Benefity a história ľadového korčuľovania

Dávna história

Vedeli ste, že podľa oxfordskej univerzity príbeh počiatkov historického korčuľovania siaha až do tretieho tisícročia pred naším letopočtom? Vzniklo vo Fínsku, kedy „korčule“ pripomínali skôr naostrené sploštené kosti pripevnené na spodok nohy. Naši predkovia v skutočnosti nevedeli korčuľovať, skôr sa po ľade len kĺzali. Za skutočné korčuľovanie, ako ho poznáme dnes, môžeme považovať až dobu, kedy sa použila oceľová čepeľ s naostrenými hranami v 13. alebo 14. storočí v Holandsku. Tá sa používala na povrch ľadu, ktorá podporovala pohyb. Výstavba moderných korčúľ odvtedy zostala prevažne rovnaká. V Holandsku sa korčuľovaniu venovali všetci, bez ohľadu na postavenie a majetnosť. Korčuľovanie poznali napríklad aj v Číne. Veľmi obľúbeným športom sa stalo u dynastie Song a medzi vládnucou rodinou dynastie Qing.

Z Holandska sa rošírilo korčuľovanie aj do Anglicka. Postaral sa o to James II., keď bol v 17. storočí vyhnaný z krajiny. Keď sa vrátil do Británie, predstavil tento „nový“ šport britskej aristokracii. Prvý organizovaný korčuliarsky klub bol Edinburghský korčuliarsky klub, založený v roku 1740. Zriadenie prvých klubov prispelo nielen k rozšíreniu tohto športu vo svete, ale aj k trénovaniu prvých krasokorčuliarov, ktorí sa mu venovali na profesionálnejšej úrovni.

Vo Francúzsku spopularizoval korčuľovanie kráľ Ludovít XVI. a ďalšími fanúšikmi tohto športu sa stali aj Madame de Pompadour, Napoleon I., Napoleon III., Dom Stuarta. V 19. storočí, kedy sa korčuľovanie týkalo už len hornej a strednej vrstvy obyvateľstva, si ho obľúbili kráľovná Viktória a princ Albert.

Asi v polovici 19. storočia prišli aj prvé pokusy o výstavbu umelej ľadovej plochy. Keďže technológie na udržanie prírodného ľadu neexistovali, tvorila ju zmes z bravčovej slaniny a rôzne soli.

Ako šport sa korčuľovanie stalo pre divákov zo všetkých oblastí života populárnym vo Fens v Anglicku. Prvé preteky, ktoré sa konali, boli pre poľnohospodárskych robotníkov. Nie je známe, kedy sa uskutočnili prvé zápasy, ale na začiatku devätnásteho storočia sa objavil prvý oznam – pozvánka v tlači.

Benefity korčuľovania

1. Celoročný šport

Na korčuliach nebýva nikdy nuda. Ak hovoríme o ľadovom korčuľovaní, ide o zimný šport, aj keď v dnešnej dobe nájdeme dosť ľadových plôch už aj v lete. Ak vás zima omrzí, stále sú ešte v zálohe aj inline korčule, ktoré môžeme využiť hneď po zime.

2. Pre všetky vekové kategórie

Aj keď niet klziska bez najmenších korčuliarov, ktorí sa ešte len učia trénovať, nájdu sa aj staršie vekové katogórie. Dobrou správou je, že dnes už mnohé ľadové arény ponúkajú lekcie korčuľovania pre začiatočníkov bez ohľadu na vek.

3. Odrazový mostík pre rôzne iné zimné športy

Vedieť stáť a pohybovať sa na korčuliach je dobrým základom pre ďalšie druhy zimných športov. Hokej, krasokorčuľovanie – individuálne, alebo párové, rýchlostné alebo synchronizované korčuľovanie, ľadový tanec či turistika na ľade… rôznorodosť, v tom tkvie krása tohto pohybu.

4. Chudnutie

Kým rýchlostní korčuliari vynaložia až 950 kalórií za hodinu, tí rekreační dokážu spáliť aj 450 až 600 kalórií na ľade.

5. Posilňovanie svalov

Pri jeho tréningu pracujú naše hamstringy (oblasť stehna), jadro (oblasť brušnej oblasti) a tricepsy (pri držaní paží kvôli rovnováhe), prostredníctvom neho si posilníme a predĺžime svaly. Korčuľovanie je rovnako účinné cvičenie ako napríklad pilates.

6. Precvičenie celého tela

Je to vlastne skvelé kardio cvičenie pre celé telo. Hlavne je prospešné pre naše srdce, ktoré nebude zaťažovať príliš vysoká tepová frekvencia, ako je to napríklad pri vytrvalostnom behu či šprinte. Striedaním pozvoľnej jazdy a rýchlokorčuľovania sa dá zvýšiť výdrž aj spaľovanie kalórií. Pohyb na ľade je maximum, čo môžeme urobiť pre náš kardiovaskulárny systém.

7. Lepšia rovnováha

Vďaka tomuto druhu športovania sa môžeme zlepšiť v rovnováhe a koordinácii, naše kĺby budú pohyblivejšie.

8. Vyššia hustota kostí

Podľa jednej zahraničnej štúdie sa po 30 mesačnom korčuľovaním výrazne zvýšila hustota kostí v tele, najmä v oblasti bedier a chrbtice, ďalšie zvýšenie vedci zaznamenali po 70 mesiacoch.

9. Prevencia chorôb

Korčuľovanie je skvelý spôsob, ako si budovať imunitu, a to prostredníctvom chladu a mrazu, čo sú prirodzené podmienky pri korčuľovaní.

10. Skvelá psychohygiena

S korčuľami na ľade sa častokrát sústredíme na pohyb, čo napomáha zabudnúť na starosti a stres. Navyše, hodnota korčuľovania v prirodzených podmienkach mu dodáva šmrnc, kedy si môžeme vychutnávať zároveň krásy zimnej scenérie.

Ak ste sa rozhodli vymeniť pre zmenu lyže alebo snowboard za korčule, užite si to na ľadovej ploche vo vašom okolí. Možno budete mať šťastie aj na korčuľovanie zdarma.

Kde sa korčuľuje bezplatne:

Západné Slovensko

V Bratislave si zakorčuľujete zdarma na pred nákupným centrom Bory Mall – Lamač, na rozmeroch klziska (30 x 15 m), ktoré je situované pri severnom vchode. Ice Aréna ponúka pre obyvateľov Lamača taktiež klzisko zdarma. Ak nemáte korčule, nevadí, môžete si ich zapožičať priamo na štadióne. Bezplatné verejné korčuľovanie je aj na Zimnom štadióne Vladimíra Dzurillu, ktoré býva každú nedeľu v čase od 15:00 do 16:45 hod. v Hale 2. Od 6.12. sa môžete popreháňať na korčuliach aj po ľade v River Parku. Otvorené by malo byť denne od 10:00 do 21:00 hod. Veľkosť klziska je 15 x 25 m. Korčule si tu môžete požičať, ale aj nechať nabrúsiť. Tiež je tu úschovňa a požičovňa prílb.

Stredné Slovensko

Pri obchodnom dome Prior na ulici A. Hlinku v Piešťanoch je otvorená mobilná ľadová plocha pre verejnosť až do 21:00 hod. V Želiezovciach bude otvorené klzisko s rozlohou 200 metrov štvorcových na Námestí sv. Jakuba až do 8. januára 2018. Korčuľovanie zadarmo si môžete vychutnať aj vo Zvolene. Plocha je otvorená pre všetkých Zvolenčanov aj Nezvolenčanov.

Zvolenská Slatina taktiež ponúka verejné korčuľovanie zadarmo pre občanov s trvalým pobytom v Slatine na zimnom štadióne vo Zvolene v nedele až do 11. marca 2018.

Východné Slovensko

V Poprade verejnosti sprístupnili otvorenú ľadovú plochu na Námestí sv. Egídia pri viacúčelovej hale. Klzisko pri Aréne Poprad je otvorené každý deň od 10:00 do 20:00 hod.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať