Beh so štyrmi packami. Beh je skvelým športom, ktorý vám pomôže odreagovať sa a dostane vás do formy. Ak máte radi pri behu spoločníka, vyskúšajte to so svojím najlepším priateľom, psom. Spoločný beh vás oboch určite očarí, navyše sa pes do sýtosti vyblázni.
Na obľube naberajú najmä preteky behu so psom, ktoré si razia popredné miesto aj u nás. Bežecký tréning spojený s venčením alebo turistika so psom zanechá vo vás príjemný pocit, nakopne energiou a beh nadobudne úplne iný rozmer.
TIP: Prečo náš mozog potrebuje tuky v strave?
Výhoda behu so psom je, že ho do behu nemusíte nútiť. Behá preto, lebo ho to baví a nie preto, lebo potrebuje schudnúť. Dôležité je uvedomiť si, že beh je pre neho čistá radosť z pohybu a podľa toho by ste mali aj behanie prispôsobiť. Na začiatok si prečítajte pár rád, ktoré vám pomôžu, aby ste psíka od behania neodradili a postupne si vybudovali spoločný koníček.
Dôležitý je plán
S tréningom by ste nemali začínať skôr ako v jednom roku života psa, po ktorom sa ukončuje jeho rast. To však neznamená, že by šteňa malo byť celý deň doma zatvorené. Od malička ho učte pohybu, berte ho behať so sebou na voľno, stretávajte sa s inými psami, učte ho poslušnosti a vybudujte si s ním už od základov pevný vzťah. Len keď vás bude akceptovať a poslúchať, môžete spolu zdolávať dlhé vzdialenosti s chuťou a s radosťou. Dôležité je, aby ste od začiatku nezačali behať dlhé vzdialenosti. Trasy si postupne predlžujte a striedajte, aby bol tréning pestrý a vytvorte si tréningová plán.
Pripravte sa na beh
Dôležitá je aj vaša kondička. Začnite si ju budovať ešte pred tréningami so psom. Beh so psom je skutočne veľmi náročný a tí, ktorí pravidelne nebehávajú, môže hneď prví beh so psom odradiť. Tento šport môžete praktikovať čisto amatérsky z potešenia alebo sa mu začať venovať aj odbornejšie a to rôznym bežeckým disciplínam. Tak či onak, dôležité sú ešte pred tréningom psa vaše dobré bežecké základy. Preto dbajte na pravidelný samostatný bežecký tréning a so psom začnite trénovať, až keď budete mať kondičku.
Ak sú začiatky ťažké
Behanie so psom prináša radosť obom. Občas však začiatky bývajú ťažké, hlavne naučiť psa „ťahať“ a bežať vpred. Ťahanie sa nemyslí doslovne. Psovi nesmiete byť záťažou, inak pri behu „vypľuje dušu“, čím ho môžete domotivovať. Pokiaľ je pes ubehaný zo strany na stranu a neťahá tak, ako by mal, môžete navštíviť špeciálny kurz alebo školenie, kde sa naučíte ako psa motivovať a naučiť ho správne behať.
TIP: Soliť či nesoliť – Soľ nad zlato
Pomôcť môže aj sparing partner, ktorý v tom už behať vie a ukáže vám obom ako na to. Psíka sledujte a zistite, čo mu najviac vyhovuje, aké tempo a aká vzdialenosť. Na začiatok postačí, ak budete trénovať raz až dvakrát do týždňa, záleží to od vašej potreby a záujmu. Psa najlepšie naučíte ťahať v záprahu za kolobežkou alebo bicyklom. V zime zas môžete využiť bežky. Prostredníctvom bicykla trénujete najmä jeho rýchlosť.
Aké disciplíny so psom existujú?
Behanie so psom, ako športová disciplína, sa stáva čím ďalej tým obľúbenejšie. Vybrať si môžete z rôznych discpilén. Canicross je pretek behu so psom po stanovenej trase. So psom ste prepojený lanom s amortizérom, pri ktorom zdolávate spoločne dlhé trasy vo vzdialenosti 5 – 15 km. Pri dlhšej trati okolo 40 km sa jedná o hiking a pri vzdialenosti nad 90 km dogtrekking, ktorý sa môže vykonávať za chôdze spojenej s behom. Dôležitá pre účasť v tomto športe je pokojná povaha psíka, aby nenapádal iných, rešpektoval vás a sústredil sa čisto len na beh.
Pozor na počasie!
Áno, behať sa dá skoro za každého počasia, no pri behu so psom buďte opatrnejší, najmä v lete. Psy nemajú skoro žiadne potné žľazy, ich termoregulačná schopnosť je tým pádom obmedzená. Príliš vysoké teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu, skolabovanie až smrť. Najlepšie sa trénuje na jar, na jeseň alebo v zime, keď sa príliš nešmýka. V lete behajte len skoro ráno.
Nástrahy počas behu
Najvhodnejším terénom na behanie pre psa je mäkký prírodný terén. Vyhýbajte sa betónu a kamienkom. Voľte radšej beh po lesných a poľných cestách. Vyhnete sa tak ničeniu kĺbov a navyše vás tu nebude nikto vyrušovať, takže sa môžete na beh plne sústrediť S behom po lesných a poľných cestách sa spája nie jedná prírodná nástraha. Divá zver, za ktorou sa môže váš chlpáč rozbehnúť alebo rodina diviačikov, ktorú môžete nemilo prekvapiť vie poriadne zvýšiť tep. Nebezpečné sú aj malé nenápadné kliešte, ktoré číhajú takmer všade. Ohrozujú zdravie ľudí, ale aj psov. Preto dbajte na prevenciu proti kliešťom a otravnému hmyzu.
Plemeno vhodné na beh
Ak chcete behať len tak pre radosť a nie súťažne, na plemene psa nezáleží. Hlavné je, aby psa pohyb bavil a neodradili ste ho pretrénovaním. Na súťažné behanie sú vhodnejšie atletickejšie stavané psy, ale nie je to zásadou. Na trati stretnete skutočne všetky plemená. Psík by však nemal byť agresívny, aby nespôsobil problém pri hromadnom štarte či vzájomnom predbiehaní. Mal by mať za sebou aj základný výcvik, aby počúval vaše rozkazy a ignoroval okolie. Všeobecne k najnadšenejším bežcom patrí jack russle, husky, border kolia a stavač. Podstatná je radosť z pohybu a zo spoločne stráveného času.
TIP: Kúsok mora na tanieri aj vo vani
Plusy behu so psom
- Beh v prírode je zdraviu prospešný. Nevdychujete smog a škodlivé látky. Zlepšujete stav pľúc ich očisťovaním a zvyšovaním vitálnej kapacity prostredníctgvom aeróbnej aktivity.
- Formuje postavu, naberáte kondičku a schudnete vy a aj váš pes.
- Šport vhodný pre každého, kto má akéhokoľvek psa, ktorý rád behá.
- Finančne nenáročný, postačí vám len canicrossový postroj a vodítko.
Prehlbujete puto so psom a obojstranná radosť z behu vás motivuje.