Program putovného letného kina Bažant Kinematograf aj tento rok prináša príjemnú zmes veselších i vážnych tém a tradične je vystavaný z filmových diel, pod ktoré sa podpísali českí a slovenskí filmoví tvorcovia. Slovensko v programe zastupujú dva žánrovo rozdielne filmové tituly. Uznávaný slovenský dokumentarista Marko Škop v minulom roku debutoval aj na poli hraného filmu a slovenskú kinematografiu, ako aj aktuálny program Bažant Kinematografu, obohatil o vynikajúcu snímku Eva Nová. Rozpráva príbeh vyliečenej alkoholičky, kedysi slávnej herečky, ktorá sa usiluje prinavrátiť do života a získať si priazeň a lásku svojho syna. V rolách matky a syna sa stretli Emília Vášáryová a Milan Ondrík, a obaja za svoje vynikajúce výkony získali slovenské národné filmové ceny Slnko v sieti. Film bol ocenený aj v hlavných kategóriách a stal sa najlepším slovenským filmom uplynulých dvoch rokov. Výpravná komédia Wilsonov, ktorá vznikla v rovnocennej slovensko-českej koprodukcii v réžii Tomáša Mašína, divákov zo súčasnosti prenesie na chvíľu do roku 1919, do mesta až veľmi podobného starej Bratislave, ktorého primátor sníva svoj veľký sen o pričlenení mesta k Spojeným štátom americkým. Tieto ambície mu však nečakane komplikuje séria tajomných zločinov a vyšetrovania sa musí chopiť externista – americký expert FBI. Film je inšpirovaný poviedkou slovenského autora Michala Hvoreckého, nakrúcal sa koncom augusta 2014 aj v historickom centre Bratislavy a zahralo si v ňom veľa známych a obľúbených tvárí, ako Jiří Macháček, Vojtěch Dyk, Jan Kraus, Richard Stanke či Táňa Pauhofová.

Bažant Kinematograf tento rok do programu zaradil aj dva najzaujímavejšie filmy, ktoré v poslednom čase vznikli u našich českých susedov. Oba mali najviac nominácií na Českého leva, za najlepší film roka nakoniec akademici označili titul Kobry a užovky režiséra Jana Prušinovského. Predstavuje dramatický a realistický, no zároveň veľmi ľudský príbeh dvoch bratov, v podaní bratov-hercov Mateja a Kryštofa Hádkovcov, ktorí, každý po svojom, hľadajú vlastné šťastie a spôsob ako prežiť. Film získal napokon spolu šesť Českých levov, medzi nimi aj za najlepšiu réžiu, film a v hlavných hereckých kategóriách. Žánrovo odlišný je najnovší film Petra Zelenku Stratení v Mníchove, ktorý sa, štýlom sebe vlastným, pozerá na dôležitú kapitolu československých dejín, obdobie Mníchovskej dohody, prostredníctvom majstrovskej filmovej mystifikácie a zaujímavou kombináciou filmu a „filmu o filme“ v jednom.  Hlavnú postavu stvárnil herec súboru Dejvického divadla Martin Myšička. Petr Zelenka bol ocenený Českým levom za scenár, ďalším levom bol ocenený Vladimír Barák za strihovú skladbu filmu.

Špeciálne miesto v programe Bažant Kinematografu patrí českému režisérovi Janovi Hřebejkovi. Počas štrnástich rokov svojho pôsobenia Bažant Kinematograf uviedol už deväť jeho filmov, a v aktuálnom ročníku sa aj vďaka retrokampani svojho generálneho partnera Zlatý Bažant vracia k titulu, ktorý putoval po Slovensku v jeho historicky prvom ročníku (2003), ku kultovému filmu Pelíšky. Príbeh dvoch rodín, žijúcich v jednej dvojposchodovej vile na pražskom predmestí koncom 60. rokov minulého storočia je dôverne známy už viacerým generáciám divákov a mnohé z jeho dialógov zľudoveli. Pelíšky patria určite medzi najlepšie české komédie všetkých čias, ich odkaz je stále aktuálny a po rokoch prišiel opäť čas film premietnuť v letnom kine aj novej generácii divákov.

Pod hlavičkou Bažant Kinematograf sa s kvalitným programom divákom predstaví tento rok opäť aj Letné kino Bažant Kinematograf na Magio pláži v Bratislave. V termíne od 13. júla do 16. augusta ponúkne rôznorodý výber kvalitných a úspešných filmových titulov z posledného obdobia, špeciálny filmový profil a tiež viaceré filmové novinky. Letné kino otvorí v stredu 13. júla slovenská premiéra najnovšieho filmu Jana Hřebejka Učiteľka. Tento prvý slovenský film sa na Magio pláži predstaví len pár dní po svetovej premiére v hlavnej súťaži prestížneho Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary a uvedie ho početná delegácia tvorcov. Film vstupuje do kín 21. júla.

Informácie o filmoch, podrobný rozpis premietaní a program nájdete v prílohe k tlačovej správe a na vynovenej webstránke www.kinematograf.sk.

BK_foto Lubos Pitonak

Počas 14. letnej sezóny BAŽANT KINEMATOGRAF 2016 budú mať dva filmové autobusy Škoda RTO zastávku na 31 miestach po Slovensku:

Trasa 1: Považská Bystrica, Púchov, Trnava, Vrbovské vetry (Vrbové), Piešťany, Prievidza, Handlová, Banská Bystrica, Rimavská Sobota, Lučenec, Zvolen, Nitra, Sereď, Trenčín, Šenkvice, Malacky;

Trasa 2: Nové Mesto nad Váhom, Čadca, Žilina, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Spišská Nová Ves, Kežmarok, Bardejov, Prešov, Snina, Košice, Nové Zámky, Hlohovec.

Generálnym partnerom projektu Bažant Kinematograf je Zlatý Bažant, partnerom podujatia v roku 2016 Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci aktivít spojených s predsedníctvom SR v Rade Európskej únie (SK PRES), a mediálnym partnerom je Rádio FM. Digitalizáciu Kinematografu podporil v roku 2013 Audiovizuálny fond.

 

2016_BK priloha trasy-1   2016_BK priloha trasy-2     2016_BK priloha trasy-3

Eva Nová (SR/ČR, 2015, 106 min.)

Scenár a réžia: Marko Škop
Kamera: Ján Meliš
Strih: František Krähenbiel
Hrajú: Emília Vášáryová, Milan Ondrík, Anikó Vargová, Žofia Martišová a ďalší

Eva (Emília Vášáryová) je vyliečená alkoholička, ale pred rokmi bola známou herečkou. Teraz by urobila čokoľvek, aby znovu získala priazeň svojho syna (Milan Ondrík), ktorého pred rokmi opustila kvôli kariére. Na protialkoholickom liečení ju terapeuticky naformátovali, že život má zmysel, ale treba si dať veci do poriadku. Eva má strach, či to zvládne, ale chce zabojovať a napraviť niečo, na čo celé roky nemala odvahu, a vycestuje navštíviť svojho syna. Každý si vraj zaslúži druhú šancu. Otázne je, či niekedy už nie je neskoro… Film mal svetovú premiéru na MFF v Toronte, kde získal Cenu filmovej kritiky FIPRESCI. Na udeľovaní národných filmových cien Slnko v sieti 2016 získal päť ocenení za najlepší hraný film, scenár, réžiu a najlepší ženský herecký výkon pre Emíliu Vášáryovú a najlepší mužský herecký výkon pre Milana Ondríka.

Marko Škop (*1974) – scenárista, režisér, producent. Absolvoval žurnalistiku na Univerzite Komenského a dokumentárnu tvorbu na VŠMU v Bratislave. Nakrúcal dokumentárne filmy pre Slovenskú televíziu, TV Markíza či taliansku televíziu RAI. Jeho celovečerným režijným debutom je film Iné svety (2006), ktorý získal viacero ocenení, medzi nimi Cenu divákov a Zvláštne uznanie poroty na MFF Karlove Vary, aj Slnko v sieti za najlepší dokumentárny film. Jeho film Osadné (2009) sa dostal do výberu na IDFA Amsterdam , získal nomináciu na Griersonovu cenu na BFI London FF a Cenu pre najlepší dokument na MFF Karlove Vary.  V roku 2013 režíroval 18 dielov chorvátskeho televízneho seriálu Na terapiji, u nás známeho ako formát HBO Terapia. Eva Nová (2015) je jeho úspešným debutom na poli celovečerného hraného filmu.

Kobry a užovky (ČR, 2015, 111 min.)

Réžia: Jan Prušinovský
Scenár: Jaroslav Žváček
Kamera: Petr Koblovský
Strih: Lukáš Opatrný
Hrajú: Matěj Hádek, Kryštof Hádek, Jan Hájek, Lucie Polišenská, Lucie Žáčková, Jana Šulcová, David Máj, Věra Kubánková a ďalší

Užovka (Matěj Hádek) je stratený vo vlastnom živote. Napriek tomu, že má už skoro štyridsať, nemá babu ani prácu, pričom cíti, že má poslednú šancu sám niečo so sebou urobiť. Najbližšiu príležitosť rozhodne nehodlá premárniť. Jeho brat Kobra (Kryštof Hádek) je magor, nezodpovedné dieťa a feťák. Býva s večne opitou matkou (Jana Šulcová), vykráda chatky a zo všetkého najradšej stavia vzdušné zámky. Vo chvíli, keď to vyzerá tak, že Užovka by konečne mohol byť šťastný, na scéne sa objaví Kobra. Užovka sa mu rozhodne dať poriadnu lekciu, ale situácia sa, žiaľ, vymkne spod kontroly… Film minulý rok súťažil na MFF Karlove Vary a Kryštof Hádek získal Cenu za mužský herecký výkon. Na udeľovaní výročných cien Český lev 2016 získal šesť ocenení za najlepší hraný film, réžiu, kameru, najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Matěj Hádek), vo vedľajšej úlohe (Kryštof Hádek) a najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Lucie Žáčková).

