Bežecká etiketa – poznáte jej pravidlá? Etiketa patrí k základným princípom slušnosti človeka. Zažívať pocity slobody pri behu je síce úžasné, ale mali by sme vedieť, čo je a čo už nie je korektné voči druhému. Aké pravidlá etikety platia pri behu?
Aj keď niekto behá najradšej sám a na menej frekventovaných miestach, to ešte neznamená, že nemusí dbať na etiketu. Vždy sa nájde niekto, kto nás prekvapí. Čo robiť, aby sme sa nedostali do trápnej situácie? Pripravme sa na ne.
1. Nezabudnite sa pozdraviť, alebo odzdraviť
Niektorí bežci milujú beh z rôznych pohnútok. Buď ide o introvertov, ktorí radi vyhľadávajú samotu, alebo sú naopak otrávení sociálnymi kontaktmi a chcú si od ľudí oddýchnuť. Snažia sa byť neviditeľní, ale nie vždy sa im to podarí. Vo všeobecnosti platí, že ak sa dvaja ľudia stretnú, pozdravia sa. Zvlášť to platí o komunitách, ktorí zdieľajú tie isté, alebo podobné záľuby.
TIP : Čo jesť pred behom a čo po behu?
Aj na lesných cestách a dokonca aj v skorých ranných hodinách je prirodzené stretnúť iného športovca. Aj keď ide o cudzieho človeka, pozdravte ho. Nanajvýš neslušné, ba až drzé je, ak vám okoloidúci pozdraví a vy ostanete bez spätnej väzby. Ak si starostlivo sledujete alebo počítate svoj výkon, pozdravte sa aspoň zdvihnutím ruky. Je to vec slušnosti, nakoľko je to človek, s ktorým máte spoločnú športovú záľubu.
2. Chráňte prírodu a čistotu prostredia
Či už behávate sám alebo v skupine, myslite aj na odpad, ktorý počas behu vyprodukujete. Nikoho nepotešia obaly z fliaš na vodu len tak pohodené. Snažte sa ho preto likvidovať podľa dostupnosti miesta, kde sa nachádzate. Ak nemáte k dispozícii frekventovanú trať s odpadkovými košmi, to ešte nie je dôvod na odhodenie, kde sa nám zachce.
3. Po chodníku bežte po pravej strane
Nezabúdajte, že aj keď je chodník nielen pre chodcov, ale aj pre bežcov, používajte pravú stranu. Takisto platí, že ak nechcete prísť do kolízie s chodcom alebo cyklistom, radšej ustúpte vy. V hierarchii používania chodníka sú chodci vyššie ako bežci.
4. Dodržiavajte pravidlá cestnej premávky
Ak vaša trasa vedie po ceste alebo vozovke, držte sa ľavej strany za krajnicou. Pokiaľ chcete behať viacerí, mali by ste zvážiť šírku vozovky. Niekedy je natoľko úzka, že je bezpečnejšie behať po jednom za sebou s dostatočným odstupom. Nikdy sa nesnažte zaberať celý jazdný pruh, prejdete tak nepredvídaným udalostiam.
TIP: 20 spôsobov, ako sa naučiť behať rýchlejšie
5. Vhodne sa obliekajte
Akokoľvek dokonale má bežec vypracované telo, mal by dbať na praktickosť a funkčnosť oblečenia ako na exhibionizmus. Je preto vhodné vyhnúť sa takému oblečeniu, ktoré odhaľuje viac, než chcú okoloidúci vidieť. Takisto je nezmysel mať na sebe viacej oblečenia a doplnkov, ako je nutné. Nezabúdajte, že idete športovať, nie na módnu prehliadku.
6. Nezabúdajte na reflexné prvky
Mnohí z nás majú radi beh aj vo večerných hodinách. Hlavne v zimných mesiacoch sa môže popoludňajší beh pretiahnuť a skoro sa na nás zotmie. Ani hmla počas dňa sa bežcom nevyhýba. Stavte radšej na istotu a zaobstarajte si hotové oblečenie s našitými reflexnými prvkami, alebo si tieto prvky pripevnite sami.
7. Zvážte slúchadlá s hudbou
Hudba je veľmi vhodný doplnok k behaniu, ale častokrát aj veľmi zradný. Zvážte preto jej využitie podľa druhu trasy, ktorú zvyknete behávať. Zatiaľčo v prírode je vhodná, na frekventované cesty je priam nebezpečná. Nemuseli by ste počut trúbenie auta alebo iné výstražné zvuky. Navyše je na pretekoch prevažne zakázaná.
Ako sa správať na pretekoch?
Buďte vďační a pozitívni
Každému z nás dobre padne slovo vďaky či pozitívny prístup. Malo by to byť vidieť hlavne na pretekoch. Počas nich bežci navštevujú stánky s občerstvením. Aj keď je to niekedy len pár sekúnd alebo minút, každému dobre padne úsmev alebo poďakovanie ako spätná väzba.
Osviežte sa v súkromí
Počas behu je veľmi nepríjemné cítiť nielen prepotené tričká, ale aj lacné dezodoranty, ktoré častokrát bežci vytiahnu počas behu, aby sa navoňali. Ak ešte potrebujete dezodorant, urobte tak buď na začiatku, alebo na konci pretekov. Ani obliatie vodou nie je najvhodnejšie, hlavne ak blízko nás beží niekto iný a doslova obsiahne aj on.
Svoje tekutiny držte na uzde
S pretekmi sú často spojené aj typické nehygienické prejavy bežca. Týka sa to hlavne mužskej populácie. Ak ich potrebujete vydať zo seba, najprv sa poohliadnite okolo seba, aby to neschytal niektorý z bežcov. Vhodné a slušné je buď vystúpiť z davu na miestach na to určených, alebo počas behu správne mieriť bočnou stranou.
TIP: Na čo nezabudnúť pred pretekmi
Prerušenie behu realizujte na kraji
Ak potrebujete z akéhokoľvek dôvodu zastaviť a prerušiť beh (potrebujete telefonovať, vyfúkať si nos, zaviazať si šnúrky a pod.), berte ohľad na ostatných a vystúpte zo skupiny na okraj. Takto môžete pokojne vykonať činnosti, ktoré potrebujete a pohodlne pokračovať ďalej bez toho, aby ste niekoho obmedzili alebo spôsobili zrážku.
Na trať nepatrí selfie fotenie
Aj keď mobil je dnes bežnou súčasťou vo vrecku bežca, predsa by mal ostať na mieste. Dôležitú úlohu skôr zohráva vtedy, ak sa na beh vyberiete sami a budete ho musieť použiť na núdzové volanie. Nový fenomén, ktorý sa rozrástol do všetkých oblastí života a nevyhli sa mu ani preteky je fotenie selfie záberov, a to priamo v dave počas behu. Najhoršie je, ak k tomu dotyčný bežec zastane a zrážka či úraz je na svete.
Neberte sa príliš vážne
Na pretekoch nájdete bežcov s rôznym výkonom, preto nevešajte hlavu, ak vám to nevyjde podľa vašich predstáv. Nie je nič horšie ako nahnevaný či zúrivý bežec v cieli. Pamätajte na to, že nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa. Robíte to pre svoje vnútorné uspokojenie, nie pre slávu.
Ak chcete byť dobrým bežcom, dodržiavajte tieto pravidlá a buďte príkladom aj ostatným. Inšpirujte ich slušne a zodpovedne.
[…] Bežecká etiketa – poznáte jej pravidlá? […]
[…] Bežecká etiketa – poznáte jej pravidlá? […]
[…] Bežecká etiketa – poznáte jej pravidlá? […]
[…] Bežecká etiketa – poznáte jej pravidlá? […]
[…] Bežecká etiketa – poznáte jej pravidlá? […]
[…] bežeckú etiketu? Nepísané pravidlá každého bežca, alebo bežecký […]