[one_full last=”yes” spacing=”yes” center_content=”no” hide_on_mobile=”no” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”center center” border_position=”all” border_size=”1px” border_color=”#81d742″ border_style=”solid” padding=”10px” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][fusion_text]Autor: Adela Hašíková Foto: respondenti[/fusion_text][/one_full][fusion_text]

Porozumieť horským cyklistom nie je úplne jednoduché. A možno je to ešte o to ťažšie, ak sa pokúšame pochopiť maratóncov, teda tých cyklistov, ktorí štartujú na tratiach, ktorých dĺžka sa počíta na mnoho desiatok kilometrov. Tento šport je na prvý pohľad nesmierne nevďačný. Žiadni diváci, potlesk, či žiara reflektorov. Víťazov tých najťažších vytrvalostných pretekov poznajú azda len kamaráti a najbližší. My vám ich priblížime.

Králi všetkých povrchov

Profesionálov v maratónskom pelotóne nájdete minimum, ak vôbec nejakých. „Prize money“ sú v tomto športe symbolické aj na najväčších podujatiach svetového významu, futbalista by sa neunúval obuť kopačky, tenista by možno ani nevstal z postele. Víťaz berie vlastne iba prestíž a aj to iba v rámci komunity. Tour de France sleduje polovica planéty, no prenosy z MTB maratónov nevysiela žiadna televízia. Ozaj, viete kto je posledným MTB maratónskym majstrom sveta?

A predsa táto mimoriadne náročná športová disciplína priťahuje stovky cyklistov aj u nás. Obstáť na horskocyklistickej maratónskej trati je totiž mimoriadna výzva. Tri, päť či často i desať hodín v maximálnej záťaži. Nie je kde a kedy oddychovať – dôležité je byť, čo najskôr hore, ale preteká sa i dole kopcom. Treba byť rýchly a ešte aj ostať celý, vrátane bicykla. Taký cestný cyklista sa síce občas musí vyrovnať s nepekným počasím, ale stále jazdí po starom dobrom spoľahlivom asfalte. Horským cyklistom patrí celý zvyšok planéty. Preteky na horských bicykloch sa jazdia snáď na každom povrchu – od kameňov vysokohorských chodníčkov širokých ako dlaň, cez sypké piesky púští až po hlboké snehy aljašských plání. Horskí cyklisti sú komplexní atléti – silné stehná sa zídu hore kopcom, sila v rukách, aby jazdec udržal tancujúci bicykel v zjazde. A veľké srdce vytrvalca, nielen aby zásobovalo svaly krvou, ale aby sa do toho srdca zmestila láska k prírode, k horám – tam sa totiž obvykle preteká. Bez toho sa MTB maratóny jazdiť nedajú.

Beskidy MTB Trophy 2014

Jeden z najťažších MTB maratónskych závodov v Európe sa volá Beskidy MTB Trophy. Odohráva sa na území troch štátov – Poľska, Čiech a Slovenska. Je to tzv. etapák, kedy preteky pozostávajú zo štyroch etáp, ktoré sa jazdia štyri po sebe nasledujúce dni. Štartujú tu pretekári doslova z celého sveta. Na štarte už stáli aj napríklad cyklisti z Južnej Afriky.

Preteky Beskidy MTB Trophy sú povestné obťažnosťou terénu, v ktorom pretekári medzi sebou súperia. Časť tratí vedie vo vysokohorskom teréne. Za zmienku stojí napríklad Veľká Rača. S bicyklom sa na pohyblivých kamenných platniach naozaj nejazdí ľahko. Beskydy nie sú veľhory, ale poľskí organizátori si dajú vždy záležať, aby z účastníkov vyžmýkali všetky sily. Trasy jednotlivých etáp sa z roka na rok menia, ale pri každom ročníku sa pretekári musia pripraviť na to, že za štyri dni odjazdia približne 300 kilometrov v ťažkom teréne. Možno ešte dôležitejší údaj je počet nastúpaných výškových metrov. V týchto pretekoch to býva niečo vyše 11 000. Čiže cyklisti tu celkom vyšliapu smerom hore o poriadny kus viac, ako siaha najvyššia hora planéty.

V pelotóne je vždy aj niekoľko Slovákov – rozprávali sme sa s nimi o tom, čo pre nich znamená tento extrémny závod.

Peter Vyboch

Peter Výboch, Bratislava

Tieto preteky prebiehajú v troch krajinách a prechod z jednej do druhej je pozvoľný a prirodzený – čo je dokaz toho, že príroda nepozná hranice. Tí, čo Beskydy poznajú, zároveň vedia, že síce nejde o vysoké pohorie – pokiaľ ide o nadmorskú výšku – ale stúpania sú tu strmé a kruté. Prihlásený som bol už na ročník 2012, no prišla do toho choroba, takže som akurát tak fandil kamarátom na trati. Zato ročník 2013 mi už neušiel. Motivácia bola o to silnejšia, že moja manželka pochádza práve z oblasti kysuckých Beskýd, takže to beriem tak, že jazdím takmer v „domácom prostredí“. Absolvoval som síce zatiaľ iba jeden ročník, no určite bude pre mňa pamätný – vzhľadom na veľmi nepriaznivé daždivé počasie, ktoré značne komplikovalo už i tak náročnú trať a výrazne predlžovalo čas, ktorý pretekári strávili na trati. To samozrejme výrazne skracovalo čas na regeneráciu – ale na druhej strane boj so živlami ešte umocňoval už i tak silné zážitky. A keďže bolo blata po kolená, padali sme do mäkkého. Takto s odstupom času mi v hlave ostali už len pekné spomienky. Navždy si však zapamätám, ako som po záverečnej etape prišiel do cieľa, zablatený a krvavý, padol som totiž tesne pred cieľom a krásna poľská hosteska mi napriek tomu s úsmevom blahoželala a podávala ruku. Pocity, ktoré má každý účastník, keď po štyroch dňoch prechádza popod cieľový oblúk, stoja rozhodne za to.

Martin Imrich

Martin Imrich, Žilina

Tento rok to bude môj piaty ročník. Čo sa týka zážitkov, musím spomenúť ten minulý, ročník 2013. Budem si ho pamätať nielen vďaka počasiu, tri zo štyroch dní nám totiž pršalo. Minulý rok sa tiež odohrávali na trati parádne súboje medzi jazdcami zo Slovenska. No a podarilo sa mi zajazdiť svoje najlepšie umiestnenie v celkovom hodnotení. Moju prvú účasť na Beskidy MTB Trophy vlastne zapríčinila náhoda. V rámci súťaže na serveri www.MTbiker.sk som vyhral štartovné. A Beskydy ma v okamihu chytili za srdce. Beskidy MTB Trophy sú „etapák“, teda etapové preteky. Pre mňa to znamená, že na štyri dni hodím všetky ostatné starosti za hlavu a iba pretekám, jem a oddychujem. Viac menej si žijem ako profesionálny cyklista, hoci ja sa cyklistikou neživím. Som typ jazdca ktorému vyhovuje nekonečné strojové tempo a práve tu sa po tejto stránke najlepšie realizujem. Každú jednu etapu sa stále viac a viac posúvam v hodnotení jazdcov dopredu. Ak mám povedať, čím sa líšia „Beskydy“ od iných MTB pretekov, musím hovoriť o tunajších terénoch. Na trati nie je skoro žiaden asfalt, no nájdeme o to viac nádherných lesných chodníčkov, na nich kamene, korene, blato. Jednoducho pravé „bajkovanie“…

Tomas Martinek

Tomáš Martinek, Žilina

Pred prvým ročníkom ponúkol hlavný organizátor Grzegorz Golonko mediálnu spoluprácu za voľné štartovné pre MTBiker.sk a keďže som to mal v podstate hneď „za domom“, neváhal som ani chvíľu. Čím sú Beskydy iné ako ostatné preteky? Predovšetkým náročnosťou terénu a nevyspytateľnosťou počasia. Poľský organizátor Golonko od začiatku nasadil latku náročnosti veľmi vysoko, až tak, že to možno mnohých odradilo od ďalších štartov. S odstupom času si myslím, že sa vydal správnym smerom. Čo sa týka počasia, jeho priazeň v deň pretekov nedokáže zaručiť nikto. O kus náročnejšie je vysporiadať sa s tým, že je horšie počas viacerých dní po sebe. Ale blato a dážď už akosi tradične patria k tomuto etapáku a sú ozajstnou skúškou odolnosti každého štartujúceho. Dať dohromady seba a aj svoj bicykel po celom dni v blate a daždi a postaviť sa na druhý deň ráno na štart ďalšej etapy je mimoriadne náročné. Najmä ak viete, že celú noc pršalo a na vás čaká ďalší bahenný kúpeľ. To je často náročnejšie ako samotné preteky. Ale časom tomu príde človek na chuť a niekedy ho posledný deň odmení krásnym slnečným počasím. Vďaka MTBiker.sk som absolvoval zatiaľ všetkých 7 ročníkov a myslím si, že je to naj, čo som v mojej bajkerskej kariére zažil. Každý jeden ročník bol svojím spôsobom iný, či už vyššie spomínaným počasím, ale aj ľuďmi, s ktorými som sa na tratiach aj mimo nich mal možnosť spoznať. Podarilo sa mi 6× dokončiť, ten ročník, kedy to nevyšlo ma ešte stále mrzí. Vzdal som to pre počasie, ale vtedy to bol naozaj „masaker“. Ťažko sa hľadá nejaký top zážitok, ale najviac si asi pamätám druhú etapu ročníka 2009, ktorá merala takmer 100 km a počas nej sme nastúpali vyše 3600 výškových metrov. Veľa ľudí vtedy nestihlo večerný limit a to na ďalší deň bola plánovaná Veľká Rača a v ešte horších podmienkach. To sa dá zažiť naozaj len tu, v Beskydách.

Ivan Bukovcan

Ivan Bukovčan, Bratislava

Tento etapový závod je skutočne náročný a mimoriadny. Každý pretekár, ktorý chce dokončiť všetky štyri etapy a získať tak tričko „finishera“ si siahne na pomyslené dno svojich síl a dobre sa tam prehrabe. Beskydské kopce znamenajú až prekvapivo náročný a členitý terén, pri 70kilometrovej etape nie je problém nabrať 3500 výškových metrov. A takéto etapy sú tam štyri a každá ma svoje nástrahy, ktoré preveria ako MTB pretekár ovláda všetky tu obvyklé situácie: strmé krátke technické výstupy, tiahle dlhé stúpania, náročné zjazdy po koreňoch a kameňoch. A keď ešte naprší, čo v Beskydách býva často, vtedy začína ta pravá „sranda“. Je to jednoducho úžasný a ťažký kultový MTB závod v krásnej prírode po ktorom zostanú ešte dlho nevyblednuté spomienky.

Peter Jasenovec

Peter Jasenovec, Bratislava

Beskydy – jeden z najnáročnejších MTB etapákov, teda aspoň v tomto kúte sveta – nie sú závod pre každého. O „Trophy“ som počul to, čo každý horský cyklista – že je to extrém. A to mám rád, tak keď o účasti uvažovala skupina kamarátov, neváhal som ani chvíľu. Možno tým vyvažujem kancelárske zamestnanie. Takéto náročné etapové preteky totiž redukujú myšlienky účastníka na zhruba tieto „Prežiť!“, „Umiestniť sa čo najlepšie!“ a „Len aby nepršalo.“ Dážď totiž zmení ťažké etapy tohto závodu na ešte ťažšie. Až tak ťažké, že približne tretina štartujúcich neuvidí cieľovú pásku. Vzdajú to, alebo ich zradí technika, na bicykli sa môže pokaziť každá súčiastka, ba dokonca môže prasknúť rám. Ja si takto vlastne výborne oddýchnem od bežných povinností, hoci som fyzicky po tých štyroch dňoch útrap celkom na dne. Musím povedať, že účasť na takýchto pretekoch je pomerne nákladná záležitosť a čím horšie počasie, tým viac vás to stojí. Prevodníky, pastorky, reťaze, brzdové doštičky sa opotrebúvajú jedna radosť a tie používané na pretekoch nie sú práve lacné. Páči sa mi, že na jednej trati v tom istom blate bojujú profesionáli, čo majú za sebou sponzorov ale aj víkendoví bojovníci, pre ktorých je pretekanie hobby. Dokončil som už dva ročníky. Silným zážitkom je prejazd popod cieľový oblúk po poslednej etape, to sú naozaj silné emócie. Myslím si, že každé takéto preteky človeka trochu zmenia. Spozná sám seba a nabudúce znesie o niečo viac.

A podľa mňa nie iba na bicykli.

Určite sa sem vrátim.[/fusion_text][one_full last=”yes” spacing=”yes” center_content=”yes” hide_on_mobile=”no” background_color=”#9bd671″ background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” border_position=”all” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”solid” padding=”20px” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][fusion_text]Beskydy (poľ. Beskidy, čes. Beskydy, ukr. Бескиди – Beskydy) je dnes už len tradičné označenie pohorí vo Vonkajších Západných Karpatoch a Východných Karpatoch, resp. ešte dodnes v niektorých prípadoch súčasť ich názvov. Nachádzajú sa v Poľsku a priľahlých oblastiach Česka (severovýchodná Morava), Slovenska (Orava) a Ukrajiny. Sú to väčšinou zalesnené pohoria s oblými vrcholmi, skaly vystupujú na povrch iba zriedkavo. Najvyšším vrcholom Beskýd je Babia hora (1 725 m), ktorá leží na hranici medzi Poľskom a Slovenskom v oblasti Oravských a Žywieckych Beskýd. 

Zdroj: Wikipédia[/fusion_text][/one_full][one_full last=”yes” spacing=”yes” center_content=”yes” hide_on_mobile=”no” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” border_position=”all” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”solid” padding=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][sharing tagline=”Zdieľaj” tagline_color=”” title=”Beskidy MTB Trophy ” link=”https://sjz.sk/beskidy-mtb-trophy-2/” description=”” pinterest_image=”https://sjz.sk/wp-content/uploads/2015/08/Peter_Jasenovec.jpg” icons_boxed=”yes” icons_boxed_radius=”4px” box_colors=”” icon_colors=”” tooltip_placement=”” backgroundcolor=”” class=”” id=””][/sharing][/one_full][one_full last=”yes” spacing=”yes” center_content=”no” hide_on_mobile=”no” background_color=”#d8d8d8″ background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” border_position=”all” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”solid” padding=”20px” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][fusion_text]

PREČÍTAJTE SI Z DANEJ KATEGÓRIE

[/fusion_text][recent_posts layout=”default” hover_type=”none” columns=”4″ number_posts=”4″ offset=”1″ cat_slug=”vedeli-ste-ze” exclude_cats=”” thumbnail=”yes” title=”yes” meta=”yes” excerpt=”yes” excerpt_length=”20″ strip_html=”yes” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][/recent_posts][/one_full]