Jan Prušinovský (*1979) – režisér, scenárista, producent, herec. Štúdium scenáristiky a dramaturgie na pražskej FAMU absolvoval v treťom ročníku scenárom František je děvkař, ktorý sa stal aj jeho celovečerným hraným debutom. V roku 2009 nakrútil pre televíziu Nova komediálny seriál Okresní přebor. Úzko spolupracoval aj na televíznych sériách Soukromé pastiNevinné lži. V roku 2012 režíroval filmový prequel seriálu Okresní přebor s podtitulom Poslední zápas Pepika Hnátka s Miroslavom Krobotom v hlavnej úlohe, ktorý s úspechom premietal aj Bažant Kinematograf. Spolu s Miroslavom Krobotom a scenáristom Petrom Kolečkom nakrútil pre Českú televíziu autorský komediálny seriál Čtvrtá hvězda.

Pelíšky (ČR, 1999, 115 min.)

Réžia: Jan Hřebejk
Scenár: Petr Jarchovský
Kamera: Jan Malíř
Strih: Vladimír Barák
Hrajú: Miroslav Donutil, Jiří Kodet, Simona Stašová, Emília Vášáryová, Eva Holubová, Boleslav Polívka, Stella Zázvorková, Jiří Krejčík, Jaroslav Dušek, Michael Beran, Kristýna Nováková, Ondřej Brousek, Boris Hybner a ďalší

Kultový film Pelíšky je príbehom jednej historickej generácie od starnúcich rodičov cez dospievajúcu mládež až po malé deti. Dej filmu sa odohráva na konci 60. rokov s krátkym epilógom presahujúcim do 70. rokov minulého storočia v pražskej štvrti, kde v jednej dvojposchodovej vile žijú dve rodiny – Šebkovci a Krausovci. Otec Šebek (Miroslav Donutil), prostoduchý, ale dobrácky dôstojník z povolania, je zástancom politického režimu i vlastnej neomylnosti. Elegantný otec Kraus (Jiří Kodet) je naopak ako bývalý odbojár s trpkou vojnovou skúsenosťou zarytým opozičníkom a tiež je presvedčený, že má za každých okolností pravdu. Niet sa čo čudovať, že sa veľmi nemajú v láske. Mozaikovité rozprávanie paralelných životných osudov troch generácií mužov a žien vo zvláštnom období našich dejín v roku 1968 charakterizujú jemná poetika a vtipný nadhľad. Pelíšky sa opakovane umiestňujú v rôznych diváckych anketách na popredných miestach ako najlepšia česká komédia všetkých čias a mnohé z dialógov filmu zľudoveli. Film vznikol na motívy knihy Petra Šabacha Hovno hoří a premietal sa v programe historicky prvého ročníka Bažant Kinematografu v roku 2003.

Jan Hřebejk (*1967) – režisér, scenárista, herec. Vyštudoval dramaturgiu a scenáristiku na pražskej FAMU. Úspech zaznamenal v roku 1993 s muzikálom Šakalí léta, ktorý získal štyroch Českých levov, vrátane kategórie najlepší film. Scenár k nemu napísal Hřebejkov súputník Petr Jarchovský, ktorý s ním spolupracoval aj na ďalších filmoch. V programe Bažant Kinematografu sme už uviedli jeho filmy Pupendo (2003), Horem pádem (2004), Kráska v nesnázích (2006), Medvídek (2007), U mě dobrý (2008), Kawasakiho ruže (2009) či žánrovo odlišné snímky Nevinnosť (2011) a Zakázané uvoľnenie (2014). Jeho v poradí sedemnásty a prvý majoritne slovenský film Učiteľka nakrúcal minulé leto v Bratislave. Film po svetovej premiére v hlavnej súťaži na MFF Karlove Vary 2016 slávnostnou predpremiérou 13. júla otvorí premietania Bažant Kinematografu na Magio pláži v Bratislave a 21. júla vstúpi do slovenských aj českých kín.

Stratení v Mníchove (ČR, 2015, 105 min.)

Scenár a réžia: Petr Zelenka
Kamera: Alexander Šurkala
Strih: Vladimír Barák
Hrajú: Martin Myšička, Tomáš Bambušek, Marek Taclík, Marcial Di Fonzo Bo, Stanislas Pierret, Jana Plodková, Miroslav Škultéty, Václav Neužil, Jiří Rendl, Jitka Schneiderová a ďalší

Sir „P“ je deväťdesiatročný papagáj sivý, ktorý kedysi patril Édouardovi Daladierovi. Na pozvanie riaditeľa Francúzskeho kultúrneho inštitútu sa v roku 2008 ako živá relikvia z čias Mníchovskej dohody ocitne v Prahe. Sir „P“ po Daladierovi jeho hlasom dodnes opakuje niektoré dôležité vety a prehlásenia. Papagája za dramatických okolností unesie český novinár Pavel (Martin Myšička) a na základe papagájových kontroverzných citácií Daladiera rozpúta medzinárodný škandál. To je však len polovica príbehu. Ďalšie dve tretiny tvorí „film o filme“ – hodinový hraný dokument zo zákulisia nakrúcania, ktoré spúšťa špirálu nepríjemností a poukazuje na české povahové rysy, stereotypy a mýty o národnej povahe. Film na udeľovaní cien Český lev 2016 získal dve ocenenia (scenár, strih). Produkoval ho David Ondříček, ktorý v minulosti podľa Zelenkovho scenára nakrútil divácky hit Samotári (2000).

Petr Zelenka (*1967) – scenárista, režisér, herec. Po absolvovaní FAMU pôsobil ako dramaturg vo filmovom štúdiu Barrandov. V roku 1996 nakrútil mystifikačný dokument Mňága – Happy End, o rok neskôr hraný debut Knoflíkáři, ktorý získal cenu Tiger Award na MFF Rotterdam a štyri České levy, vrátane cien za najlepší scenár, réžiu a najlepší film. Jeho nasledujúci film Rok diabla (2002) získal Krištáľový glóbus na MFF Karlove Vary a šesť Českých levov, vrátane ceny za najlepší film a réžiu. Po úspešnej komédii Príbehy obyčajného šialenstva (2005), ktorú uviedol aj Bažant Kinematograf, nakrútil v roku 2008 divadelnú drámu Karamazovovci, okrem iného ocenenú aj za najlepší film a najlepšiu réžiu cenou Český lev. S novým filmom Stratení v Mníchove podľa vlastného námetu a scenára sa Zelenka vrátil k filmovej réžii po siedmich rokoch.

Wilsonov (SR/ČR, 2015, 115 min.)

Réžia: Tomáš Mašín
Scenár: Marek Epstein
Kamera: Martin Štrba
Strih: Petr Mrkous
Hrajú: Jiří Macháček, Vojtěch Dyk, Táňa Pauhofová, Jan Kraus, Richard Stanke, Ľuboš Kostelný, Petr Čtvrtníček a ďalší

Píše sa rok 1919 a v jednom zapadnutom meste kdesi v strednej Európe, ktoré sa až príliš podobá na starú Bratislavu, začína primátor Dangl snívať svoj veľký sen. Plánuje pripojiť svoje mesto k USA a premenovať ho na Wilsonov. Všetko klape, až na jeden nepríjemný problém! V starej židovskej štvrti mesta vyčíňa tajomný vrah. Miestny policajný zbor je v koncoch, a preto prichádza špeciálna posila spoza oceánu. Príslušník americkej FBI Aaron Food (Jiří Macháček), špecialista na mafiu, drogy, komunistov, socialistov a inú zberbu, vyriešil už 513 vrážd a teraz pomôže aj Wilsonovu. Za svojho pomocníka si vyberie mladého a na prvý pohľad nie veľmi nádejného policajného čakateľa Kvída Eisnera (Vojtěch Dyk). Strhujúca naháňačka po stopách šialeného vraha sa môže začať. Výpravná komédia s detektívnou až hororovou zápletkou bola inšpirovaná poviedkou slovenského autora Michala Hvoreckého Najhorší zločin vo Wilsonove a nakrúcala sa koncom augusta 2014 aj v historickom centre Bratislavy.

Tomáš Mašín (*1966) – režisér, scenárista, herec a scénograf. Vyštudoval AVU v Prahe, odbor grafika, maľba, konceptuálne umenie a nové médiá. V rokoch 1993 – 95 pracoval ako filmový architekt. Od roku 1999 pôsobí ako režisér reklamných spotov a videoklipov a za svoju tvorbu získal ocenenia na mnohých domácich a medzinárodných podujatiach. Tomáš Mašín je spoluautorom scenára k filmu Šeptej (1996) režiséra Davida Ondříčka. Ako filmový režisér debutoval v roku 2009 filmom 3 sezóny v pekle, ku ktorému napísal i scenár, film získal troch Českých levov (kamera, zvuk, najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe).