketbalista chorobne disciplinovaný, jedinou jeho neresťou je pohár červeného vína k večeri. „Je to jeho spôsob, ako sa odmení za ďalší deň, lepšie sa mu potom spí,“ hovorí Mancias.

James prezradil, že pred zápasom obľubuje kuracie prsia, poprípade trochu cestovín. „Sacharidy pomáhajú predtým, ako idem hrať veľa minút a vystavím telo takejto záťaži. Doplním to zeleninovým šalátom a je to v poriadku. Tesne pred zápasom si dám ešte proteínový nápoj, nejaké ovocie a som pripravený,“ priblížil basketbalista a dopĺňa: „Pokiaľ ide o koláče, pizzu, sendviče či hranolčeky, tie jednoducho pred zápasom nemôžem.“

Tréningy a stravovacie návyky však LeBron po zápasoch nemení, po víťazstvách sa nezvykne odmeňovať nezdravými jedlami. „To určite nie, snaží sa byť konzistentný a byť v súlade s tréningom, stravou a dennou rutinou. Nevybieha zo zabehnutého. Možno si občas dá čokoládové lupienky, ale nezblázni sa a nedá si pizzu či burger,“ vysvetľuje Mancias.

To, že LeBron je skutočne špeciálny prípad a jeho diéta nie je pre každého, dokazujú slová jeho bývalého spoluhráča z Clevelandu Cavaliers Tristana Thompsona. „Má tú najhoršiu diétu, akú som kedy videl. Spýtajte sa ho, čo jedáva na raňajky. Dá si päť toastov, ktoré sa topia v sirupe s jahodami a banánmi. Potom pokračuje omeletou zo štyroch vajec, následne dokáže smečovať na palubovke s obrovským výskokom. To nedáva zmysel,“ vyhlásil Thompson, ktorý sa „hračku prírody“ LeBrona Jamesa pokúsil napodobniť, no nedopadlo to slávne.

„Jedáva dezerty po každom jedle. Jedáva to, čo pri pohľade na neho a jeho výkony nedáva zmysel, LeBron je skutočne špeciálny prípad. Pamätám si, keď som jeden rok skúšal jesť to, čo on, ale nefungovalo to. Začal som priberať, tak som si povedal: kašlať na to. Myslím, že to funguje len u neho. Miluje sladké, jedáva dezerty a francúzske toasty. Je šialené, ako to jeho telo jednoducho spáli.“

ako trenuje ako sa stravuje lebron james
zdroj foto: instagram LeBron James

Cvičenie

LeBron je ako stroj, ktorý neustále skúmajú a vylepšujú, jeho kondičný tréner Mancias si však minulý rok v rozhovore pre magazín GQ zažartoval: „Po pätnástich spoločných rokoch každému so žartom hovorím: tento stroj beží sám. Sledovali sme trendy, niektoré sme vyskúšali. Vzdelávali sme jeden druhého navzájom počas rokov, takže už vieme zistiť, keď je niečo len trend, od toho sa držíme ďalej. Udržujeme to jednoduché.“

Do svojho tela však LeBron vráža nemalé peniaze, podľa Jamesovho obchodného partnera Mavericka Cartera hviezda ročne minie na starostlivosť o svoje telo 1,5 milióna dolárov. „Veľa ľudí to v tejto oblasti nerobí, ale LeBron vráža veľa peňazí do starostlivosti o telo. Mnohí ľudia si myslia, že je to priveľký výdavok, ale tento veľký výdavok umožňuje LeBronovi zarábať oveľa viac peňazí, a to po dlhú dobu,“ vysvetľuje Jamesov bývalý spoluhráč Mike Miller.

LeBron je obrovský detailista, čo potvrdzujú slová spomínaného Cartera. „Keď hral za Cleveland a Miami, nechal si doma, napríklad, postaviť kópiu tímovej posilňovne so všetkými strojmi,“ prezradil.

Jamesov kondičný tréner Mancias však všetkým pripomína, že to v konečnom dôsledku nemusí byť až taká veda. „Pamätajte, že niektoré z najjednoduchších postupov a cvičení sú tie, ktoré sú pre vás najvýhodnejšie a najviac vás obohatia. Pokiaľ sa sústredíte na intenzitu a pohyb, uvidíte výsledky,“ tvrdí.

Portál Business Insider priniesol nielen LeBronov jedálniček, ale popísal aj jeho program, čo sa týka cvičenia a udržiavania sa vo forme po kondičnej stránke. „Hviezda NBA cvičí 5 až 7 dní v týždni, najčastejšie sa venuje fitnessu, spinningu či pilatesu, obľubuje však najmä tzv. versaclimber, ktorý je populárny v Los Angeles,“ píše portál. LeBron nielen počas play-off, ale aj po sezóne často vstáva už o piatej ráno, aby prepotil zopár tričiek. Počas sezóny cvičí James každý deň v týždni a strieda ho s basketbalovými tréningmi.

LeBronov tréner Mancias tvrdí, že aj ľudia, ktorí nešportujú na najvyššej úrovni ako americký basketbalista, si z jeho životného štýlu, tréningového plánu či ostatných činností môžu zobrať príklad. „Každý z nás je iný. Keď však nájdete niečo, čo u vás funguje, zostaňte pri tom. Budú ťažké časy a prídu časy, ktoré budú pre vás výzvou. Je jednoduché si dať jedno či dve pivá alebo dezert, ale musíte zostať disciplinovaní, odmenou vám bude zlepšenie zdravia.“

ako trenuje ako sa stravuje lebron james
zdroj foto: instagram LeBron James

Regenerácia

Jamesov dom vraj pripomína nielen telocvičňu, ale aj laboratórium s tímom vedcov, ktorí neustále vymýšľajú, ako basketbalistu udržať v najlepšej možnej kondícii. Jeho telo vyhrievajú, chladia, napájajú na elektrické prístroje, zo svalov pravidelne vymasírujú laktát.

Rovnako ako tréningová drina a strava je pre basketbalovú ikonu dôležitá regenerácia. „Keď som s LeBronom trénoval, zistil som, s akou takmer nábožnou starostlivosťou pristupuje ku svojmu telu. Vie, že aby mohol hrať tak dlho, musí udržiavať svoje telo vo forme,“ priznal ďalší hviezdny basketbalista Kevin Durant.

Samotný James vyhlásil, že musí neustále hľadať vlastnú cestu a držať krok s technologickým pokrokom, aby si dal čo najväčšiu šancu, že urobí veci správne. Keď ho pri jednom finálovom zápase play-off v roku 2014 pribrzdili kŕče, sústredil sa s vlastným tímom na vyvinutie vlastného proteínového prípravku, aby kŕčom predchádzal. Dnes má Američan takú povesť, že firmy sa mu samé hlásia s novinkami, aby ich vyskúšal na sebe, a to ešte predtým, ako ich uvedú na trh.

O svoje telo sa James stará dôkladným regenerovaním. Využíva, napríklad, hyperbarickú komoru, pretože vdychovanie kyslíku v pretlaku zlepšuje zásobovanie tkanív v organizme a urýchľuje regeneračné procesy. LeBron regeneruje aj pomocou kryokomory, ale aj ľadovej a horúcej vírivky.

Prepracovaný je aj jeho pozápasový proces. Ten zahrňuje konzumáciu nápojov bohatých na elektrolyty, ľadový kúpeľ a elektristimuláciu, vďaka ktorej sa basketbalistovi lepšie prekrvuje tkanivo a uvoľňuje napätie vo svaloch. James k tomu všetkému nosí kompresné návleky na rukách aj nohách, aby zlepšil prekrvenie končatín a zabránil opuchom.

Kariéru však LeBronovi nepredlžuje len drina v posilňovni a na palubovke, ale najmä správne držanie tela, strečing a posilňovanie jadra. „Robíme jogu, LeBron taktiež medituje, buď ráno, alebo na konci dňa,“ tvrdí kondičný tréner Mancias a dodáva, že k dosiahnutiu kvalitnejšieho spánku James používa aplikáciu Calm.

ako trenuje ako sa stravuje lebron james
zdroj foto: instagram LeBron James

„Vytvorte si svoje ideálne prostredie na spánok. U LeBrona, ktorý často spáva v hotelových izbách, sa uisťujeme, že je nastavená správna teplota, optimálna je medzi 20 až 21 stupňov Celzia. Kľúčom je aj úplná tma, žiadna televízia ani mobil. Polhodinu až 45 minút predtým, ako idete spať, všetko vypnite,“ odporúča tréner.

„Musíte mať svoju rutinu, aby ste dokázali nastaviť myseľ a telo, aby boli vždy pripravené, keď ich potrebujete. Zvyčajne si ľahnem do postele okolo jedenástej až o polnoci, spím sedem až deväť hodín každú noc. Snažím sa vstávať aktívne, a tak aj vydržať celý deň. Dostatočné množstvo kvalitného spánku je najlepší spôsob, ako sa vaše telo fyzicky aj psychicky zotaví na sto percent,“ hovorí LeBron, ktorý si občas dopraje aj 10 hodín spánku. Ak cíti, že nie je dostatočne odpočinutý, poobede si dopraje jeden až dve hodiny „šlofíka“.

Hoci k regenerácii využíva množstvo prístrojov a noviniek, práve primerané množstvo odpočinku a spánku je kľúčové. „Môžem robiť všetky tie ľadové kúpele a ostatné procedúry. Dôležité však je dobre sa vyspať. Keď sa po dobrom spánku zobudíte, cítite sa sviežo. Nepotrebujete ani budík a cítite sa ako: Okej, tento deň zvládnem na najvyššom leveli.“

Hoci LeBron oslávil na konci decembra minulého roka 35. narodeniny, v základnej časti NBA už odohral približne 48-tisíc minút a v play-off cez 10-tisíc, napriek tomu jeho telo pôsobí silne, konzistentne a basketbalová hviezda stále posúva limity a hranice možného vyššie.

Okrem víťazstiev a trofejí má aj jednu špeciálnu – rodinnú motiváciu. V roku 2025 by na draft NBA mohol prísť Jamesov syn Bronny, ktorého basketbalová kariéra sa začína sľubne rozvíjať, a tak by si LeBron mohol zahrať s ním, poprípade proti nemu. Hoci by mal už po štyridsiatke, v jeho prípade nie je nič vylúčené.

Autor: Basti Foto: instagram LeBron James

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať