Beňuša po návrate z Austrálie prekvapilo počasie,chce medailu z MS

0
Ilustračné foto - Na snímke slovenský vodný slalomár Matej Beňuš sa teší po finálovej jazde kategórie C1 vo vodnom slalome počas XXXI. letných olympijských hier v brazílskom Riu de Janeiro 9. augusta 2016. FOTO TASR - Michal Svítok
- Reklama -

Bratislava – Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Matej Beňuš sa v utorok 21. marca vrátil z dvojmesačného sústredenia, ktoré absolvoval na Novom Zélande a v Austrálii. Jeho cieľom bola príprava na novú sezónu a taktiež zladenie sa s novým trénerom Pavlom Ostrovským.

“V Austrálii bolo veľmi dobré počasie, väčšinu času som trávil na vode. Počasie ma prekvapilo aj po návrate na Slovensko, nečakal som, že bude tak teplo. Ihneď som sa bol povoziť na rovnej vode, pretože v Čunove ešte voda netečie,” povedal Beňuš na štvrtkovom brífingu a dodal: “Tréner Ostrovský za mnou prišiel neskôr a odišiel skôr ako ja. Tréningové jednotky boli podobné aké som absolvoval s Jurajom Minčíkom, veľmi sa nelíšili. Nejaké detaily sme zmenili, ale nič zásadné to nebolo.”

Strieborný medailista z minuloročnej olympiády v Riu de Janeiro odletel na Nový Zéland 16. januára, do Austrálie sa presunul 2. februára. Tam sa k nemu pridali už aj nový tréner Ostrovský a bratranci Škantárovci. “Z môjho pohľadu bolo výnimočné to, že tam bola so mnou manželka s deťmi, takže som sa až tak neponáhľal domov. Mal som oveľa väčší pokoj. Cieľom bolo čo najviac sa rozjazdiť, absolvovali sme veľké objemy aj do únavy, naháňali sme kondíciu na vode,” opísal Beňuš svoj program.

U protinožcov absolvoval aj dve súťaže, prvú v rámci majstrovstiev Oceánie, ktoré sa konali koncom januára v novozélandskom Aucklande. Na nich skončil druhý. Rovnako striebornú medailu si vybojoval aj v Penrithe na Australian Open o tri týždne neskôr. “Tento rok sa tu zišla veľmi dobrá konkurencia, bol som z nej prekvapený. Ja som zašiel dobré jazdy, vyhral som kvalifikáciu aj semifinále, finále som išiel o niečo pomalšie. Napokon mi to nestačilo, ale ja som veľmi spokojný. Oba preteky vyhrali Briti,” skonštatoval Beňuš, ktorý v Austrálii absolvoval sústredenie aj vlani v rámci prípravy na OH v Riu a vtedy v oboch pretekoch triumfoval. Slovenský singlista v novej sezóne neočakáva, že by sa mali objaviť nejakí noví konkurenti v jeho disciplíne. Vzhľadom na náročný program vo vlaňajšej sezóne nemieni počas tej aktuálnej oddychovať, odpočinok si dopraje až na jej konci.

Okrem športového programu využil Beňuš návštevu Nového Zélandu a Austrálie aj na spoznanie tamojšej flóry a fauny. Najmä na Novom Zélande si nenechal ujsť niekoľko atrakcií. “Boli sme sa pozrieť na miestach, kde sa točila známa trilógia Pán prsteňov a Hobbit. Bolo tam naozaj nádherné. Pre turistov je to výborne urobené,” prezradil 29-ročný vodný slalomár.

Beňuš sa odteraz bude pripravovať na hlavné preteky sezóny. Vrcholmi budú Svetový pohár, júnové majstrovstvá Európy v slovinskom Tacene a septembrový svetový šampionát vo francúzskom Pau. Práve do Tacenu odchádza Beňuš už budúci týždeň v stredu na prvé medzinárodné renkingové preteky. “V Tacene sa bude konať začiatkom júna aj európsky šampionát, takže si to dobre obzriem. Mám najvyššie ambície, takže aj v týchto prvých pretekoch chcem uspieť,” dodal na záver Matej Beňuš, ktorý si ako prvotný cieľ sezóny vytýčil zisk medaily na majstrovstvách sveta. K nej by mu mala pomôcť nová spolupráca s výrobcom pramenitej vody Lucka. Na trh totiž prichádza limitovaná edícia, na špeciálnej etikete bude zobrazený práve slovenský olympionik. Po tenistke Dominike Cibulkovej bude Beňuš druhým športovcom, ktorý je zobrazený na fľašiach s minerálnou vodou tejto značky.

- Reklama -